Hizballáh

Hizballáh
حزب الله
Vlajka Hizballáhu v íránském Teheránu na pohřbu velitele revolučních gard.
Vlajka Hizballáhu v íránském Teheránu na pohřbu velitele revolučních gard.
Datum založení1985 (oficiálně)
PředsedaHasan Nasralláh
ZakladatelMohammad Hussein Fadlallah, Ali Akbar Mohtashamipur a Imád Mugníja
SídloLibanon Dahieh, Bejrút, Libanon
Ideologie
Politická pozicenedefinovaná
de facto krajní pravice
Náboženstvíší'itský islám
Barvyžlutá, zelená
Volební výsledek10.93 % (2009)
Oficiální webhttp://www.moqowama.org
Zisk mandátů ve volbách
Parlament
12/128
Vláda
2/30
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hizballáh nebo Hizbulláh (arabsky حزب الله‎; česky Strana Alláhova neboli Strana Boží), celým názvem také Al Muqáwamat ul Islámíjatu fí Lubnán (arabsky المقاومة الإسلامية في لبنان‎, česky Islámský odpor v Libanonu) je libanonská šiítská politická a teroristická organizace existující od roku 1982. Věhlas si získal vojenským odporem vůči Izraeli, a to hlavně po jeho invazi do Bejrútu v roce 1982. Hizballáh je materiálně a finančně podporován Íránem. S výcvikem bojovníků Hizballáhu pomáhaly Íránské revoluční gardy.[1][2] Írán mj. řídí zakládání dalších organizací napojených na Hizballáh v ostatních zemích. Nemalou podporu získává Hizballáh také ze Sýrie. EU, Spojené státy, Nizozemsko, Spojené království, Egypt, Izrael, Austrálie, Německo a Kanada klasifikují Hizballáh jako teroristickou organizaci.[3][4][5][6] Jeho vojenské křídlo zařadila Evropská unie dne 22. července 2013 na seznam teroristických organizací,[7] především kvůli zapojení do bojů v syrské občanské válce na straně Bašára al-Asada.

Název hnutí Hizballáh vychází ze stejného pojmu v koránu, který v určitém období své prorocké mise používal prorok Muhammad jako ekvivalent výrazu „umma“ (امة) – „obec věřících“.

Hizballáh má tři základní cíle:

 • Zničení státu Izrael. (V terminologii Hizballáhu a Íránu je Izrael označován jako sionistický režim.)
 • Omezení vlivu Západu, zejména USA na Blízkém východě.
 • Vytvoření islámského státu v Libanonu. (Od tohoto bodu bylo po roce 1985 upuštěno.)

Historie

Hizballáh byl založen začátkem 80. let 20. století šíitskými náboženskými činiteli a přívrženci Ajatolláha Chomejního, kteří byli ohromeni vítězstvím islámské revoluce v Íránu. Cílem tohoto hnutí bylo vytvořit z Libanonu islámský stát a zlepšit práva šiítů v libanonské společnosti. Duchovním vůdcem celého hnutí se stal Šejch Muhammad Husajn Fadlalláh. Velitelem vojenského křídla označovaného jako Islámský odpor se stal Abbás al-Músáví. Základna Hizballáhu se nacházela v provincii Baalbek v severní části údolí Biqáa. Později se k Hizballáhu připojila šíitská skupina Amal (امل – Naděje) vedená Hasanem Nasralláhem, který se po smrti Šajcha Muhammada Fadlalláha stal nejvyšším sekretářem Hizballáhu. Skupina je rozdělena do tří organizací subjektů: Bajt ul-Mál, Džihád ul Binná a Islámský odpor. Finanční podpora se získává z Íránu, Sýrie a darů libanonských šíitů.

