Hexace (nebo také hyper-6 či sextace[1]) je aritmetická[2] a matematická operace, která je rozšířením pentace. Je to šestý hyperoperátor, počínající od sčítání. Zatímco tetrace je opakované umocňování a pentace opakované tetrování, hexace je opakované pentování. Opakovaná hexace se nazývá heptace. Jde též o binární operaci. Pojem "hexace" vytvořil Reuben Goodstein ze slov hexa (šestý hyperoperátor) a interace. Kvůli nekomutativnosti má dvě inverzní funkce, a to hexaodmocnina a hexalogaritmus.
Definice
Hexace je definována jako iterovaná pentace. Zapisuje se pomocí knuthova šipkova zápisu, nebo ve tvaru . Čte se "a hexace b".
Zápis vzorce:
V případě druhé hexace můžeme použít vzorec:
.
Příklady výpočtu
I hexace malých čísel vede na nesmírně velká čísla. Rychlost růstu této funkce je v rychle rostoucí hierarchii.
Využití
Hexace je jen velmi málo využitá v reálném světě a dokonce i v matematice. Je to proto, že hexace i poměrně malých čísel vede na čísla neskutečných velikostí, která nejsou prakticky použitelná a nedají se uplatnit nebo využít (např. , atd.). Kdyby se měla zapsat v běžném nebo dokonce mocninovém zápisu, čísla by zasahovala k sousedním galaxiím.[3] Proto jde o vzácnou matematickou funkci.
Výpočet Grahamova čísla
Našlo by se uplatnění pro hexativní výpočet [4], který se používá jako první hodnota Grahamovy funkce (g1). Číslo tohoto výpočtu je grahal.[5] K výpočtu Grahamova čísla je potřeba hyperoperátor o 64. hodnotě Grahamovy funkce.
Ukázka 1. až 3. Grahamovy funkce:
- (1. funkce)
- (2. funkce)
- (3. funkce)
Podle tohoto způsobu by též šlo definovat , kde představuje hexativní výpočet .
Dle předešlých definicí se Grahamovo číslo rovná výpočtu .
Také si všimněme, že zápis výpočtu (hexace) lze také zapsat také pomocí heptace takto . Lze to proto, že v příkladě 3 hexace 3 máme stejný základ a stejně krát hexaci. A to můžeme právě promítnout do vyššího hyperoperátora - heptaci. Proto by například šlo .
Odkazy
Reference
- ↑ Hexation. Beyond Universe Wiki [online]. [cit. 2022-11-13]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ hexation. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (anglicky) Page Version ID: 65212317.
- ↑ Занимательная статистика. Часть вторая, гигантская. lpgenerator.ru [online]. [cit. 2022-11-27]. Dostupné online. (rusky)
- ↑ Hexation and Beyond. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.
- ↑ Hexation. Googology Wiki [online]. [cit. 2022-09-29]. Dostupné online. (anglicky)
Související články