Hleďsebe (Králický Sněžník)

Hleďsebe
Puchacz
Hleďsebe, pohled z jihovýchodu
Vrchol1190 m n. m.
Prominence83 m
Izolace1,1 km → Hraniční skály
SeznamyTisícovky v Česku #123
Hory Králického Sněžníku
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PolskoPolsko Polsko
PohoříKrálický Sněžník / Malosněžnický hřbet
Souřadnice
Hleďsebe
Hleďsebe
Horninasvor a fylonit
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hleďsebe, neboli Výrovník (polsky Puchacz, německy Sieh dich für), je hora v Malosněžnickém hřbetu pohoří Králický Sněžník. Polský název znamená v překladu výr velký, český asi vznikl překladem německého. Údaje o nadmořské výšce se značně liší, v různých mapách můžeme najít údaje 1175 m, 1180 m nebo 1190 m, podle základní mapy 1:10 000 je nejsprávnější ta nejvyšší hodnota. Vrchol leží na hranici s Polskem.

Hydrologie

Hora leží na hlavním evropském rozvodí. Ze západních, polských svahů odtékají vody do řeky Kladská Nisa a jejích přítoků, např. potok Goworówka a tedy odtéká Baltského moře. Vody z východních svahů odvádějí pravostranné přítoky Moravy, jako je např. Hluboký potok a další a odtékají tedy do Černého moře.

Vegetace

Vrcholové partie hory jsou porostlé horskými třtinovými smrčinami. V nižších polohách jsou potenciální přirozenou vegetací horské acidofilní bučiny, jednalo by se o smíšené lesy s dominancí buku lesního, smrku ztepilého a jedle bělokoré. V současnosti jsou ale většinou přeměněny na kulturní smrčiny. I když je dnes většina hory zalesněna, najdeme zde i poměrně rozsáhlé bezlesé plochy, zpravidla se jedná o paseky vzniklé kalamitní těžbou hlavně díky imisím. Ty dnes často zarůstají mlazinami smrku, hlavně nad 1100 m je zde vysazován do plastových chráničů také jeřáb ptačí, v nižších polohách i buk lesní, na polské straně byla v minulosti vysazována také borovice kleč, která je v celém pohoří nepůvodní dřevinou.

Stavby

Ve vrcholových partiích hory a okolí nejsou žádné stavby.

Ochrana přírody

Oblast vrcholu hory leží už mimo Ptačí oblast Králický Sněžník, a ani není součástí NPR Králický Sněžník ani EVL Králický Sněžník.

Obrázky

Externí odkazy


Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Hleďsebe - vrchol.JPG
(c) I, Don Pedro28, CC BY-SA 3.0
Hleďsebe (1190 m) the Králický Sněžník Mountains, Poland and Czech Republic
Klepáč + Hleďsebe.jpg
(c) I, Don Pedro28, CC BY-SA 3.0
Klepáč (1145 m) and Hleďsebe (1190 m) is the mountain near the town Králíky, the Králický Sněžník Mountains, Czech Republic
Hleďsebe 1.JPG
(c) I, Don Pedro28, CC BY-SA 3.0
Hleďsebe (1190 m) is the mountain near the the town Králíky, the Králický Sněžník Mountains, Czech Republic
Hleďsebe 2.JPG
(c) I, Don Pedro28, CC BY-SA 3.0
Hleďsebe (1190 m), the Králický Sněžník Mountains, Poland and Czech Republic