Hořejší rybník (Hloubětín)

Hořejší rybník
Hořejší rybník
Hořejší rybník
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
ObvodPraha 9
Katastrální územíHloubětín
Hořejší rybník
Hořejší rybník
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha4,06 ha
Objem65 000 m3
Ostatní
Typrybník
Přítok vodyRokytka
Odtok vodyRokytka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hořejší rybník je rybník o rozloze 4,06 ha, spadající pod katastrální území pražského Hloubětína. Leží v západní části katastru u železničních mostů tratě Praha-Kolín, na jih od areálu společnosti Tesla. Hráz je zemní sypaná s výškou cca 4,5 m. Vlastníkem je Hlavní město Praha, správcem je společnost Lesy hl. m. Prahy.[1]

Historie

Rybník byl založen nejspíš v 16. století. Původně se zde po proudu Rokytky vedle Hořejšího rybníka nacházela ještě jedna menší nádrž. Zanášela se však a její odtok se ucpával, proto byla zrušena.[2]

Rybník byl postaven k chovu ryb a současně sloužil i jako zásobárna vody pro nedaleký Kejřův mlýn. Před vybudováním koupaliště v letech 19611962 v sousedství rybníka byl využíván též ke koupání, jeho okolí bylo travnaté a bez stromů. Nedlouho předtím proběhlo odbahnění rybníka. Vytěženým materiálem se zavezly mokřady okolo Rokytky v Kyjích, kde se následně postavily skleníky pro pěstování zeleniny (dnes už nepoužívané).[2] Při výstavbě koupaliště byla současně vystavěna dělicí hráz mezi rybníkem a Rokytkou, která původně nádrží přímo protékala. Koryto řeky bylo uměle upraveno, stejně jako břehy rybníka, vyložené betonovými tvárnicemi.[3]

V letech 20082010 byla na tělese bývalé železniční vlečky ČKD vybudována cyklostezka Rokytka, která začíná u Hořejšího rybníka.

V letech 20122013 proběhla celková rekonstrukce rybníka a rovněž jeho odbahnění.[3] Ze dna bylo odtěženo 20 000 m³ sedimentu, který byl použit na rekultivaci pozemku pod hrází a pro revitalizaci sadu na vrchu Třešňovka v Hrdlořezích. Poškozené betonové opevnění na hrázi nahradila kamenná dlažba a opraveny byly i další technické prvky (nátok na Kejřův mlýn, požerák). Podél Rokytky byl břeh rybníka stabilizován kamenným záhozem. Pro návštěvníky vyrostlo na rybníce malé dřevěné molo. Upravena byla i cesta na dělicí hrázi, stejně jako vlastní koryto Rokytky – původní stupně byly nahrazeny balvanitými skluzy, které umožňují pohyb ryb.[3] Místo koupaliště vznikl ještě jeden menší rybníček nazvaný Polifkův rybník.

Podél rybníka vede turistická značená trasa Modrá turistická značka 1105 od konečné tramvají v Kobylisích do Starých Malešic.

Reference

  1. Hořejší rybník | Pražská příroda. www.praha-priroda.cz [online]. [cit. 2020-06-16]. Dostupné online. 
  2. a b Kuranda, M. Vycházka od "Tří mostů" do minulosti. Listy Prahy 14. 1995, roč. 1, čís. 5, s. 8–9. 
  3. a b c KOLEKTIV AUTORŮ. 10 let: Projekty realizované v letech 2003-2013. Obnova a revitalizace pražských nádrží. 1. vyd. Praha: Hlavní město Praha, 2013. 85 s. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Map Prague Geo.png
Autor: MrGreg + Alexrk2 + OpenStreerMaps.org, Licence: CC BY-SA 3.0
Mapa Prahy k využití pro geolokaci vytvořená pomocí OpenStreetMaps.org s úpravou barev a zvýrazněním hranic.
Stripe-marked trail blue.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - modrá.
Hořejší rybník 1.jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY-SA 3.0
Hořejší rybník