Hnutí Zeitgeist

Hnutí Zeitgeist (The Zeitgeist Movement, TZM) založil režisér Peter Joseph začátkem roku 2009 krátce po zveřejnění dokumentárního filmu Zeitgeist: Addendum. Současným posláním hnutí je především šířit osvětu o problémech a nedostatcích současného společenského zřízení a zároveň představit jako jednu z možných alternativ systém zdrojové ekonomiky (resource-based economy, RBE).

Hnutí je apolitické, nepodléhá žádné z existujících politických ideologií, nespolupracuje s politickými stranami, jednotlivci ani zájmovými skupinami, které podporují současný politický, ekonomický a kulturní systém. Hnutí není náboženské, protože odmítá dogmatický světonázor prosazovaný existujícími náboženskými organizacemi a sektami. Hnutí není ani esoterické, protože odmítá jakékoli pseudovědecké vidění světa, které je založené na vytváření dojmu vědeckosti, zároveň však ignoruje nebo přinejmenším nedodržuje průměrné vědecké postupy. Hnutí dále není nacionalistické, rasistické ani sexistické, protože odmítá představu o nadřazenosti jednoho národa, etniky, státu nebo pohlaví nad druhým(i), stejně jako xenofobii, šovinismus nebo přehnaný patriotizmus. Hnutí obhajuje princip trvalé udržitelnosti a současně podporuje The Venus Project Jacqua Fresca. Myšlenky a postoje hnutí jsou odráženy ve filmové sérii Zeitgeist Petera Josepha (Zeitgeist: The Movie, Zeitgeist: Addendum a Zeitgeist: Moving Forward).

Koncept hnutí

Hlavním cílem Hnutí Zeitgeist je celospolečenská osvěta, šíření ideje nutnosti zásadní změny a seznamování lidí s konceptem zdrojové ekonomiky po celém světě. Hnutí je organizované v pobočkách, které existují v několika desítkách zemí světa včetně České republiky.

Fáze hnutí

  • fáze „uvědomění“
  • fáze „projektování“
  • fáze „činů“

Činnost hnutí

  • Zeitgeist Media Festival
  • ZDay – hnutí má od roku 2009 svůj den, označovaný jako ZDay, během kterého probíhají přednášky na témata, která trápí tento svět, a jsou nabízeny různé alternativy řešení.

Kritika

Hnutí je kritizované jako konspirační, s nádechem antisemitismu. Charlotte Ward v roce 2011 napsala, že hnutí je kombinací konspiračních teorií, New Age teorií a teorií spiknutí.[1] Michelle Goldberg z časopisu Tablet Magazine nazval hnutí "prvním světovým apokalyptickým centrem založeným na internetu" a podotýká, že šíří antisemitské teorie spiknutí.[2]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Zeitgeist Movement na anglické Wikipedii.

  1. WARD, Charlotte; VOAS, David. The Emergence of Conspirituality. Journal of Contemporary Religion. 2011-01, roč. 26, čís. 1, s. 103–121. Dostupné online [cit. 2018-11-10]. ISSN 1353-7903. DOI 10.1080/13537903.2011.539846. (anglicky) 
  2. Brave New World - Tablet Magazine. www.tabletmag.com [online]. [cit. 2018-11-10]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura

Externí odkazy