Hlubocké obory

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Evropsky významná lokalita a ptačí oblast
Hlubocké obory
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Pohled na Vltavu, v popředí zděné pilířky původního oplocení Staré obory
Pohled na Vltavu, v popředí zděné pilířky původního oplocení Staré obory
Základní informace
Nadm. výška376–572 m n. m.
Rozloha3260,6 ha
Poloha
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Hlubocké obory
Hlubocké obory
Další informace
KódCZ0314126
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hlubocké obory patří do soustavy NATURA 2000 jako evropsky významná lokalita a jako ptačí oblast.[1][2] Na levém břehu Vltavy je Stará obora, na pravém břehu Poněšická obora.

Evropsky významná lokalita

Evropsky významná lokalita (EVL) Hlubocké obory CZ0314126 byla vyhlášena nařízením vlády č. 318/2013 Sb. Má rozlohu 3260,6 ha. Rozkládá se v katastrálních územích Dobřejovice u Hosína, Hluboká nad Vltavou, Munice, Olešník, Poněšice, Purkarec, Vitín, Vlkov u Drahotěšic.

Je zde výskyt evropsky významných druhů:

Přírodní rezervace

Přírodní památky

Ptačí oblast

Ptačí oblast Hlubocké obory byla vyhlášena nařízením vlády č. 609/2004 Sb. Rozkládá se v katastrálních územích Dobřejovice u Hosína, Hluboká nad Vltavou, Poněšice a Vlkov u Drahotěšic.

Předmětem ochrany ptačí oblasti jsou populace:

a jejich biotopy.[2]

Významně jsou zde zastoupeny tyto druhy ptáků:

Historie území

Před vznikem obor byla tato oblast osídlena a na zalesněném území obor je zachována řada raně středověkých a pravěkých mohylových pohřebišť s celkým počtem asi 1000 mohyl.[4] Ve Staré oboře v lokalitě Baba se nachází zbytky oppida. Na kopci Hradec nad Libochovkou v Poněšické oboře je pravěké hradiště.

Přístupnost

Údolí Vltavy pod zaniklým hradištěm Baba

Téměř celé území EVL je pro veřejnost nepřístupné.[5] Ptačí oblast však zahrnuje širší území, včetně údolí Vltavy. Mezi Starou a Poněšickou oborou se táhne severojižním směrem kaňon Vltavy. Tento kaňon řeka prorazila během zániku jezera v Českobudějovické pánvi. Kaňon je několik set metrů široký a přibližně sto metrů hluboký. V roce 1991 byla dobudována vodní nádrž Hněvkovice a dnes je výška hladiny řeky Vltavy v těchto místech přibližně 377 m n. m. Několik desítek metrů vysoké skalní útvary se nacházejí na levém břehu v oblasti Baby a Karvanic a na pravém břehu v oblasti Jeleního skoku. Vedení hranice obor respektuje skutečnost, že skály nebo velmi prudké svahy jsou pro chov zvěře nevhodné.Nevyhovující vedení evropsky významné cyklotrasy EV7 (spojuje sever Skandinávie s jihem Itálie) severně od Hluboké nad Vltavou se toto město rozhodlo vyřešit vybudováním speciální komunikace procházející kaňonem Vltavy mezi oborami. Řešily se různé záměry; například vedení po pravém břehu (kritika pro narušení mechových porostů), vedení v oblasti Baby okolo plotu Staré obory (kritika pro narušení dubohabřin), zmenšení výměry obory v oblasti Baby a vedení trasy v místě bývalého plotu obory (kritika pro narušení zbytků oppida), vedení po stávajících lesních komunikacích skrz Starou oboru (zablokováno pro obavy z negativních dopadů na oboru). Po zárukách maximálního stavu nadržení Hněvkovické přehrady Hluboká nakonec odsouhlasila finančně náročné řešení vedení trasy po speciálně zbudovaném náspu v místě zatopené příbřežní cesty obcházející skalní masiv Baby. Naučná cyklistická stezka s 12 informačními panely (součást cyklotrasy 1059).[6] byla otevřena 8. června 2010. Cyklistická stezka vede kolem přírodní rezervace Karvanice, kde dne 22. června 2020 byla oficiálně otevřena zajištěná cesta (via ferrata).[7] Poblíž cyklistické stezky je zřícenina Hrádek u Purkarce, na který vede červeně značená turistická trasa.[8]

Přes Poněšickou oboru vede cyklotrasa 1057 a žlutě značená turistická trasa z Poněšic do stanice Chotýčany na železniční trati Praha – České Budějovice.[8]

Po pravém břehu Vltavy vede silnice č. III/1472.

Odkazy

Reference

  1. a b Příloha č. 199 k nařízení vlády č. 318/2013 Sb. [online]. [cit. 2019-10-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-10-07. 
  2. a b Nařízení vlády, kterým se vymezuje Ptačí oblast Hlubocké obory [online]. [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. 
  3. Ptačí oblast Hlubocké obory [online]. [cit. 2020-10-02]. Dostupné online. 
  4. Vitín. www.archeologickyatlas.cz [online]. [cit. 2021-04-29]. Dostupné online. 
  5. Česká myslivost / Czech Game Management. www.facebook.com [online]. [cit. 2019-11-30]. Dostupné online. 
  6. Cyklostezka Hluboká nad Vltavou - Karlův hrádek – Purkarec - popis cyklotrasy, mapa, fotky. Výlety a zábava s dětmi [online]. [cit. 2021-04-06]. Dostupné online. 
  7. VLTAVOU, Město Hluboká nad. Ferrata Hluboká. www.hluboka.cz [online]. [cit. 2021-04-29]. Dostupné online. 
  8. a b Mapy.cz. Mapy.cz [online]. [cit. 2022-10-20]. Dostupné online. 

Související články

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Hlubocké obory-f.jpg
Autor: Karelkam, Licence: CC BY-SA 4.0
Údolí Vltavy pod zaniklým hradištěm Baba. Ptačí oblast Hlubocké obory
Hlubocké obory.jpg
Autor: Karelkam, Licence: CC BY-SA 4.0
Evropsky významná lokalita a ptačí oblast Hlubocké obory