Postoj Hizballáhu vůči Izraeli

Hasan Nasralláh

Od založení Hizballáhu do současnosti je odstranění státu Izrael pro Hizballáh hlavním cílem. Hizballáh bojuje nejen proti vládě a politice státu Izrael, ale i každému židovskému občanu, který žije v Izraeli. Jeho manifest 1985 údajně uvádí, že Náš boj skončí pouze tehdy, až tento stát (Izrael) bude zničen. Generální tajemník Nasralláh prohlásil, že Izrael je ilegální uchvatitel, který je založen na lži a domnívá se, že teprve zničení Izraele přinese mír na Blízkém východě. Není východiska z konfliktu v tomto regionu s výjimkou zmizení Izraele. V rozhovoru s Washington Post, Nasralláh řekl: Jsem proti jakémukoliv usmíření s Izraelem. Domnívám se, že jeho přítomnost je protiprávní." V prohlášení Hizballáhu z roku 1992 se přímo tvrdí[8]Je to otevřená válka až do eliminace Izraele a do smrti posledního Žida na Zemi
Izraelská okupace farem Šibáa a věznění libanonských občanů v izraelských věznicích je často používáno jako záminka pro pokračující nepřátelské akce Hizballáhu proti Izraeli i po stažení z Libanonu v roce 2000.

Organizace Hizballáhu

Hizballáh
حزب الله
Účast na Libanonské občanské válce, Druhé libanonské válce a Občanské válce v Sýrii
organizační struktura Hizballáhu
organizační struktura Hizballáhu
Základní info
Aktivní1982–současnost
Operační
území
LibanonLibanon Libanon
Ideologieší'itský islamismus
antisionismus
ší'itský džihádismus
VelitelHasan Nasralláh
ZákladnyLibanonLibanon Libanon
Síla20 000–50 000
SpojenciLibanonLibanon Libanon
ÍránÍrán Írán
SýrieSýrie Sýrie
RuskoRusko Rusko
IrákIrák Irák
Severní KoreaSeverní Korea Severní Korea
HamásHamás Hamás
OponentiIzraelIzrael Izrael
TureckoTurecko Turecko
Jiholibanonská armáda
Al-KáidaAl-Káida Al-Káida
Islámský státIslámský stát Islámský stát
syrská opozice Syrská svobodná armáda
An-NusráAn-Nusrá An-Nusrá
Konflikty/bojeLibanonská občanská válka
Druhá libanonská válka
Občanská válka v Sýrii

Řízení Hizballáhu je v souladu s principem vlády Velájat-e fakíh (ولایت فقیه), který je založen na rozhodování znalců islámského práva, kteří jako jediní mohou provádět důležitá rozhodnutí (např. vyhlásit fatwu nebo džihád). Pokud se poradní shromáždění nemůže dohodnout, obrátí se na nejvyššího vůdce Sajjida Alího Chameneího, který je nejvyšší autoritou šíitského islámu.

Nejvyšším rozhodovacím orgánem Hizballáhu je Madžlis aš Šúrá (مجلس الشوری / Poradní shromáždění), které je tvořeno 12 vysoce postavenými duchovními. Tito duchovní mají na starosti důležitá rozhodnutí týkajících se akcí Hizballáhu. Poradní shromáždění se dělí na sedm speciálních výborů:

 • výbor pro ideologii
 • výbor pro informace
 • vojenský výbor
 • politický výbor
 • výbor pro výklad islámského práva
 • výbor pro sociální záležitosti
 • finanční výbor

Madžlis aš Šúrá al Qarár (مجلس الشوری القرار / Správní shromáždění) Toto shromáždění vedl do své smrti Šejch Muhammad Husajn Fadlalláh. Shromáždění je tvořeno 11 duchovními s odpovědností za všechny strategické kroky hnutí.

Hnutí Hizballáh je financováno prostřednictvím darů šíitských muslimů nebo prostřednictvím náboženské daně zvané Zakát přímo po páteční modlitbě. Největší podpory jak materiální, tak finanční, se Hizballáhu dostává ze strany Íránu a Sýrie. Odhaduje se, že Írán dává Hizballáhu 60 - 100 milionů EUR ročně. Některé odhady hovoří o více než 200 miliónech USD ročně. Všechny tyto finanční prostředky jsou zpravovány zvláštním fondem Bajt ul Mál (بیت المال),se sídlem v Bejrútu, jehož hospodaření je pod kontrolou vůdce hnutí Hasanem Nasralláhem.

