Hláska u zámku Chotěbuz

Hláska u zámku v Chotěbuzi
Účel stavby

veřejnosti přístupná budova

Základní informace
Slohstředověk, renesance, baroko
Výstavba1229 - 1268
Zánikještě není
Materiálykámen, gutský pískovec, barokní cihla, šindel
StavebníkŘád Benediktýnů z Týnce u Krakova
Další majiteléŘád svatého Benedikta - Rudzští z Rudz - Páni z Kornic Gurecký z Kornic - Christian Fridrich von Liebe - Lichnovští z Voštic - Trachové z Březí - Těšínská komora - Československo - ČSSR - Pozemkový fond České republiky - Obec Chotěbuz
Současný majitelObec Chotěbuz
Poloha
AdresaNáves 123, Chotěbuz, 735 61, Chotěbuz, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky10367/8-800 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hláska (hlásná věž) u zámku Chotěbuz je zděná stavba postavená na přelomu 13. a 14. století. Je ve vlastnictví obce Chotěbuz (okres Karviná). Je součástí zámeckého areálu, který má status nemovité kulturní památky. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Popis

Věž se tyčí do výšky 17 m.[2][3] Vyhlídka leží ve výšce 10 m nad zemí a vede k ní 53 schodů.[2] Je to zděná stavba vytvořená z lomového kamene, částečně opracovaných kvádrů vápence a pískovce (nejbližší lom je v obci Řeka, kde se těží gutský pískovec[4]). Vrchní část věže je dozděná cihlou. Její objem se s přibývající výškou pozvolna zužuje, díky čemuž věž získala tvar komolého kužele. Střecha je vyzděná z cihel do klenby tvaru zvonu a je pokryta šindelem. Zdivo je u paty hlásky do výše dvou metrů zesíleno na 60 cm.

Hláska měla ochrannou a obrannou funkci.

Na železné korouhvičce je letopočet 1651, kdy se majitelem stal Mikuláš st. Rudzký z Rudz, který nechal věž opravit a zastřešit.

Spodní prostor hlásky sloužil jako kaple pro obyvatele zámku.

V 19. století došlo k zazdění střílen, vytvoření oken, zastřešení ve tvaru zvonu, vytvoření nového vchodu do věže a umístění hodin. Hláska byla hladce omítnuta.

Současnost

V roce 1954 byla hláska generálně opravena.

V roce 2004 byla hláska opět opravena. – Došlo ke zpevnění základů pomocí speciální betonáže. Její vnitřní část byla vysypána říčním pískem a stažena pěti železnými obručemi.

Prohlídka hlásky je možná.[5]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2018-05-20]. Identifikátor záznamu 120149 : Zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b GEJDOŠ, Pavel. Věže České republiky. 1. vyd. Praha: Plot, 2020. 455 s. ISBN 978-80-7428-368-0. S. 428. 
  3. Kudy z nudy (www.kudyznudy.cz): Bývalá strážní věž – hláska v Chotěbuzi (česky)
  4. Řeka - GUTY, Dekorační kameny, vápence a vybrané písky ČR
  5. Hláska u zámku. www.chotebuz.cz [online]. Obec Chotěbuz, ANTEE s.r.o. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“