Holešovická přeložka

Holešovická přeložka
Most přes Vltavu na Holešovické přeložce
Most přes Vltavu na Holešovické přeložce
StátČeskoČesko Česko
Číslo090, 091
Technické informace
Délka5,186 km
Rozchod kolejerozchod 1435 mm
Počet kolejí2
Externí odkazy
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
Trať 011, trať do P.-Malešic
0,000Praha-Libeň
Nové spojení směr Praha hl. n./Praha M. n.
Odb Balabenka
směr Praha Vysočany (070, 231)
1,000Odb Rokytka
estakáda
2,724Libeňský tunel (331 m)
Vltava (Holešovický železniční most)
4,100Praha-Holešovice
od Prahy Masarykova nádraží
5,186Odb. Stromovka
do Prahy-Podbaby a Děčína
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Holešovická přeložka je dvojkolejná elektrizovaná železniční trať spojující pražská nádraží v centrální a v severní části města – hlavní nádraží, Praha-Libeň a výhybnu Praha-Bubeneč. Její dopravní význam byl později posílen navazujícím Novým spojením.

Byla vybudována v letech 1966 až 1980 nákladem 0,6 miliardy Kčs především pro napojení hlavního nádraží na trať do Kralup nad Vltavou a Děčína. Do té doby nebyla přímá, bezúvraťová jízda tímto směrem možná. Umožňuje také přímou jízdu vlaků od Kralup nad Vltavou směrem na Kolín, což umožnilo odklonit koridorovou nákladní dopravu mimo centrum Prahy a Negrelliho viadukt. Hlavní část přeložky byla uvedena do provozu 23. prosince 1980.

Na holešovické přeložce vzniklo nádraží Praha-Holešovice, které bylo vybudováno jako plnohodnotné mezinárodní nádraží pro vlaky, které na území Prahy zastaví pouze jednou, což bylo využíváno hlavně pro mezinárodní vlaky od Drážďan na Bratislavu nebo Vídeň. Po vybudování Nového spojení, tj. zkapacitnění trati za odbočkou Balabenka, opět zajíždějí tyto vlaky na hlavní nádraží, kde konají úvrať spojenou s výměnou lokomotivy.

Holešovická přeložka má velký význam pro nákladní dopravu jako součást nákladního obchvatu centra města, využívají ji některé mezinárodní rychlíky, vnitrostátní rychlíky a od 19. dubna 2004 i tzv. městská linka Praha–Libeň – Praha-Holešovice – Roztoky u Prahy, označovaná nejprve v knižním jízdním řádu ML, od 9. prosince 2007 také jako linka S49 (dříve S41) příměstského železničního systému Esko Praha a od prosince 2015 jako trať 091.

Trasu projektoval Státní ústav dopravního projektování, středisko 01 (hlavní inženýr projektu Ing. Oldřich Steklý), investorem byla Správa přestavby železničního uzlu Praha, dodavateli Stavby silnic a železnic Praha a Vojenské stavby Praha.

Trasování

Trať začíná odbočkou Stromovka, která odbočuje za výhybnou Praha-Bubeneč z trati Kralupy nad Vltavou – Praha. Prochází stanicí Praha-Holešovice a pokračuje na most přes Vltavu a tunelem pod Bílou skálou (délka 331 metrů, ražen klasicky v letech 1966–1975) do Libně k odbočce Rokytka. Odtud pokračuje do stanice Praha-Libeň, nebo mohou vlaky odbočit na Nové spojení směrem do stanice Praha hlavní nádraží.

Roku 1979 byla navíc zprovozněna též jednokolejná spojka mezi stanicemi Praha-Libeň a Praha–Vysočany, která v oblouku z nádraží Praha-Libeň až na mosty u Balabenky vede souběžně s dvěma kolejemi Holešovické přeložky a ve zbývající části k nádraží Praha-Vysočany s tratí z hlavního nádraží do Vysočan.

Mosty

  • Holešovický železniční most – délka 431,5 metrů, 5 polí s osovou vzdáleností kruhových pilířů 77,5 m a nosnou konstrukcí rámovou (dvoukloubový rám s šikmými stojkami s rozpětím 73 m) budovanou nad řekou letmou betonáží.
  • Estakáda přes údolí Rokytky – délka 410 metrů, 13 poli skladebné délky 30 a 33 m s nosnou konstrukcí ze tří vzájemně spojených prefabrikovaných nosníků tvaru I pod kolejí, uloženou na vysokých rámových pilířích se šikmými stojkami.
  • Mosty na Balabence – střední pole tvoří ocelová komorová konstrukce skladebné délky 48 m spřažená s prefabrikovanými deskami vysokopevnostními šrouby. Krajní pole tvoří předpjaté nosné konstrukce z připravované typizace. Opěry jsou předsypané montované krabicové, založené na násypu.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
BSicon .svg
This is the "empty element" of the Icons for railway descriptions (see there for further informations). The original syntax of Wikipedia:Route diagram templates filled all empty spaces in a diagram with this file (all BSicons were 20x20px). For those cells where an icon ID was provided, some "File:BSicon_ID.svg" were used, and where there was no ID, "File:BSicon_.svg" was substituted. Many major Wikipedias has since upgraded the syntax so that just an empty table cell is used (incl. En.WP).
BSicon BHF.svg
station straight track
BSicon STRq.svg
Straight line aqross (according to naming convention, name + modifier)
BSicon KRZo.svg
Crossing overhead
BSicon ABZg+4u.svg
flying junction, straight and from the upper right (tunnel)
BSicon BST.svg
non-passenger stop track straight in use
BSicon hKRZWae.svg
bridge over water straight (big)
BSicon STRr.svg
track to right forward driving direction (with exact circles)
BSicon STR+l.svg
track to right against driving direction (with exact circles)
BSicon ABZg3.svg
flying junction, straight and to the lower right (3rd quadrant)
BSicon STR+1.svg
Flying junction, overhead from the left
BSicon ABZglr.svg
junction straight to the left and right (with exact circles)
Railway station praha holesovice and adjacent bridges.jpg
An electric multiple unit ČD Class 680 Pendolino approaching railway station Prague-Holešovice. The railway bridge has no official name, it is usually referred to as Železniční most pod Bulovkou. The road bridge in the middle is Most Barikádníků. The farthest bridge is a tram bridge connecting Holešovice and Troja (demolished in 2014). The high chimney belongs to heating company Pražská teplárenská.
BSicon ABZlr.svg
junction to left & right
BSicon hSTRae.svg
Bridge (big)
BSicon STR2u.svg
Flying junction, underneath to the left