Hodslavice

Hodslavice
Rodný dům Františka Palackého
Rodný dům Františka Palackého
Znak obce HodslaviceVlajka obce Hodslavice
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecNový Jičín
Obec s rozšířenou působnostíNový Jičín
(správní obvod)
OkresNový Jičín
KrajMoravskoslezský
Historická zeměMorava
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel1 703 (2023)[1]
Rozloha10,85 km²[2]
Katastrální územíHodslavice
Nadmořská výška337 m n. m.
PSČ742 71
Počet domů553 (2021)[3]
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřaduHodslavice 211
742 71 Hodslavice
obec@hodslavice.cz
StarostkaMgr. Pavla Adamcová
Oficiální web: www.hodslavice.cz
Hodslavice
Další údaje
Kód obce599409
Kód části obce40622
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hodslavice (dříve též Hoclavice,[4] německy Hotzendorf[5]) jsou obec, která se nachází v okrese Nový JičínMoravskoslezském kraji, přibližně 6 km jižně od Nového Jičína. Žije zde přibližně 1 700[1] obyvatel. Narodil se zde historik František Palacký.

Hodslavice se rozkládají v mírné kotlině podél potoka Zrzávky v severojižním směru u západních výběžků Moravskoslezských Beskyd a tvoří nejjižnější část okresu Nový Jičín. Obec leží na silničním tahu silnice I/57 mezi Novým Jičínem a Valašským Meziříčím.

Historie

Jméno Hodslavice se odvozuje od Hodislava, který přišel na území obce asi během kolonizace za Přemysla Otakara II. ve 13. století. První písemná zmínka o obci je z roku 1411.

Pamětihodnosti

Hodslavice jsou známé především jako rodná obec historika, politika a spisovatele Františka Palackého. Byl zakladatelem moderního českého dějepisectví a k jeho nejznámějším dílům patří Dějiny českého národa v Čechách a na Moravě. Socha Františka Palackého, která je kulturní památkou, byla zhotovena v roce stojí před jeho rodným domem ve středu obce. Tento dům postavil v roce 1796, jako novou evangelickou školu, učitel a krejčí Jiří Palacký, otec pozdějšího historika. Ve své poslední vůli odkázal František Palacký evangelickému sboru a škole v Hodslavicích tisíc zlatých.[6] Později byl z budovy vybudován památník věnovaný životu i dílu Františka Palackého, toto muzeum se stálou expozicí života Palackého je spravováno Muzeem Novojičínska. Mezi nejvzácnější exponáty patří původní kolébka a dřevěný stojan na louč.

K nejstarším kulturním památkám kraje patří dřevěný kostelík svatého Ondřeje z roku 1551.[7] Dějiny tohoto kostela jsou obrazem náboženských zvratů v kraji. Od svého vzniku až do roku 1624 byl místem českobratrských bohoslužeb, později byl zasvěcen sv. Ondřeji a dodnes je v péči římskokatolické farnosti a je veřejnosti zpřístupněn. Nedaleko rodného domku Františka Palackého se nachází evangelický kostel, který byl dostavěn v roce 1819. V roce 1906 byl vybudován v novorománském slohu zděný katolický kostel Božského srdce Páně.

V centru obce se nachází další kulturní památky - Stará evangelická škola, Fojtova stodola, areál bývalého Fojtství (Staré Fojtství) a Fojtova studna. Významnou kulturní památkou je Pilečkův dům, stojící hned vedle rodného domu Františka Palackého. Dříve patřil rodině evangelického faráře Jana Pilečky, v současné době je v soukromém držení. Mezi kulturní památky patří také větrný mlýn holandského typu z roku 1864, který stojí na jednom ze severozápadních kopců nad obcí.

Kultura a turistika

Hodslavice mají bohatý společenský a kulturní život, do kterého se občané i místní spolky velmi aktivně zapojují a přináší do něj neustále nové nápady. Každoročně jsou pořádány tradičních akce, mezi které patří turistický pochod Palackého stezka, Den obce, Pálení čarodějnic, Stavění máje, Den matek, volejbalové, fotbalové a tenisové turnaje, Hodslavské vodohraní, setkání jubilantů, Rozsvěcování stromečku, Silvestrovský běh a mnohé další. Hodslavice mají i kvalitní sportovní zázemí, řadu hřišť, tenisové kurty.

