Hliniště

Hliník u Mengerskirchen, Německo
Opuštěný hliník

Hliník, řidčeji též hliniště, je starší český výraz pro lokalitu s povrchovou těžbou hlíny. Primárním účelem hliníků bylo zajištění dostatečného množství suroviny pro výrobu cihel (původně nepálených) a jiných stavebních komponent, výjimečně též k výrobě keramiky.

Hliníky proto vznikaly zpravidla v těsném sousedství lidských sídel, na místech naleziště vhodné hlíny, nejlépe ve svahu, který umožňoval snazší těžbu.

Některé hliníky byly, podobně jako pískovny, po ukončení těžby zatopeny vodou (často samovolně) a sloužily dále jako rybníky; v místech, kde bylo vydatnější ložisko, v pozdějších staletích vznikaly cihelny.

V minulosti[kdy?] se hliník nacházel prakticky u každého sídla.[zdroj?] V současnosti je většina hliníků (mimo cihelny) zaniklá, ale název Hliník (popř. Hliníky) či Hliniště zůstal zachován v místních názvech (např. ulice) u řady měst a vesnic.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Tongrube.JPG
Autor: Volker Thies (Asdrubal), Licence: CC BY-SA 3.0
One of the open clay pits at the Hansenberg hill (according to the date of taking probably pit “Wimpfsfeld II”, cf. AG Westerwald-Ton 2008[1]) NE from the town of Mengerskirchen in the eastern Westerwald hills, Hesse, Germany. The whitish clays mined here were deposited in Oligocene or Early Miocene times, according to GÜK 200 (i.e. Geological map of Germany 1:200,000).
Marloffstein Tongrube 003.JPG
Autor: Janericloebe, Licence: CC BY 3.0
Ehemalige Tongrube bei Marloffstein