Hnojník (zámek)

Zámek Hnojník
Základní informace
Slohempír
Poloha
AdresaHnojník, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky15117/8-660 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hnojník je zámek v obci Hnojník na řece Stonávce v okrese Frýdek-Místek z první poloviny 18. století, který vznikl přestavbou původního sídla z 15. století. Roku 1964 byl zařazen na seznam kulturních památek.[1] Empírová budova je obklopena parkem z poloviny 18. století, ve kterém se nacházely barokní sochy či plastika svatého Jana Nepomuckého.[2] V současné době je zámek s celým areálem veden v seznamu ohrožených nemovitých památek.[3]

Historie

Zámek, stojící v centru obce, je spojen se šlechtickým rodem Beesů z Chrostiny. Původně zde však měla už v 15. století stát tvrz, jejíž majitelem byl Stašek z Hnojníka. V 16. století se držitelem sídla stal Václav Pelhřim z Třanovic, který se stal v roce 1565 hejtmanem těšínského knížectví. V 17. století pak Hnojník vlastnil šlechtický rod Wildau z Lindenwiese. V roce 1736 tvrz koupil Karel Václav Bees z Chrostiny a nechal ji přestavit v barokním slohu na jednoposchoďový zámek. Současnou podobu ve stylu slezského empíru, získal zámek v první polovině 19. století za Jiřího III. Beese. Autorem přestavby byl rakouský architekt Josef Kornhäusel. V roce 1897 došlo za majitele Jiřího IV. Beese ke zvýšení budovy o jedno patro. Tuto dostavbu má na svědomí těšínský architekt Ludvík Kametz. Od té doby zámek sloužil rodině Beesů jako letní sídlo.[4][5]

Osudy zámku ve 20. století

Na hnojnickém zámku přespal v roce 1930 při cestě na Těšínsko i tehdejší československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk [6]. Sídlo aktivně sloužilo Beesovým do roku 1936, kdy zemřela Vilemína Beesová. Poslední šlechtický majitel se poté zdržoval spíše ve Vídni a Moravské Ostravě. Během války spravoval zámek H. Klingermann z Berlína, který zde žil do roku 1945. V posledním roce války se v budově také usadilo německé vojenské velitelství.[7]

V listopadu 1945 byl majetek Beesů Okresním národním výborem v Českém Těšíně podle pokynů Benešových dekretů zestátněn. Následně se stal sídlem místního národního výboru, Státních lesů a Výzkumného ústavu. Ve zbylých prostorách byly zřízeny byty. V letech 1947-48 proběhly na budově úpravy interiérů, část mobiliáře byla v této době odvezena do depozitářů hradu Šternberk, kde zůstal uložen až do roku 1999. Stejný osud postihl také zdejší knihovnu. V 50. letech došlo k opravě venkovní fasády. V roce 1966 zámek odkoupil Státní statek Hnojník a ustavil zde své ředitelství. V prvním poschodí byla zřízená svatební síň místního národního výboru.[8] V devadesátých letech přešel zámek do soukromého vlastnictví a od té doby postupně chátrá.

Současnost

V roce 2000 zakoupil nemovitost prostřednictvím firmy Fleet Wood švýcarský podnikatel Jürg Debrunner. O čtyři roky později však správu zdevastovaného zámku musel převzít Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Debrunner byl totiž ve Švýcarsku souzen za majetkovou trestnou činnost a veškerý jeho majetek byl zastaven.[9] V roce 2008 získal zámek nového majitele. Stala se jím firma AAron House. Po odhaleném podvodu se o rok později stala majitelkou důchodkyně Jaroslava Krejčí. Kvůli chybějícím penězům na opravu však zároveň dala zámek opět k prodeji.[10] V roce 2010 byla tedy stavba prodána španělské firmě Copersa corporation, která se stala zatím posledním majitelem.[11] Plány na opravu zámku se ale neuskutečnily a architektka Barbara Potysz, která s majiteli spolupracovala, jejich důvěryhodnost již na konci roku 2010 zpochybnila.[12] V roce 2013 uložily Národní památkový ústav v Ostravě a Městský úřad v Třinci majitelům provést základní úpravy, aby zabránili další devastaci objektu; jejich provedení pak musel Třinec vymáhat pokutou ve výši půl milionu korun. Majitel pak zajistil provedení těchto úprav až v červenci 2014 po vyhlášení exekuce na pokutu, ke kterému došlo o měsíc dřív.[13][14] V roce 2019 budovu zámku zakoupili Igor Kotlán a Pavel Petr, spolumajitelé skupiny škol PRIGO.[15][16][17], kteří nyní zámecký areál spravují v rámci společnosti The Beess Foundation, s.r.o. Zámek i zahrada se postupně opravují, a to za použití soukromých i veřejných zdrojů. Využívají ho společnosti a neziskové organizace ze skupiny PRIGO a připravuje se rovněž jeho částečné zpřístupnění veřejnosti.

