Hokejová liga mistrů IIHF

Hokejová liga mistrů byla hokejová soutěž, jejíž první a jediný ročník se uskutečnil v sezoně 2008-09. Konání dalších ročníků bylo z finančních důvodů pozastaveno.[1] Tato liga byla pořádána IIHF a je nástupcem turnaje Super six. V sezóně 2014/2015 odstartovala nová soutěž stejného jména, kterou již nepořádá IIHF, ale akciová společnost Champions Hockey League.

Sezóny

RokFinále
VítězVýsledkyPoražený finalista
2008-09
Detaily
ZSC Lions Švýcarsko2 - 2
5 - 0
Rusko Metallurg Magnitogorsk
2009-10
Detaily
Ročník zrušen
2010-11

Ročník zrušen
2011-12

Ročník zrušen
2012-13

Ročník zrušen
2013-14

Ročník zrušen
2014-15

Pokračuje

Formát v jednotlivých sezónách

Sezóna 2008/09

V sezóně 2008/09 se, kvůli propagaci a zajištění vysoké kvality soutěže, zúčastnily pouze týmy ze sedmi nejlepších hokejových lig v Evropě podle žebříčku sestaveného IIHF.Přímo do základních skupin byli nasazeni vítězové play-off všech 7 zemí. Nejlepší 4 země měly do základní skupiny nasazeny také vítěze základních částí (výjimkou bylo Finsko, které mělo místo vítěze základní části nasazeného poraženého finalistu play off). Celkem tedy 11 celků.

Dvanáctý účastník základních skupin vzešel z tříčlenné kvalifikace, které se účastnili vítězové základní části zemí, které jsou v žebříčku Evropských lig na 5. - 7. místě. V základních skupinách byly týmy rozděleny do čtyřech skupin po třech účastnících. Týmy se ve skupinách utkaly systémem doma-venku. Vítězové jednotlivých skupin postoupili do semifinále. Semifinále a finále se hrálo systémem doma-venku, přičemž o postupujícím rozhodl větší počet získaných bodů. Při rovnosti bodů rozhodly samostatné nájezdy. Vítězem se stal klub ZSC Lions, který tak postoupil do Victoria Cupu 2009.

Sezóna 2009/10

Sezóny 2009/2010 se mělo účastnit 29 týmů z 22 zemí. Základním skupinám měla předcházet dvě předkola.

IIHF se 15. června 2009 rozhodla ročník z ekonomických důvodů zrušit. Zároveň oznámila záměr obnovit soutěž v dalším ročníku, což se ale nepodařilo a soutěž obnovena nebyla.[2]

Sezóna 2010/11

Účast v základních skupinách mělo mít jistou 7 vítězů play off ročníku 2008-09 sedmičky nejlepších lig podle žebříčku níže (tj. jako kompenzaci za zrušený ročník). Do základních skupin se také mělo 7 vítězů play off ročníku 2009-10 již zmíněné sedmičky nejlepších lig. Další dvě místa měla být rezervována pro první dva týmy z kvalifikačního turnaje, kterého se měli zúčastnit vítězové základní části ročníku 2008-09 čtveřice nejlepších lig. Pokud se mistr sezóny 2008-09 stal mistrem i v sezóně následující, místo v základní skupině měl převzít vítěz základní části dané země v sezóně 2008-09 a kvalifikačního turnaje se mělo zúčastnit o tým méně. Pokud se toto stalo ve dvou zemích z nejlepší čtyřky, zbylé dva týmy z kvalifikace se měly podívat rovnou do základních skupin. Pokud se toto stalo ve třech zemích z nejlepší čtyřky, tak se do základní skupiny měl podívat zbylý vítěz základní části a také vítěz ročníku LM 2008/09 - ZSC Lions (kvalifikace by se tak nehrála). Pokud by se tento případ stal ve čtveřici nejlepších zemí, do základních skupin se měl podívat ZSC Lions a vítěz Kontinentálního poháru 2009/10.[3]

Kdyby se bývala byla hrála kvalifikace, odehrále by se během jednoho víkendu na jednom místě.

V základních skupinách mělo být rozlosováno 16 týmů do 4 skupin po 4 týmech. Zde se měly utkat každý s každým doma a venku. Vítězové jednotlivých skupin měli postoupit do semifinále hraného (stejně jako finále) systémem doma-venku, přičemž o postupujícím měl rozhodnout větší počet získaných bodů. Při rovnosti bodů měly rozhodnout samostatné nájezdy. Ve druhém zápase série měl hrát doma tým s lepšími výsledky v základní skupině.[3]

Sezóna 2011/12

Do základních skupin měli postoupit vítězové play off a vítězové základních částí sedmičky nejlepších lig (celkem tedy 14 týmů). K nim se měly přidat dva nejlepší týmy v Kontinentálním poháru 2010-11. Hrací systém měl být stejný jako v ročníku 2010-11.[3]

Žebříček evropských lig sestavený IIHF

Rusko RuskoKontinentální liga ledního hokeje (Kontinental'naja chokkejnaja liga)Mistr sezóny 2008-09 a mistr sezóny 2009-10 přímo do základní skupiny, vítěz základní části 2008-09 do kvalifikace.
Finsko FinskoFinská liga ledního hokeje (SM-liiga)
Česko ČeskoČeská liga ledního hokeje (Tipsport Extraliga)
Švédsko ŠvédskoŠvédská liga ledního hokeje (Elitserien)
Slovensko SlovenskoSlovenská liga ledního hokeje (Slovnaft extraliga)Mistr sezóny 2008-09 a mistr sezóny 2009-10 přímo do základní skupiny.
Švýcarsko ŠvýcarskoŠvýcarská liga ledního hokeje (National League A)
Německo NěmeckoNěmecká liga ledního hokeje (Deutsche Eishockey Liga)
Bělorusko BěloruskoBěloruská liga ledního hokeje (Ekstraliha)Mistři těchto zemí se zúčastní Kontinentálního poháru, který poslouží jako kvalifikace pro další ročníky LM.
Lotyšsko LotyšskoLotyšská liga ledního hokeje (Samsung Premjerlīga)
Dánsko DánskoDánská liga ledního hokeje (AL-Bank Ligaen)
Rakousko RakouskoRakouská liga ledního hokeje (Österreichische Eishockey Liga)
Kazachstán KazachstánKazašská liga ledního hokeje (Čempionat Kazachstana)
Norsko NorskoNorská liga ledního hokeje (GET-ligaen)
Francie FrancieFrancouzská liga ledního hokeje (Ligue Magnus)
Slovinsko SlovinskoSlovinská liga ledního hokeje (Slovenska hokejska liga)
Itálie ItálieItalská liga ledního hokeje (Serie A)
Maďarsko MaďarskoMaďarská liga ledního hokeje (OB I. Bajnokság)
Polsko PolskoPolská hokejová liga (Ekstraliga hokejowa)
Nizozemí NizozemíNizozemská liga ledního hokeje (Eredivisie ijshockey)
Ukrajina UkrajinaUkrajinská liga ledního hokeje (Ukrajins'ka vyšča liha)
Velká Británie Velká BritánieBritská liga ledního hokeje (Elite Ice Hockey League)
Rumunsko RumunskoRumunská liga ledního hokeje (Liga Naţională de hochei)

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“