Hladinové plavidlo bez posádky

Hladinové plavidlo bez posádky (anglicky USV – unmanned surface vehicle nebo USV – uncrewed surface vessel) je plavidlo, které se pohybuje po vodní hladině a je řízeno na dálku nebo je plně autonomní (ASV – autonomous surface vehicle). Někdy jsou tato plavidla nazývána též dronové lodě či námořní drony. Ve 21. století se používají pro různé účely, například v oceánografii, pro monitorování životního prostředí, pro nákladní dopravu a v armádě.

V říjnu 2022 během ruské invaze na Ukrajinu použily ukrajinské ozbrojené síly 7 USV a 8 UAV (Unmanned aerial vehicle - Bezpilotní letadlo/dron) při útoku na několik ruských námořních lodí na námořní základně v Sevastopolu. Došlo k malému poškození jedné ze dvou válečných lodí. Podle časopisu Naval News[1] to bylo první použití bezpilotních dopravních prostředků v námořní válce. Tento útok vedl k tomu, že ruské námořnictvo přešlo do ochranného režimu.

Japonská nákladní loď USV Širetoko Tomakomai[2] plula v únoru 2022 750 km bez posádky

Dálkově ovládané lodi a minolovky byly používány již ve druhé světové válce. V 21. století umožnil pokrok v řídicích systémech a navigačních technologiích používání USV, která může operátor ovládat na dálku z pevniny nebo z blízkého plavidla. Jsou používána v lodní dopravě, pro monitorování životního prostředí a klimatu, pro mapování mořského dna, v osobních trajektech, v robotickém výzkumu, pro sledování a inspekci mostů a další infrastruktury, ve vojenství a v námořnictvu. V listopadu 2021 byla v Norsku spuštěna první autonomní nákladní loď MV Yara Birkeland.[3] Takové lodě by mohly v budoucnu podstatně snížit potřebu používání kamionů. V roce 2021 byla v kanálech Amsterdamu v Nizozemsku nasazena první městská autonomní plavidla na světě, Roboats.[4] Tato plavidla mohou přepravovat až pět lidí, sbírat odpad, dodávat zboží a monitorovat životní prostředí.

Konstrukce USV

Povrchová plavidla bez posádky se liší velikostí od méně než 1 metru do 20+ metrů. Jejich výtlak se pohybuje od několika kilogramů do mnoha tun, takže pohonné systémy musí zajistit širokou škálu výkonů.

(c) Photo: LPhot Stevie Burke/MOD, OGL v1.0
Britský člun RNMB Harrier , autonomní USV pro boj s minami

Některá komerční USV využívají pro zabránění srážce s jiným plavidlem navigaci, která je kompatibilní s COLREG (Mezinárodní předpisy pro předcházení srážkám na moři). Tyto předpisy byly od svého prvního přijetí v r.1972 několikrát novelizovány.

Bezpilotní plavidlo - Saildrone

Námořní dron v Dutch Harboru na Aljašce

Saildrone neboli námořní dron je dopravní prostředek používaný především v oceánech pro sběr dat. Tato drony jsou poháněny větrem a sluncem a jsou na nich umístěny vědecké senzory a navigační nástroje. Vynalezl je britský inženýr Richard Jenkins, zakladatel a generální ředitel společnosti Saildrone. Jsou používány vědci a výzkumnými organizacemi, jako je National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) k průzkumu mořského ekosystému, rybolovu a počasí.

Vojenské aplikace

Vojenské USV se používají pro odminování, sledování, průzkum, ozbrojený doprovod, ochranu sil, zabezpečení strategických objektů a elektronický boj. V roce 2016 vyrobila americká společnost DARPA protiponorkový prototyp USV s názvem Sea Hunter. Některé USV jsou ozbrojeny, např. raketami. V Turecku bylo v r. 2021 vyrobeno první turecké ozbrojené bezpilotní plavidlo (AUSV). Jmenuje Ulaq[5]. Je vyzbrojeno raketami a protitankovými řízenými střelami. Prototyp byl spuštěn 12. února 2021 v Antalyi a v květnu 2021 plavidlo úspěšně dokončilo svůj první palebný test.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Unmanned surface vehicle na anglické Wikipedii.

  1. Naval News - Global Naval Defense News Coverage. Naval News [online]. [cit. 2023-01-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Ferry takes trip halfway across Japan… without anyone steering it. Japan Today [online]. [cit. 2023-01-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Yara Birkeland | Yara International. Yara None [online]. 2021-11-12 [cit. 2023-01-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. V Amsterdamu vyvíjejí autonomní plavidla, která budou svážet odpad. Dokážou sama zakotvit. ČT24 [online]. [cit. 2023-01-26]. Dostupné online. 
  5. ULAQ AUSV | SİDA. ulaq.global [online]. [cit. 2023-01-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2023-01-26. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

SF Shiretoko Tomakomai.jpg
Autor: 中竹たけし, Licence: CC BY-SA 4.0
さんふらわあしれとこ(苫小牧港)
FUTURE MINE HUNTING SYSTEM COMES TO CLYDE MOD 45166087.jpg
(c) Photo: LPhot Stevie Burke/MOD, OGL v1.0
THE FUTURE of mine hunting has come to Faslane with the arrival of a new Autonomous Mine Counter Measures vessel. The new boat, RNMB Harrier, will be operated by Project Wilton, a recently formed Maritime Autonomous Systems (MAS) team based out of HM Naval Base Clyde.

Part of the First Mine Counter Measures Squadron (MCM1), the Wilton team are charged with introducing this cutting-edge technology into the Royal Navy. RNMB Harrier arrived on the Clyde on Friday, August 14, and was straight into a week-long familiarisation and training package delivered by prime contractor, ATLAS Elektronik UK (AEUK).

The Wilton team and the Royal Navy took formal ownership of this capability and will now work towards Initial Operating Capability (IOC) in September 2020.

  • Organization: Royal Navy
  • Object Name: BO200004
  • Keywords: Autonomous, Faslane, Maritime Autonomous Systems , Project Wilton, RNMB Harrier, MAS, Royal Navy, Equipment, Technology, Robotics, HM Naval Base Clyde, Future, Industry Partners, Automation
  • Country: UK
Saildrone in 2019 NOAA Arctic mission.jpg
A saildrone is a wind and solar-powered platform for collecting in situ data in Earth's oceans.