Hladomorna
Hladomorna je vězení v nejspodnějším podlaží hradní věže, přístupné pouze shora, zpravidla zaklenuté.[1] Měla sloužit k potrestání provinilců, kteří zde umírali hladem a žízní. Podle některých názorů však ve většině hradů však tyto prostory nesloužily jako hladomorny, ale sýpky na obilí.[2][3]
Hladomorny jsou součástí většiny evropských hradů, například na Křivoklátě se lze setkat s hladomornami ve věžích. Jako hladomorna je též označován prostor s kruhovým přístupem shora, nacházející se v pražské věži Daliborka. Zda byl k takovému účelu skutečně užíván, není prokázáno.[4]
Odkazy
Reference
- ↑ SYROVÝ, Bohuslav. Architektura - naučný slovník. Praha: SNTL, 1941. Dostupné online. Kapitola Hladomorna, s. 76. (cz) Dostupné online po registraci.
- ↑ TROJSKÁ, Karmen. Co se skutečně dělo lidem v hladomornách: Naše představy jsou zkreslené. Dotyk [online]. 2021-10-30. Dostupné online.
- ↑ KOCH, Wilfried. Evropská architektura. Praha: Ikar, 1998. Dostupné online. ISBN 80-7202-388-8. Kapitola vyhledávání "hladomorna", s. 296, 300, 444, 470. (cz)
- ↑ Soupis památek: Daliborka [online]. Súpis pamiatok - encyklopedický prehľad sídiel [cit. 2024-07-03]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu hladomorna na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo hladomorna ve Wikislovníku
- Encyklopedické heslo Hladomorna v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích
Média použitá na této stránce
Autor: Mirek256, Licence: CC BY 3.0
Bašta na Tolštejně lidově zvaná hladomorna