Hněvín (České středohoří)

Hněvín
Hněvín: východní strana kopce
Hněvín: východní strana kopce
Vrchol407[1] m n. m.
Prominence110 m ↓ zastávka Pod Resslem
Izolace1,8 km → Ressl
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Českého středohoří
Poznámkahrad Hněvín
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříČeské středohoří / Milešovské středohoří / Bořeňské středohoří / Bystřanská vrchovina / Hněvínská část
Souřadnice
Hněvín
Hněvín
Horninaznělec
PovodíBílina
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hněvín, v minulosti zvaný i Zámecká hora (německy Schloss Berg), je vrch přiléhající k severní části města Mostu a jeden z nejzápadnějších výběžků Českého středohoří. Jeho vrchol je ve výšce 407 metrů nad mořem. Na jeho vrcholu se nachází stejnojmenný novodobý hrad Hněvín s rozhlednou, které tvoří z dálky viditelnou dominantu města. Spolu se sousedním Širokým vrchem oddělují bývalou obec Souš, která je nyní místní částí města Mostu. Z východní a severní strany Hněvín obkružuje tzv. Mostecký koridor se čtyřpruhovou silnicí I. třídy č. 13 a 27 (I/13 a I/27, též i evropské silnice E 442) a železniční trať č. 130 Ústí nad Labem - Chomutov, které pokračují z Mostu do Chomutova. Na severozápadě navazuje na kopec zástavba Souše, na západě je Hněvín oddělen od Širokého vrchu sedlem (ulice V Rokli) a jih kopce je obrácen směrem k Mostu.

Název

Původ názvu Hněvín leží v osobním jménu Hněva, což bylo jméno jednoho z členů rodu Hrabišiců, kteří zdejší krajinu v raném středověku kolonizovali. České označení Hněvín je však novodobé a užívá se zhruba od přelomu 19. a 20. století. Nejprve se vyskytovalo souběžně s pojmenováním Zámecká hora (podle překladu z německého označení Schloßberg). Stejně tak se hrad původně nazýval německy Landeswarte neboli Zemská stráž a teprve později došlo k posunu označení na Hněvín.

Geologie

Hněvín je znělcový kopec, jedná se o vypreparovaný peň, či spíše magmatický krb erodovaného třetihorního[2] vulkánu. Stáří znělce z Hněvína bylo určeno na 27,4 ± 2,5 miliónů let. Hornina vykazuje zvláštnost v obsahu stopových prvků: extrémně nízké relativní obsahy niklu a chromu a naopak vysoké obsahy zirkonu a niobu.

Historie

Pohled na Hněvín ze Širokého vrchu na počátku 20. století

Na vrcholu bylo nejspíš už v 9. století vybudováno opevněné hradiště, později přestavěné na kamenný hrad. Ten byl krátce po třicetileté válce zbořen a na přelomu 19. a 20. století obnoven. Poslední rekonstrukcí prošel hrad v letech 2000-2001. Při ní byla opravena i silnice vedoucí k hradu (ulice Hněvín). Na západní straně kopce v sedle stojí vodárna.

V roce 1374 panovník Karel IV. udělil mosteckým měšťanům právo na zakládání vinic, na jižních svazích Hněvína proto byly vybudovány viniční tratě. Za třicetileté války vinice částečně zpustly, ale v letech 1671-1679 byly terasy opět obnoveny. Během 18. a 19. století nicméně postupně vinice zmizely docela a byly přeměněny na zahrady nebo zarostly.

Na počátku 20. století se při úpatí Hněvína začala budovat nová vilová čtvrť. Z té doby se dochovaly především západní části ulice U města Chersonu a ulice Jana Žižky ukončená stavbou okresního sirotčince (dnes léčebna dlouhodobě nemocných). Východní části byly zbořeny při stavbě Ervěnického koridoru v 80. letech 20. století. Dnes je čtvrť pod Hněvínem jedinou dochovanou ze starého města Mostu. Při stavbě koridoru byly upraveny i severovýchodní svahy Hněvína. Poté byl při rekultivaci celý kopec zalesněn.

Současnost

V roce 2004 byly na původních terasách obnoveny vinice. Pozemky byly vyčištěny od náletových křovin a zasazena vinná réva. Dnes je kopec oblíbeným místem výletů nejen kvůli samotnému hradu, ale i pro částečně lesoparkovou úpravu jeho terénu. Město Most plánuje vybudování cyklostezky, která povede i přes vrchol Hněvína.

Externí odkazy

Literatura

Reference

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Hněvín 06.jpg
Pohled na Hněvín v Mostě
Hnevin 20070926.jpg
Autor: Petr Štefek, Licence: CC BY 3.0
Vrch Hněvín (399 m n. m.) nad Mostem