Popis budovy

Zámek má obdélný půdorys. Svými delšími stranami je natočena k severu a k jihu, svými kratšími zase na západ a na východ. Jedná se o dvoupatrovou budovu (přízemí a dvě nadzemní patra) s plochou střechou. Ze všech stran tvoří fasádu v přízemním patře ploché vyznačení zdiva neboli bosáž, která je od prvního patra oddělena kordonovou římsou. Nejreprezentativnější částí zámku je jižní průčelí, směřující do parku. V jeho střední části se nachází bohatě zdobený rizalit, kteréhož součástí jsou iónské polosloupy vedoucí od prvního do druhého patra. Rizalit nahoře ukončuje atika s balustrádou.[4]

Zajímavosti

V roce 2002 se zde točil dvoudílný televizní film na motivy románu Zdeňka Zapletala Kobova garáž.

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-07-13]. Identifikátor záznamu 125550 : Zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Zámek Hnojník na Turistik.cz
  3. Zámek Hnojník na seznamu ohrožených nemovitých památek
  4. a b Zámek Hnojník na Hrady.cz
  5. Zámek Hnojník. www.hnojnikpalace.com [online]. [cit. 2014-10-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-14. 
  6. MAJITEL ZÁMKU JIŘÍ BEESS SE LOUČÍ S PREZIDENTEM T. G. MASARYKEM. Digitální archiv ZA v Opavě. digi.archives.cz [online]. Dostupné online. 
  7. Chátrající památky: Hnojník, zámek na odstřel
  8. O zámku na stránkách obce Hnojník
  9. Podnikatel Debrunner už prodal vše. Kromě zámku v Hnojníku
  10. Zámek si koupili za cizí miliony
  11. Zámek je prodán, jeho obnova potrvá řadu let
  12. Potysz: Majitelé zámku dluží statisíce a vytratili se. Deník.cz [online]. 2010-11-26. Dostupné online. 
  13. Vlastník zámku v Hnojníku se pustil do nutných oprav. Velkou rekonstrukci nechystá. Český rozhlas [online]. 2014-07-14. Dostupné online. 
  14. Zpustlému zámku snad vdechnou život. eHutník [online]. 2014-07-10 [cit. 2014-09-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 
  15. https://ehutnik.cz/zpravy/zamek-v-hnojniku-koupila-vysoka-skola
  16. https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/zamek-hnojnik-frydecko-mistecko.A191218_522108_ostrava-zpravy_jog
  17. BĚČÁK, Libor. Naděje pro zámek v Hnojníku. Chátrající památku zachrání vysoká škola z Havířova | Celý MS kraj | Zprávy | POLAR TV. web polar.cz [online]. POLAR televize Ostrava, 2020-01-16 [cit. 2020-01-21]. Dostupné online. 

Literatura

AUGUSTINKOVÁ, L. , Castle Hnojnik as a Landscape Forming Element. Transactions of the VSB – Technical University of Ostrava, Civil Engineering Series, 21, 2021, č. 1.

BAKALA, J. Ze starších dějin Hnojníka. In: Studie o Těšínsku, 13. Český Těšín 1987, s. 112 – 141.

MAKOWSKI, M. Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku. Český Těšín 2005.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Zámek Hnojník.png
Autor: Gabriela Gaubová, Licence: CC BY 4.0
Hnojník Castle