Hledáček

Hledáček pro fotoaparáty Bronica ETR
Boční řez optickou soustavou jednooké zrcadlovky: Světlo (obraz) prochází objektivem (1) a odráží se od zrcadla (2) na matnici (5). Spojná čočka (6) jej koncentruje do pětibokého optického hranolu (7), odkud prochází do hledáčku (8). Při expozici se zrcadlo zvedne a otevře se závěrka (3), skrz niž světlo promítne na senzor (4) stejný obraz jako do hledáčku
Zorkij-4 s univerzálním hledáčkem

Hledáček je součást fotoaparátu nebo filmové kamery umožňující kontrolu snímané scény.

Historie

Patent na zrcadlový hledáček si podal 23. srpna 1943 Maďar Jenö Dulovits, řešení bylo realizováno v přístroji jeho konstrukce Duflex.[1]

Hledáček hraje důležitou roli při snižování pohybové neostrosti. Odklon výrobců od používání „kontaktního hledáčku“ (zrcadlovkový, paralaktický, optický) ve prospěch LCD obrazovek digitálních fotoaparátů vedl k většímu rozhýbání aparátu. Hledáčky totiž poskytují další bod opory přístroje s fotografem.

Typy hledáčků

Průhledový hledáček

Tento druh hledáčku je používán hlavně u analogových fotoaparátů. Jeho podání není přesné kvůli tzv. paralaktické vadě.

Elektronický hledáček

Tento typ hledáčku je používán u digitálních kompaktních fotoaparátů. Hledáčkem je malý displej, na kterém se zobrazuje aktuální scéna, a je možno zobrazit i nastavení fotoaparátu.

TTL hledáček

V tomto typu prochází obraz přímo objektivem fotoaparátu a po stranovém otočení se promítá do hledáčku. Through the lens hledáčků je využíváno hlavně v zrcadlovkách.

LCD hledáček

Jako hledáček fotoaparátu může sloužit také LCD displej na kterém se scény zobrazují. Většina vyšších modelů fotoaparátů disponuje jak optickým nebo elektronickým hledáčkem, tak LCD displejem. Pouze displej mají většinou stylové a levné digitální fotoaparáty, které mají mít co nejmenší rozměry.

Úhlový hledáček

Úhlový hledáček umožňuje pohled do hledáčku z jiných úhlů než jen v ose fotoaparátu. Používá se především při fotografování z poloh, kde by pohled do hledáčku byl nepohodlný či nemožný. Má podobu trubky, zalomené do tvaru L. Nasazuje se na hledáček, respektive na jeho přírubu. Uvnitř obsahuje úhlový hledáček zrcadlo a sadu čoček. V současnosti je někdy úhlový hledáček nahrazován elektronickým zařízením (kamera a display), které poskytuje větší flexibilitu, ale menší rozlišení.

Rámečkový hledáček

Rámečkový hledáček nebo sportovní hledáček se skládá z kovové tyčky vybavené milimetrovou stupnicí, na které je namontovaný malý posuvný rámeček. Na jednom konci je malý disk s otvorem (s hledáčkovým zaměřovačem). Pohled skrze malý otvor a rámeček umožní požadovanou kontrolu snímané scény. Velikost rámečku a vzdálenost otvoru se řídí podle použité ohniskové vzdálenosti a úhlu obrazového pole použitého objektivu. Hodnoty jsou přednastaveny na kovové tyčce.[2][3]

Odkazy

Reference

 1. Archivovaná kopie. www.digineff.cz [online]. [cit. 2009-09-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-22. 
 2. A.W.Unger: in Lueger: Lexikon der gesamten Technik, 2. Auflage 1904–1920, Bd. 05, S.166
 3. Polytechnisches Journal, 1855, Bd.135, S.395–396 Archivováno 14. 3. 2016 na Wayback Machine.

Literatura

 • DVOŘÁK, David. Digitální fotoaparát VII: Hledáček [online]. Digimanie.cz, 11. 3. 2003 [cit. 2009-05-09]. Dostupné online. (čeština) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

SLR cross section.svg
Autor: en:User:Cburnett, Licence: CC BY-SA 3.0
Schéma jednooké zrcadlovky
 1. Objektiv
 2. Zrcadlo (ve vyklopeném stavu). V praxi bývá zrcadlo polopropustné, takže část světla jím prochází i je odrážena na senzory zaostřovací a expoziční automatiky.
 3. Závěrka
 4. Film nebo senzor
 5. Zaostřovací matnice
 6. Spojná čočka
 7. Hranol
 8. Hledáček
Zorki-4 camera ussr.jpg
(c) I, Thuringius, CC-BY-SA-3.0
Zorki-4 camera made in USSR, lense "Jupiter-8" 50mm/2
Bronica-ETR-Finder.jpg
Autor: Vincent Quach (Invincible), Licence: CC BY-SA 3.0
Viewfinder for Bronica ETR series camera.