Homolka (přírodní rezervace, Velká Chuchle)

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Homolka
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Homolka
Homolka
Základní informace
Vyhlášení1. července 1982
VyhlásilNV hl. m. Prahy
Nadm. výška230–305 m n. m.
Rozloha13,38 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
ObvodPraha 5
UmístěníVelká Chuchle
Souřadnice
Homolka
Homolka
Další informace
Kód741
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Homolka je přírodní rezervace na území hlavního města Prahy na okraji Velké Chuchle. Oblast spravuje Magistrát hlavního města Prahy.

Napříč rezervací prochází žlutá turistická trasa začínající v Chuchelském háji. Území je významné především z geologického hlediska. Dříve zde probíhala jak těžba vápence, tak břidlice. Ta byla však už ukončena. Dále je zde velký výskyt různých druhů rostlin a živočichů. V jednom z lomů v rezervaci se nachází stěna, jež byla vyhlášena za stratotyp.

Území chráněno od roku 1982 má rozlohu 13,43 ha a je plné geologických profilů, společenstvech skalních stepí a paleontologických nálezů.[3]

Lokalita

Rezervace Homolka se nachází u břehu Sliveneckého potoka (Vrutice). V dokumentaci je vyobrazena jako skalnatá stráň s lomovými stěnami. Přírodní rezervace Homolka se nachází v nadmořské výšce 230–305 metrů ve Velké Chuchli. O rozloze 13,43 ha.[4] Tvarem se podobá trojúhelníku a v západní části se rezervace se nacházejí stavby bývalého dolomitového dolu Slivenec.[5]

Historie

Přírodní rezervací byla Homolka vyhlášena 1. července 1982 vyhláškou Národního výboru Hlavního města Prahy.[4]

Nejvíc zásadní historická činnost na území rezervace byla v minulosti těžba vápenců. Nebyla příliš velkého rozsahu a také se snažila být šetrná. Díky těmto lomům se v prostředí zvýšila diverzita. Zároveň s těžbou byla provozována i řízená pastva drobného domácího zvířectva. Geologické hodnoty místa byly objeveny právě při těžbě. Těžba vápence skončila počátkem 20. století, ale pastva byla ukončena až v padesátých letech 20. století.

Přírodní poměry

Výhled nad Velkou Chuchlí

Geologie

Homolka je členité skalnaté území, které dále člení několik vápencových lomů.Jihovýchodní okraj rezervace tvoří Čulíkův lom. V takových lomech dříve probíhala těžba vápence a především břidlice, která našla využití v dlážděných mozaikách na pražských chodnících. Vápenec se zpracovával na vápno v tehdejších Pacoldově vápence. Ta je nyní technickou památkou.

Jedna ze tří otevřených lomových stěn ve skalní stráni odkrývá profil od siluru po spodní devon a také se značeným paleontologickým nalezištěm. Časté nálezy zkamenělin ze skupiny Gigantostraca se objevují v Žákově lomu, jehož jedna stěna byla prohlášena za stratotyp.[3] „Z geologického hlediska představuje chráněné území opěrný profil k mezinárodnímu stratotypu přídol (svrchní silur), schválenému Mezinárodním geologickým kongresem v Moskvě v roce 1984.“[6] V lochkovském souvrství byl objeven trilobit Leonaspis lochkovensis.

Listnatý les

Mezinárodně známé a významné je místní naleziště zkamenělin. Důvodem pro vyhlášení oblasti za chráněnou byl geologický význam území, tak společenstva skalních stepí.[3]

Fauna

Nejdůležitější je v rezervaci fauna bezobratlých živočichů. Nachází se zde pustinné stepi, skalní stepi a lesostepi. Například zástupce stepních reliktních brouků jsou mandelinkovití, dřepčíci, štítnoš, nosatčík, střevlíkovití a kráseček. Také v objektu můžeme nalézt některé hnízdící a ohrožené druhy ptáků – ťuhýk obecný (Lanius collurio) a pěnice hnědokřídlá (Sylvia communis), dále rehek domácí (Phoenicurus ochruros), pěnice pokřovní (Sylvia curruca) a nebo linduška lesní (Anthus trivialis). Občas je možné zpozorovat malé šelmy jako je například lasice hranostaj (Mustela erminea) a z jelenovitých srnec obecný (Capreolus capreolus).[5] Každý rok je na území rezervace povolena řízená pastva koz a ovcí, která prostor udržuje.