Hizballáh organizuje rozsáhlý sociální program prostřednictvím subjektu Džihád ul Binná (جهاد البناء). Tato instituce financuje stavbu nemocnic, škol a opravy objektů zničených izraelskou armádou. Hizballáh také zřídil institut Aš Šahíd الشهید (Mučedník), který zaručuje poskytování bydlení a výdaje na vzdělávání pro rodiny bojovníků, kteří zemřou v boji. Ředitelství Džihád al-Binná 'se nachází na jižním předměstí Bejrútu.

Aktivity

Protivládní shromáždění v roce 2006

Společně s hnutím Amal je Hizballáh jednou ze dvou hlavních stran zastupující šiítskou komunitu v Libanonu. Obě strany uzavřely dohodu a vzájemně se v případě potřeby podporují. Hizballáh je zastoupen v libanonském parlamentu od roku 1992, kdy získal 12 z 128 křesel. V roce 1996 získala strana 10 křesel. Hizballáh posílil své zastoupení v libanonském parlamentu po volbách, které proběhly v květnu a červnu 2005. Ve 128členném parlamentu má hnutí nyní 14 poslanců (předtím 8) a ve vládě má dva ministry a třetí je jím podporován. V roce 2006 vypukl izraelsko-libanonský konflikt poté, co vojáci Hizballáhu zaútočili raketami a minomety na severoizraelské město Šlomi, zabili tři vojáky a dva (Ehuda Goldwassera a Eldada Regeva) zajali. Hizballáh utrpěl menší ztráty, získal ale neobvykle velkou podporu muslimské veřejnosti.[9]

Hnutí Hizballáh provozuje satelitní televizní vysílání Al Manár (arabsky Maják/المنار‎) a rozhlasovou stanici an Núr (arabsky Světlo/النور‎) a týdeník as Safír (arabsky السفیر Vyslanec‎). Stanice Al Manár se sídlem v Bejrútu zahájila své vysílání v roce 1992 za finanční pomoci Íránu a je hlavním nástrojem psychologické války proti Izraeli (v terminologii Hizballáhu sionistickému nepříteli). Vysílání této stanice bylo již zakázáno v některých evropských zemí z důvodu popírání holokaustu. Al Manár šíří hlavně pořady zaměřené naproti Izraeli a podpoře nacionalismu.

Vojenské křídlo Hizballáhu je označované jako Islámský odpor. Ten má podle odhadů asi 1000 aktivních bojovníků, ale v případě potřeby může Hizballáh mobilizovat až 10 000 dobrovolníků.[9] Výzbroj je získávána především z Íránu, Sýrie a ČLR. Vojenský výcvik rekrutů probíhá hlavně v jižním Libanonu a ve výcvikových střediscích v Íránu a je plně pod dohledem Íránských revolučních gard.

Výzbroj a válečné aktivity

Propagační nápisy Hizballáhu v roce 2006
Muž s vlajkou Hizballáhu

Hizballáh prohlašuje, že vlastní přibližně 30 000 raket různého druhu (izraelské odhady se pohybují až na pětinásobku u čísla 150 000). Jedná se hlavně o neřízené rakety BM-21 a BM-27. Dále vlastní íránské rakety Zelzel 2 s doletem až 400 km, rakety Fadžr-5 s doletem 45 km a protiletadlové střely SA-16. Podle izraelských médií vlastní i několik raket Scud původem ze Sýrie, ovšem tato informace byla Sýrií i Hizballáhem popřena. V roce 2005 dodal Írán do Libanonu i několik svých moderních protilodních raket Kosar. Jedna z nich v roce 2006, při izraelské intervenci v Libanonu silně poškodila korvetu třídy Saar, vlajkovou loď izraelského námořnictva INS Hanit . Hizballáh je také vybaven několika bezpilotními průzkumnými letouny typu Mohadžer / Mohajer.

