Hoření

Plameny jako výsledek hoření paliva
Hoření ethanolu

Hoření je redoxní exotermická chemická reakce produkující světlo a teplo. Plamenné hoření se nazývá oheň, dalšími formami je doutnání a chemická exploze. K hoření je potřeba tzv. ohňový trojůhelník: hořlavina, oxidační činidlo a aktivační energie. Počáteční dodaná např. tepelná energie iniciuje (spustí) řetězovou reakci hoření. Při hoření často vzniká voda, oxid uhličitý, popel a kouř.

Pojem hoření se příležitostně přeneseně používá i pro jiné exotermické děje – například termojaderné reakce na Slunci a v jaderných reaktorech, kde se mluví například o vyhoření paliva.

Teplota vzplanutí

Plamenné hoření vzniká při dosažení teploty vzplanutí. Pro kapaliny je to teplota, při které za definovaných podmínek látka po přiblížení ohně vzplane a pak zase uhasne.

Podmínky pro hoření

  1. hořlavá látka
  2. oxidační prostředek
  3. zdroj iniciace
  4. dosažena teplota hoření – nejnižší teplota, při které látka po zapálení trvale hoří

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Et baal.jpg
Autor: Einar Helland Berger, Licence: CC BY-SA 2.5
Et bål
15. Ослободување на големо количество енергија при согоровуање етанол.webm
Autor: Petrovskyz, Licence: CC BY-SA 4.0
An experiment that demonstrates the large amount of energy released upon combustion of ethanol. A mixture of alcohol (in this case, ethanol) vapour and air in a large plastic bottle with a small neck is ignited, resulting in a large blue flame and a 'whoosh' sound. This is an example of exothermic reaction and demonstrates the large amount of energy released in the combustion of alcohols. The reaction of burning of ethanol is represented by the following chemical equation:
C2H5OH(g) + 3O2(g) = 2CO2(g) + 3H2O(g).

Planned and performed by Marina Stojanovska, Miha Bukleski and Vladimir Petruševski, Department of Chemistry, FNSM, Ss. Cyril and Methodius University, Skopje, Macedonia.

There are no spoken or printed words in this video, so it can be used in any language.