Hoboken (New Jersey)

Hoboken
Hobokenská radnice
Hobokenská radnice
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška8 m n. m.
Časové pásmoUTC-5/-4 (letní čas)
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Federální státNew Jersey
OkresHudson County
Hoboken na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha5,2 km²
Počet obyvatel50 005 (2010)
Hustota zalidnění9 616,3 obyv./km²
Správa
StarostaDawn Zimmerová
Vznik1849
Oficiální webwww.hobokennj.org
PSČ07030
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hoboken

Hoboken je městoamerickém státě New Jersey, v okrese Hudson County. Rozkládá se na západním břehu řeky Hudson naproti Manhattanu. Má rozlohu 5,1 km² a 50 005 obyvatel (2010). Město je součástí Newyorské metropolitní oblasti. V Hobokenu je nejdůležitější newyorské vlakové nádraží Hoboken terminal. Město je známé tím, že se zde uskutečnil první zdokumentovaný baseballový zápas v historii. V Hobokenu je také jedna z nejstarších technických univerzit ve Spojených státech, Stevens Institute of Technology.

Dějiny

Území města byla původně záplavová oblast mezi řekou Hudson na východě a Jerseyskými skálami na západě. Původními obyvateli území byli indiáni z kmene Lenapi. První doložený příchod Evropanů je z roku 1609, kdy zde zakotvil při objevné výpravě Henry Hudson. Poté se zde začali usazovat nizozemští kolonisté a území spadalo pod správu guvernéra Nového Amsterdamu. V roce 1643 zde byl založen první pivovar v Severní Americe. Po roce 1664 se území dostalo do rukou Angličanů, a mělo převážně zemědělský charakter. Významnou osobou pro další rozvoj Hobokenu byl plukovník John Stevens (1749 – 1838). jako první začal pro toto území používat název Hoboken, původ jména je ale nejasný. V roce 1811 začal Stevens provozovat parní trajekt mezi Hobokenem a Manhattanem, což byl první komerční parní přívoz na světě. Ve 30. letech 19. století Stevens rozparceloval Hoboken na systém ulic, který je dodnes. V roce 1846 se zde konal první historický zaznamenaný zápas v baseballu, a Hobokenu se proto někdy říká rodné město baseballu. V roce 1849 získal Hoboken statut města. Koncem 19. století a na počátku 20. století se do města stěhovali převážně Němci, kteří zde v té době tvořili většinu obyvatel, a Hobokenu se říkalo Malé Brémy. Ve městě byly vybudovány velké loděnice, a stavba lodí se stala hlavním průmyslem v Hobokenu. Během první světové války bylo mnoho Němců odsunuto, a po válce se do Hobokenu začali stěhovat z Evropy Italové a Židé. Spojení s New Yorkem zlepšilo otevření Hollandova tunelu v roce 1927 a Lincolnova tunelu v roce 1937. V říjnu 2012 po hurikánu Sandy bylo polovina města postižena katastrofální povodní.

Významné osobnosti

 • Howard Aiken (1900–1973), počítačový průkopník, narozen v Hobokenu
 • Michael Chang (narozen 1972 v Hobokenu), profesionální tenista
 • Bill Frisell (narozen 1951) hudebník a skladatel
 • Alfred Kinsey (1894–1956), psycholog a sexuolog, narozený v Hobokenu
 • Alfred L. Kroeber (1876–1960), antropolog, narozený v Hobokenu
 • Dorothea Langeová (1895–1965), fotografka, narozená v Hobokenu
 • Eli Manning (narozen 1981), hráč amerického fotbalu
 • Joe Pantoliano (narozen 1951 v Hobokenu), spisovatel
 • Steve Shelley (narozen 1963), bubeník skupiny Sonic Youth
 • Frank Sinatra (1915–1998), zpěvák a skladatel, narozen v Hobokenu
 • Alfred Stieglitz (1864–1946), fotograf, narozen v Hobokenu
 • Yo La Tengo, rocková skupina

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

1.20.10HobokenCityHallByLuigiNovi.jpg
Autor: Nightscream, Licence: CC BY 3.0
Hoboken City Hall in Hoboken, New Jersey. Photo by Luigi Novi. This photo may be used for any purpose, provided that the photographer is visibly credited in each instance where it is used. Failure to comply with this licensing requirement (As Clearview Cinemas did when they used this older photograph of mine of City Hall without attributing it to me), is a violation of copyright, as the image is not in the public domain. For further information on the Licensing requirements (See Licensing information below), contact me here.
Hoboken nj.png
Autor: ChrisRuvolo (t), Licence: CC BY-SA 2.5
Map highlighting Hoboken within Hudson County
HobokenNJ Downtown.jpg
Autor: Bob Jagendorf from Manalapan, NJ, USA, Licence: CC BY 2.0
Hoboken, New Jersey, United States.