Hizballáh v průběhu posledních let radikálně změnil své metody boje. Na popud svého ochránce Íránu zavrhl tradiční metody teroristických organizací, které uplatňoval v prvních deseti letech své existence, a přeměnil se ve vojenskou organizaci využívající stále sofistikovanějších metod boje.[9]

K zastavení izraelského postupu v Libanonu v roce 2006 nasadil Hizballáh nejnovější verze kumulativních náloží, výbušnin, naváděných raket a zdokonalené taktiky léčky, útoku z davu či využívání klamných cílů a bunkrů.[9] Sítě izraelských obranných radarů nezvládly nápor ohromujícího množství raket, které na Izrael Hizballáh vypálil. Zpráva Winogradovy komise shrnující oficiální izraelské vyšetřování 34 denní libanonské války v létě 2006 vyjádřila, že polovojenská organizace po několik týdnů odolávala nejsilnější armádě Blízkého východu mající pod kontrolu vzdušný prostor i početní a technickou převahu.[9]

Hizballáh se účastní občanské války v Sýrii na straně vlády Bašára al-Asada. Podle odhadů v syrské válce ztratil až tisíc bojovníků.[10] Syrští povstalci také zaútočili na Hizballáh v Libanonu. Fronta an-Nusrá a později Islámský stát ovládli část území pohraničí Libanonu, na které Hizballáh útočí jak z Sýrie, tak z Libanonu. Pozice Hizballáhu v Sýrii několikrát bombardoval Izrael. Během jednoho náletu zabil také Íránského generála revolučních gard.[11]

Teroristické útoky

 • 18. dubna 1983 – exploze bomby v nákladním automobilu před americkou ambasádou v Bejrútu, zahynuli 3 zaměstnanci včetně ředitele CIA pro Blízký východ, 120 osob zraněných
 • 23. října 1983 – nákladní vozidlo s výbušninou vrazilo do haly velitelského stanoviště U.S. Marines v Bejrútu, zahynulo 241 vojáků, 81 bylo zraněných.
 • 12. dubna 1984 – bombový útok na restauraci blízko americké letecké základny Torrejon v Španělsku, zahynulo 18 osob, zraněno bylo 83 osob
 • 20. září 1984 – při neočekávaném bombovém útoku na americkou ambasádu ve východním Bejrútu zahynulo 23 osob a 21 bylo zraněných.
 • 4. prosince 1984 – teroristé z Hizballáhu unesli letadlo Kuvajtských aerolinií a zavraždili dva pasažéry – občany USA – Charles Hegna a William Stanford.
 • 14. června 1985 – členové Hizballáhu unesli letadlo společnosti TWA a zavraždili Roberta Stethema - potápěče U.S. Navy.

19821988 — únosy a vraždy amerických občanů

 • David Dodge, prezident American University v Bejrútu, zadržovaný jeden rok
 • Malcolm Kerr, Američan libanonského původu, bývalý prezident American University v Bejrútu, unesený a zavražděný
 • Jeremy Levin, šéf bejrútské kanceláře CNN, unesen, později zachráněn
 • reverend Benjamin Weir, unesen a držen v zajetí 6 měsíců
 • William Buckley, důstojník US Army a operativec CIA, unesen a zavražděn, 28. prosince 1991 pohřben se všemi vojenskými poctami
 • Frank Reed, ředitel American University v Bejrútu, unesen a propuštěn po 44 měsících zajetí
 • Joseph Cicippio, finanční kontrolor American University v Bejrútu, unesen a zadržován 5 let
 • Col. William Higgins, americký velitel Dozorčí organizace OSN pro dodržování příměří (UNTSO), unesen a zavražděn

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků حزب‌الله لبنان na perské Wikipedii, Hezbollah na anglické Wikipedii a Ideology of Hezbollah na anglické Wikipedii.

 1. SHATZ, Adam. In Search of Hezbollah [online]. 2004 [cit. 2017-08-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 2. The Shadow Commander. The New Yorker [online]. [cit. 2017-08-18]. Dostupné online. 
 3. http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/disneyland-hizballahu/r~9425f89841b811e68afb002590604f2e/
 4. Muriel Asseraf, Prospects for Adding Hezbollah to the EU Terrorist List Archivováno 11. 2. 2011 na Wayback Machine., September 2007
 5. EGYPT: Cairo calls Hezbollah terrorist organization. LA Times, April 13, 2009
 6. GOLDIROVA, Renata. MEPs call on EU states to list Hezbollah as terrorist group. EUobserver. 06-08-2009. 
 7. EU zařadila vojenské křídlo Hizballáhu mezi teroristické skupiny [online]. České noviny.cz, 2013-07-22 [cit. 2013-07-22]. Dostupné online. 
 8. Nasrallah's Nonsense Archivováno 6. 6. 2011 na Wayback Machine., The New York Sun, 11. březen 2005
 9. a b c d e Baer, Jak naložit s ďáblem
 10. Hizballáh krvácí v Sýrii, mezi Araby ztrácí slávu z válek s Izraelem. idnes.cz [online]. [cit. 1.června 2015)]. Dostupné online. 
 11. Íránského generála jsme zabít nechtěli, zní z Izraele. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 20.ledna 2015]. Dostupné online. 