V roce 2014 byla zbudována svazkem obcí cyklostezka Koleje, která vede malebným prostředím po bývalé železniční trati z Nového Jičína přes Hodslavice do Hostašovic. V zimě tato stezka slouží také běžkařům. K rekreaci slouží v obci také nově vysázené stromové aleje vedoucí do sousedních vesnic.

Okolí Hodslavic vybízí k mnoha krátkým vycházkám, například k rekreační přehradě Kacabaja, do lesa Čtenice ke studánkám železité a sirnaté vody, tzv. Tropickým údolím k přehradě Čerťák nebo po značených turistických cestách přes Trojačku (715 m) po hřebenu hor trasou tradičního jarního pochodu Palackého stezky na Velký Javorník (918 m).

V Hodslavicích jsou čtyři umělecké vyhlídky Františka Palackého:[8][9]

 • Školní židle – zvětšená dřevěná židle, připomínající první školní židli Fr. Palackého
 • Základní kámen – několik kamenů z Hodslavic a kamene ze Zaryje na Radhošti, připomíná okamžik položení základního kamene Národního divadla Fr. Palackým a nese jeho citát
 • Frame Hodslavice – obří dřevěný rám
 • Krásověda – velký kruh z cortenu, skrz něj se lze podívat na rodný dům Fr. Palackého, spis Krásověda napsal Palacký v mládí

Obyvatelstvo

Osobnosti

Galerie

Odkazy

Reference

 1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2023. Praha. 23. května 2023. Dostupné online. [cit. 2023-05-25]
 2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky - 2017. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28]
 3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
 4. Hodslavice. In: Ottův slovník naučný. Praha: J. Otto, 1897. Dostupné online. Díl jedenáctý. S. 443.
 5. HOSÁK, Ladislav. Historický místopis země Moravskoslezské. Praha: Academia, 2004. 1144 s. ISBN 80-200-1225-7. S. 685. 
 6. František Palacký jako křesťan a náboženský myslitel. Věstník spolku Exulant č. 44, str. 4-10 [online]. 2/2017 [cit. 2019-11-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-09. 
 7. TOMAŠKOVIČ, Jiří. Vzácný kostelík opět ožil, na opravu svatostánku se skládali i lidé. iDNES.cz [online]. 2011-12-01 [cit. 2015-11-26]. Dostupné online. 
 8. Umělecké vyhlídky Františka Palackého
 9. Palacký má ve svém rodišti vlastní vyhlídky
 10. https://www.medvik.cz/bmc/link.do?id=jk01010885

Literatura

 • SEVERA, Václav. Vlastivěda moravská. II. Místopis. Okres novojičínský. Brno: Musejní spolek v Brně, 1933. 289 s. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Hodslavice06.JPG
Dřevěný kostel sv. Ondřeje z 50. let 16. století v Hodslavicích, okres Nový Jičín.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Hodslavice08.JPG
Autor: Tedmek, Licence: CC BY-SA 3.0
Rodný dům Františka Palackého v Hodslavicích, okres nový Jičín.
Hodslavice CZ flag.gif
Vlajka obce Hodslavice, okres Nový Jičín. List tvoří tři svislé pruhy: červený, modrý a bílý v poměru 1:3:1. V modrém pruhu žlutý jelen běžící k vlající části.
Hodslavice09.JPG
Pamětní deska na rodném domě Františka Palackého v Hodslavicích, okres nový Jičín.
Hodslavice CZ CoA.jpg
Znak obce Hodslavice, okres Nový Jičín.
V modrém štítě pod stříbrno-červeně dvěma řadami šachovanou hlavou doleva běžící zlatý jelen, pod ním stříbrná rozevřená kniha.
Hodslavice01.JPG
Pomník Františka Palackého v jeho rodných Hodslavicích, okres nový Jičín. Dílo sochaře Vladimíra Navrátila.
Sčítání obyvatelstva 2011, 599409 Hodslavice, vzdělání.svg
(c) Daniel Baránek, CC BY-SA 3.0
Nejvyšší dosažené vzdělání obyvatel obce Hodslavice ve věku 15 a více let podle údajů získaných při sčítání lidu, domů a bytů 2011. Zdroj dat: Český statistický úřad