Hlivické knížectví

Hlivické knížectví
Herzogtum Gleiwitz
 Bytomsko-kozelské knížectví13371532České království 
Státní znak
znak
geografie
obyvatelstvo
státní útvar
feudální dědičná monarchie
státní útvary a území
předcházející:
Bytomsko-kozelské knížectvíBytomsko-kozelské knížectví
následující:
České královstvíČeské království

Hlivické knížectví (německy Herzogtum Gleiwitz) bylo slezské knížectví vzniklé v roce 1337 oddělením od knížectví Bytomsko-Kozelského. To bylo ovládáno Slezskými Piastovci. V roce 1482 si je zabral uherský král Matyáš Korvín. Sídlem knížectví bylo město Hlivice (dnes Gliwice, Horní Slezsko, Polsko).

Historie

Oblast Hlivického knížectví zpočátku patřila k Opolskému knížectví, které bylo rozděleno po smrti knížete Vladislava I. Opolského v roce 1281 mezi jeho čtyři syny. Tím vzniklo nové Bytomské knížectví. Od roku 1327 bylo ve vlastnictví knížete Leška Ratibořského. Jeho smrti v roce 1336 si Ratibořské knížectví nárokovali Slezští Piastovci. Český král Jan Lucemburský dal toto knížectví dle německého lenního práva Mikuláši II. Opavskému a nároky Piastovců uspokojil poskytnutím dosavadních ratibořských zástav Kozlí a Hlivice.[1] Pravděpodobně v roce 1337 se oddělila část Hlivice od Bytomského knížectví. V listinách z té doby byl uveden Zemovít Bytomský jako kníže hlivický. V roce 1342 kníže zemřel a Hlivice opět staly součástí Bytomského knížectví.

Hrad Gliwice

V roce 1355 zanikla bytomsko-kozelská větev slezských Piastovců. Knížetem hlivickým se stal Přemysl I. Nošák z Těšína. Za svého života předal knížectví svému synovi Přemyslu I. Osvětimskému. Samostatné Hlivické knížectví bylo znovu obnoveno v roce 1465 Janem IV. Osvětimským, který jej odkoupil od bratra Přemysla II. Osvětimského v důsledku ztráty knížectví Osvětimského, který jej držel až do roku 1482, kdy jej získal uherský král Matyáš Korvín během obsazování Slezska uherskými vojsky. V roce 1532 se stalo Hlivické knížectví lénem Českého království.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Herzogtum Gleiwitz na německé Wikipedii.

  1. Dějiny Slezska v datech. První. vyd. Hořejší nábřeží 17, Praha 5: Libri, 203. 546 s. ISBN 80-7277-172-8. 

Média použitá na této stránce

POL województwo śląskie COA.svg
Coat of arms of Silesian Voivodeship in Poland
POL województwo dolnośląskie COA.svg
Herb województwa dolnośląskiego (od 2009)
Gliwice museum.jpg
(c) PetrusSilesius, CC BY-SA 3.0
The Gliwice's palace is used as a museum.
Flag of Upper Silesia.svg
Autor: Andrew J.Kurbiko, Licence: CC0
The flag of Upper Silesia is a bicolor of gold and blue. (→Flag of Upper Silesia)