Literatura

 • BAER, Robert. Jak naložit s ďáblem. Praha: Volfox Globator, 2010. 450 s. 

Související články

Externí odkazy

Oficiální weby Hizballáhu:

Ostatní:

Média použitá na této stránce

Flag of Iran.svg
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
Flag of the United Arab Republic.svg
Flag of Egypt (1958-1972) and flag of Syria (1958-1961) in the United Arab Republic. It also became the official flag of Syria since 1980.
Flag of the United Arab Republic (1958–1971).svg
Flag of Egypt (1958-1972) and flag of Syria (1958-1961) in the United Arab Republic. It also became the official flag of Syria since 1980.
Flag of Jabhat Fatah al-Sham.svg
The flag of the Conquest of the Levant Front, the successor organization to the al-Nusra Front.
AQMI Flag.svg
Flag of the Islamic State (IS), also known as "Islamic State of Iraq and Syria" (ISIS) or "Islamic State of Iraq and the Levant" (ISIL). This flag is also used by al-Shabaab, al-Qaeda in the Arabian Peninsula (AQAP), al-Qaeda in the Islamic Maghreb (AQIM), and Boko Haram.
Flag of the Syrian revolution.svg
the flag of the Syrin revolution
Flag of Hamas.svg
The en:Shahada in white calligraphy on a green background. Reported as the "Flag of Hamas" in flaggenlexikon.de . Uploaded 2007.

The Flags of the World website discussed the validity of this flag after it was displayed as an alleged "flag of Hamas" by Wikipedia in 2007.

According to a 2006 comment:

"The military branch of Hamas has a different flag, green with Shahada on it. Maybe that's why there is a confusion about the Hamas flag. One is white with Hamas emblem on it, and the military branch's flag is green with a shahada? At least, the green flag is there at all protests and demonstrations." (Valentin Poposki, 03 Mar 2006)

Use of this flag was reported as early as 2001:

"Hamas' flag is green (Muslim colour) with Arabic words in white. I saw this flag several times at Hamas demonstrations and at generic anti-Israel events in Palestine. Hamas emblem is here." (Santiago Tazón, 20 Dec 2001)

While this flag has apparently been spotted in Hamas demonstrations since at least 2001, it cannot be identified as "the flag of Hamas". It has rather been carried by Hamas supporters as symbolizing Islam or Islamism, not as an emblem of Hamas as an organization.

"It would be wrong to name the flag as the Hamas flag. Such flags, with the Sha'ada in white on green or black, are used by other Islamic groups and are not unique to Hamas. Therefore it is not the 'Hamas flag' but rather a flag used also by the Hamas." (Dov Gutterman, 29 Mar 2003)
Hizbollah posters 2006.jpg
Autor: Julien Harneis from Conakry, Guinea, Licence: CC BY-SA 2.0
Banners with the text "Our blood has won" in the aftermath of the 2006 war in South Lebanon.
Flag of Al Qaeda.svg
Autor: SonicXMasako2, Licence: CC BY-SA 4.0
original al qaeda flag
HezbollahOrgChart.svg
Tento vektorový obrázek byl vytvořen programem Inkscape .
Sayyid Hassan Nasrallah 06.jpg
(c) Khamenei.ir, CC BY 4.0
Hassan Nasrallah during a discussion with officials from supreme leader of Iran Ali Khamenei’s office.
Dec 10 2006 anti-government rally Beirut.jpg
Autor: maryatexitzero, Licence: CC BY 2.0
Dec 10 2006 anti-government/pro-Syrian rally in Beirut, Lebanon.
The flag of Hizbollah.jpg
Autor: Harout Arabian from Bourj Hammoud, Lebanon, Licence: CC BY 2.0
The flag of the hizbollah (the party of God) waving after the war on Israel in June 2006.