Flóra

Mezi významnou část chráněného území patří step od východu nad ulicí Pod Akáty. Roste zde bělozářka liliovitá (Anthericum liliago), která se naopak v západní části vyskytuje vzácně a na východě hojně. Pak trýzel škardolistý (Erysimum crepidifolium), vlnice chlupatá (Oxytropis pilosa), sesel fenyklový (Seseli hippomarathrum) a vzácně lze objevit oman srstnatý (Inula hirta). Na některých místech můžeme nalézt kavyl vláskovitý (Stipa capillata) nebo o vzácnější kavyl sličný (Stipa pulcherrima) a kavyl Ivanův (Stipa pennata). Vzácná je málo rozšířená populace ohroženého černohlávku dřípeného (Prunella laciniata). Ve vysokých polohách lesů je společenstvo suché mezofilní acidofilní doubravy skládající se ze směsi dubu zimního (Quercus petraea) a borovice lesní (Pinus sylvestris). Především se vyskytuje na půdě, která není bohatá na živiny.[3]

V Přídolí na diabasu se vyskytuje dub šípák nebo ostříce nízká.[7]

Důvod ochrany

Důvodem ochrany jsou členité skalnaté stráně se třemi otevřenými lomovými stěnami, z nichž jedna odkrývá profil od siluru po spodní devon s význačným paleontologickým nalezištěm [8]; na skalních svazích dobře vyvinutá společenstva skalní stepi v několika typech s výskytem chráněných a ohrožených druhů; přirozená habrová doubrava. Pod kopcem "Homolka" s výrazným kuželovým vrcholem je na straně Velké Chuchle ve zbytcích starého lomu naleziště trilobitů.

Jediná věc, která nyní ohrožuje rezervaci je stále pokračující zarůstání profilu především dřevinami.[9]

V rámci PR Homolka je chráněn geologický profil mezinárodního významu – celosvětově stanovené rozhraní (stratotyp) spodnodevonských stupňů lochkovprag). Spodní hranici pragu definuje první výskyt konodonta Eognathodus sulcatus (pomocný stratotyp této hranice je pak vyznačen pouhé 4 km jihozápadněji, v NPP Černé rokle).

Do budoucnosti je hlavním cílem zachovat holý a dobře viditelný geologický profil a paleontologické naleziště graptolitů a mlžů. Dále zachovat příznivé podmínky pro existenci přírodovědecky hodnotných xerotermních společenstev skal a travnatých porostů s velkým počtem chráněných druhů rostlin a bezobratlých.[10]

Turismus

Vede tudy naučná stezka Barrandovské skály-Chuchelský háj. Právě tři poslední zastávky této stezky jsou zaměřeny na přírodní rezervaci Homolka. Soustředí se na geologické hodnoty této oblasti.[7]

Z centra Prahy se na konec naučné stezky neboli na Homolku dostanete do čtyřiceti pěti minut.

Dětské hřiště s altánem v pozadí

Je zde spousty jak sportovních tak dětských hřišť, také místa na posezení nebo piknik hojně rozmístěných altánech. Většina cest je vyasfaltovaných, tedy lze se v rezervaci pohybovat například na kole nebo si sem jít zaběhat.

Dřín jarní

Odkazy

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Common Database on Designated Areas. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  3. a b c d HRČKA, Daniel. Homolka – přírodní rezervace [online]. Salvia – ekologický institut, 2018-11-20 [cit. 2023-03-20]. Dostupné online. 
  4. a b Turistika.cz [online]. Dostupné online. 
  5. a b Envis praha-mesto.cz [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-03. 
  6. Plán péče o přírodní rezervaci Homolka na období 2010–2019 [online]. [cit. 2023-03-20]. S. 6. Plán péče (2010–2019). Dostupné v archivu pořízeném dne 2022-12-22. 
  7. a b Plán péče (2010–2019), s. 16.
  8. drusop.nature.cz [online]. Dostupné online. 
  9. Plán péče (2010–2019), s. 7.
  10. Plán péče (2010–2019), s. 5.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Map Prague Geo.png
Autor: MrGreg + Alexrk2 + OpenStreerMaps.org, Licence: CC BY-SA 3.0
Mapa Prahy k využití pro geolokaci vytvořená pomocí OpenStreetMaps.org s úpravou barev a zvýrazněním hranic.
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Dříň jarní.jpg
Autor: Pavlína Krejčíková, Licence: CC BY-SA 4.0
Popisná tabule s Dříní jarní.
Listnatý les.jpg
Autor: Pavlína Krejčíková, Licence: CC BY-SA 4.0
Listnatý les lemující stezku.
Dětské hřiště s altánem.jpg
Autor: Pavlína Krejčíková, Licence: CC BY-SA 4.0
Dětské hřiště s altánem na posezení v pozadí.
Nature reserve Homolka (10).JPG
Autor: Chmee2, Licence: CC BY 3.0
Přírodní rezervace Homolka, Velká Chuchle, Praha
Výhled.jpg
Autor: Pavlína Krejčíková, Licence: CC BY-SA 4.0
Výhled nad Velkou Chuchlí.