Hiro Jamagata

Hiro Jamagata
Ronald Reagan meets Hiro Yamagata.jpg
Narození30. května 1948 (74 let)
Maibara
Povolánímalíř, umělec a instalační umělec
Webwww.hiroyamagata.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hiro Jamagata (30. května 1948, Maibara city, prefektura Šiga, Japonsko) je japonský malíř a umělec. Je znám především díky své tvorbě laserových projektů.

Životopis

Narodil se jako třetí z šesti dětí. V roce 1955 nastoupil na základní školu a již v této době se u něj začal projevovat zájem o architekturu a poezii. Na střední škole se pak seznámil s tradiční japonskou malířskou technikou Nihonga. Poté, co roku 1967 dokončil střední školu, se dále vzdělával v malířských technikách, avšak ještě téhož roku odešel z do Tokia. Roku 1972 odcestoval do Milána a poté do Paříže. V roce 1978 pak odjel do Los Angeles, kde od té doby žije.

Pořádá četné výstavy a je tvůrcem či spoluúčastníkem na mnoha projektech. Mezi jeho nejznámější projekty patří návrh laserová projekce na místě zničených bamjánských Buddhů. Tato alternativní cesta možné rekonstrukce soch počítá s promítáním několika obřích postav přímo na skalní masiv, které by mohly zatraktivnit celou oblast Bamjánského údolí. Sám Jagamata o tom řekl:[1] „Vesnice získá elektrickou energii i peníze, útesy nebudou poškozeny a bude to umělecké dílo“.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hiro Yamagata (artist) na anglické Wikipedii.

  1. STANĚK, Roman. Zrodí se v Afghánistánu noví buddhové? [online]. aktualne.cz [cit. 2008-05-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Ronald Reagan meets Hiro Yamagata.jpg
Ronald Reagan meets Hiro Yamagata to discuss Regan's official Presidential Portrait that Yamagata will paint