Hořovická pahorkatina

Hořovická pahorkatina
Nejvyšší bod498,9 m n. m. (Bacín)
Délka58 km
Rozloha398,77 km²
Střední výška352,7 m n. m.

Nadřazená jednotkaBrdská oblast
Sousední
jednotky
Brdská vrchovina, Křivoklátská vrchovina, Pražská plošina
Podřazené
jednotky
Karlštejnská vrchovina, Hořovická brázda

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Hořovická pahorkatina na mapě Česka
Hořovická pahorkatina na mapě Česka
PovodíBerounka
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyVA-4
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Údolí Bubovického potoka nedaleko Srbska v Českém krasu

Hořovická pahorkatina je geomorfologický celek v Brdské oblasti. Jde o členitou pahorkatinu ve středních Čechách. Táhne se od západu k východu mezi Brdskou vrchovinou na jihu a Zbirožskou na severu, na severovýchodě hraničí s Pražskou plošinou.

Jižní, protáhlou část, tvoří sníženina Hořovická brázda, která na západě začíná u Holoubkova (východně od Rokycan), na východě končí na jižním okraji Prahy u Radotína, ve střední části vybíhá severovýchodním směrem výběžek k Berounu. Mezi tato dvě ramena je v severovýchodní části pahorkatiny vklíněna Karlštejnská vrchovina s nejvyšším bodem pahorkatiny, vrchem Bacínem (498,9 m n. m.).

Hořovická pahorkatina je složena zejména ze zvrásněných staroprvohorních břidlic, prachovců, drob, pískovců, křemenců, bazaltů a vápenců. Většina pahorkatiny je řidčeji zalesněna a hustěji osídlena, a tvoří tak zřetelně odlišný pás krajiny mezi vrchovinami na jihu a na severu - ve velké části Hořovické pahorkatiny se nachází CHKO Český kras. Střední sklon je 4°34', svažuje se severovýchodním směrem, kterým také protéká řada vodních toků. V západní části je to zejména Červený potok, ve střední části Litavka a na východě Berounka.

Literatura

  • Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. Ed. Jaromír Demek a Peter Mackovčin. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006

Související články

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Srbsko (okres Beroun), koryto potoka II.JPG
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Údolí Bubovického potoka v Českém Krasu nedaleko Srbska, obce poblíž Karlštejna. Obec Karlštejn, k. ú. Budňany.