Hoko bradavičnatý

Jak číst taxoboxHoko bradavičnatý
alternativní popis obrázku chybí
Hoko bradavičnatý - samice (Crax globulosa)
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádhrabaví (Galliformes)
Čeleďhokovití (Cracidae)
Rodhoko (Crax)
Binomické jméno
Crax globulosa
Spix, 1825
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hoko bradavičnatý, dříve hoko korunkatý (Crax globulosa), je druh velkého plachého ptáka z čeledě hokovitých, který obývá odlehlé husté lesy na západě Amazonského pralesa. Z důvodu rychlého úbytku habitatu a lovu lidmi je považován za ohrožený druh.

Rozšíření

Vyskytuje se v sezónně zaplavovaných nížinných deštných pralesíchpovodí Amazonky na územích Kolumbie, Peru, Ecuadoru, Brazílie a Bolívie. Je i v období sucha silně vázán na vodu, téměř není ke spatření ve vzdálenostech větších než 300 m od břehů řek.

Jeho počty se o překot zmenšují a na některých obvyklých místech již není ke spatření. Odhaduje se, že celkový počet dospělých jedinců nepřevyšuje tisícovku. Soudí se, že na jeho vymírání nemají zásadní podíl přírodní predátoři. Jeho stavy klesají úměrně se zvýšeným počtem nových obyvatel okrajů pralesů se střelnými zbraněmi, kteří si jeho lovem vylepšují živobytí; je to přímý důsledek expanze těžebního průmyslu do dalších amazonských území. Podle IUCN je hoko bradavičnatý zařazen mezi ohrožené druhy.[2]

Popis

Hoko bradavičnatý je velký 80 až 90 cm a váží do 2,5 kg. Jeho peří je převážně černé barvy, samec má spodní část břicha a části ocasu bílé, samice skořicově hnědé. Peří bývá i slabě bílé mramorované, nohy jsou šedé. Nejnápadnější jsou u samce po obou stranách horní i spodní čelisti zobáku oranžové až šarlatové lalokovité chrupavčité výrůstky a stejně vybarvený, vzhůru rostoucí kulatý výrůstek na horní čelisti u kořene, mladí samci je mají vybarvené žlutě. Samice má jen oranžově červeně zabarvené ozobí. Zobák je silný, na konci má zahnutou špičku. Na hlavě vztyčené a směrem dopředu přehnuté peří vytváří korunku. Výrazná duhovka je tmavě hnědá. Vzájemně se ozývají pískavými zvuky, samci používají i hlubokých daleko slyšitelných tónů.

Jsou to poměrně špatní letci, létají jen na krátké vzdálenosti mezi stromy, po kterých se pohybují na svou velikost velmi obratně. Na stromech hřadují a stavějí si tam i neuspořádána hnízda, snaží se na stromy vzlétnout při ohrožení. Jsou to všežravci, živí se plody a semeny přímo na stromech nebo je sbírají v závislosti na ročním období na zemi. Tam také sbírají drobné vyplavené rybky, hmyz, korýše a jiné živočichy vyskytující se v zarostlých březích kolem vodních toků a v tropických lužních lesích, hledají si tam potravu většinou v párech nebo ve skupinkách s neodrostlými mláďaty. Jsou to plaší ptáci žijící skrytě a na nepřístupných místech, jejich sociální život ve volné přírodě není dosud plně pochopen.[3][4][5]

Rozmnožování

V červnu dochází po samčích námluvách k  páření a samice snese do hnízda, které stavějí se samcem společně, 2 až 6 vajec, někdy má samec pravděpodobně více samic. Inkubační doba trvá asi měsíc, po tu dobu se o zahřívání vajec stará pouze samice, samec střeží území. Vylíhnutá mláďata zůstávají s rodiči asi rok do doby plného osamostatnění. Je to nemigrující druh, odrostlá mláďata se v dospělosti rozptýlí jen po blízké oblasti, pářit se začínají ve dvou létech. V zajetí se může hoko bradavičnatý dožít i více než 20 let.[3][4][5]

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  2. IUCN Red List of Threatened Species [online]. International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, rev. 2010 [cit. 2011-03-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b BROOKS, Daniel M. Novelguide.com: Cracidae [online]. Novelgiude.com, Thomson Learning Inc., UK [cit. 2011-03-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-04-03. (anglicky) 
  4. a b Arkive: Pcrax globulosa [online]. Wildscreen Trading Ltd., Arkive, Bristol, UK [cit. 2011-03-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-08. (anglicky) 
  5. a b BENNETT, Sara E. The status of thePiurí (Crax globulosa) in Colómbia [online]. Instituto de Investigación de Recursos Biológicos Alexander von Humbold, Bogota, Colombia, rev. 2000 [cit. 2011-03-26]. Dostupné online. (španělsky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Status iucn3.1 EN cs.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY 2.5
Wattled Curassow Crax globulosa Bird 1400px.jpg
Autor: Photo by and (C)2007 Derek Ramsey (Ram-Man), Licence: CC BY-SA 2.5

A photograph of Wattled Curassowen (Crax globulosa en ). Photo taken at the National Aviary.

Camera and Exposure Details:
Camera: Nikon D50
Lens: Quantaray AF Zoom 70-300mm 1:4-5.6D LDO Macro
Exposure: 70mm (105mm in 35mm equivalent) f/8 @ 1/30 s. (400 ISO)
Crax globulosa map.svg
Autor: Cephas, Licence: CC BY-SA 4.0
Range map of Wattled Curassow (Crax globulosa)
Wattled Curassow Crax globulosa Head 2600px.jpg
Autor: Photo by and (C)2007 Derek Ramsey (Ram-Man), Licence: CC BY-SA 2.5

A photograph of Wattled Curassowen (Crax globulosa en ). Photo taken at the National Aviary.

Camera and Exposure Details:
Camera: Nikon D50
Lens: Quantaray AF Zoom 70-300mm 1:4-5.6D LDO Macro
Exposure: 270mm (405mm in 35mm equivalent) f/8 @ 1/30 s. (640 ISO)
Crax globulosa.jpg
Autor: frank wouters from antwerpen, belgium , België , Belgique, Licence: CC BY 2.0
Wattled Curassow (Crax globulosa)