Hlava B

Hlava B
Hlava B na festivalu DEJHULE, Praha, 19. 6. 2016
Hlava B na festivalu DEJHULE, Praha, 19. 6. 2016
Základní informace
PůvodČeskoČesko Česko
Žánrybluesrock
rhytm and blues
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hlava B je hanspaulská bluesrocková a rhytm and bluesová skupina, založená roku 1985 kytaristou a zpěvákem Jaromírem „Máriem“ Císařem a harmonikářem Jiřím „Kozlem“ Bartošem.[1][2]

Začátky (1986)

Historie Hlavy B se začala psát v létě roku 1986, kdy se kytarista a zpěvák Mário Císař a hráč na foukací harmoniky Jiří „Kozel“ Bartoš rozhodli založit vlastní kapelu. Původně se jednalo o zcela malé hudební těleso, jež mělo hrát z praktických důvodů bez bicích. Tehdejší složení souboru tvořili kromě obou zakládajících členů ještě saxofonista-klarinetista Vítek Malinovský a baskytarista Jan Špička. V této sestavě začala Hlava B nacvičovat první repertoár ve vokovickém bytě Jiřího Bartoše a také občas vystupovat v legendární hanspaulské hospodě Houtyš. Dvorním textařem Hlavy B, stejně jako řady dalších hanspaulských kapel, se stal Jaroslav „Tlučhoř“ Müller.

Období první (1986–1988)

S postupem času si kapela získávala stále větší pozornost, a proto vedoucí Mário Císař přehodnotil původní komorní koncept a přizval ke spolupráci bubeníka Hynka Schneidera. Krátce na to se sestava rozrostla o osobnost zpěváka a kornetisty Gustava Sedelmayera a celou sestavu doplnil ještě druhý tenorsaxofonista Jaroslav Trachta. Jediná změna se tehdy odehrála na postu baskytaristy, kdy Jana Špičku vystřídal Martin Schneider, bratr bubeníka Hynka. V této sestavě zažila Hlava B svoji zlatou éru završenou oceněním „Tip Vokalízy '86“ a vydáním první EP desky HLAVA B u Pantonu, jejímiž kmotry se stali Jan Spálený a František Havlíček (oba členové skupiny ASPM). Vznik této desky obsahující čtyři největší hity „Vehikl blues“, „Jedno krásný ráno“, „Kytara“ a „Na cestě“ však od začátku provázelo neporozumění se zvukovým režisérem Václavem Zamazalem, uznávaným odborníkem přes vážnou hudbu, který při nahrávání prosazoval striktní akademický přístup, a povolal proto k nahrání partů dechové sekce hráče orchestru Karla Vlacha. Výsledkem byl sice čistý zvuku, ale původní bluesová a R&B atmosféra se z nahrávek vytratila. Přesto se však deska setkala s jednoznačně kladným přijetím a kapela se pokračovala v koncertní činnosti po celé republice.

Období druhé (1989–2011)

Tak jako v každé kapele, i v Hlavě B se začala projevovat názorová nejednotnost, jež vyústila v personální změny. Martina Schneidera vystřídal Antonín „Blues“ Smrčka a Vítka Malinovského Jiří „Isan“ Novotný. Kapela v této sestavě, doplněné navíc trumpetistou Vojtěchem Klusáčkem, natočila roku 1989 u Pantonu druhou EP desku s písněmi „Blues ve skříni“, „Sedmikrásky“, „Odcházím pryč“ a „Křovák“, v němž hostoval na klarinet bývalý člen Vítek Malinovský. Tato deska odráží vývoj, který kapela za pravidelného koncertování prodělala a přináší čtveřici kompozičně propracovaných skladeb.

Období třetí (od 2012)

Zhruba v polovině devadesátých let se i v Hlavě B podepisuje dopad společenských změn, potřeba profesionalizace, nedostatek času a řada dalších negativních faktorů a kapela se postupně rozpadla. Její členové se výjimečně scházeli při zvláštních příležitostech, aby si spolu po čase opět zahráli, například v novém hanspaulskému klubu U Rafa nebo při příležitosti každoročního festivalu Vlnobití na vltavském parníku Tajemství. Přátelé a příznivci Hlavy B však na členy souboru stále naléhali, aby kapelu obnovili. Nakonec k tomu došlo 18. března 2012 při příležitosti 55. narozenin harmonikáře Jiřího Bartoše při společném vystoupení se spřízněnou skupinou Wooden Shoes, kdy Hlava B úspěšně provedla svůj comeback ve složení: Mário Císař, Gustav Sedelmayer, Jiří „Kozel“ Bartoš, Vítek Malinovský, Jirka „Isan“ Novotný, Vojta Klusáček a noví členové – baskytarista Pavel „Chozé“ Jurda (Bluesberry) a bubeník Jan Rotta (Parademarche a Sex Libris). Od té doby Hlava B pravidelně hraje na hanspaulských festivalech, na filmovém festivalu v Českém Krumlově a na festivalu „Vlnobití“ každoročně pořádaném na lodi „Tajemství“ bratří Formanů. Domovskou scénou Hlavy B je hanspaulský klub U Rafa.

Diskografie

  • Hlava BPanton 1987 (EP)
  • Blues ve skříni – Panton 1989 (EP)[3]
  • Bigbít kompilace – Bonton 1990 (CD)
  • Odcházím pryč – Choze Production 2019 (CD)[4]

Současné složení skupiny

  • Jaromír „Mário“ Císař – kytara, zpěv
  • Gustav Sedelmayer – zpěv
  • Jiří „Kozel“ Bartoš – foukací harmonika
  • Vítek Malinovský – tenorsaxofon, klarinet
  • Vojtěch Klusáček – trubka
  • Jiří „Isan“ Novotný – tenorsaxofon
  • Pavel „Chozé“ Jurda – baskytara
  • Jan Rotta – bicí

Časový přehled

Odkazy

Reference

  1. HLAVA B. www.hanspaulcity.cz [online]. [cit. 2020-11-29]. Dostupné online. 
  2. Rockový Svět [online]. [cit. 2020-11-29]. Dostupné online. (česky) 
  3. A.S, SUPRAPHON. Blues ve skříni – Hlava B – Supraphonline.cz. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (česky) 
  4. Hlava B. Bandzone.cz [online]. [cit. 2020-11-29]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Hlava B - 2016 - Rockpublicista.jpg
Autor: Rockpublicista, Licence: CC BY-SA 4.0
Hlava B koncertující na DEJHULE, Praha, 2016