Horažďovice předměstí (nádraží)

Horažďovice předměstí
Staniční budova
StátČeskoČesko Česko
KrajPlzeňský
MěstoHoražďovice
Souřadnice
Horažďovice předměstí
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice73865
TratěPlzeň – České Budějovice, Horažďovice předměstí – Domažlice
V provozu od1868
Zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo ESA 11
Dopravní koleje6 + 1 kusá
Nástupiště (nástupní hrany)2 (4)
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravaautobus
Služby ve staniciVnitrostátní pokladní přepážkaPlatba v EurechČekárna pro cestujícíVeřejné parkovištěBufet nebo rychlé občerstvení
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horažďovice předměstí je železniční stanice a dopravní železniční uzel na křížení tratí České Budějovice – Plzeň a Horažďovice předměstí – Klatovy – Domažlice. Úsek hlavní dráhy spojující České Budějovice a Plzeň byl jako součást dráhy císaře Františka Josefa uveden slavnostně do provozu 1. září 1868.

Dráha císaře Františka Josefa minula město Horažďovice, prochází asi 2 km od centra města. Místní tradice vypráví, že měšťané odmítli dráhu, aby místní formani a povozníci mohli vydělávat na dopravě osob a zboží z města na vzdálené nádraží. Dobové dokumenty to však nedokládají. Důvodem trasování železnice byla konfigurace terénu.

Po postavení dráhy do Domažlic, uvedené do provozu roku 1888 jako součást Českomoravské transverzální dráhy a procházející městem, neslo (podle stavu po vzniku republiky 1918) popisované nádraží název Horažďovice Babiny a nádraží ve městě název Horažďovice město.

Na jaře roku 1945 bylo nádraží a jeho okolí poškozeno nálety spojeneckých bombardérů.

Od roku 1968 je celý úsek hlavní trati elektrizován. V letech 2015 až 2016 prošlo nádraží Horažďovice předměstí generální rekonstrukcí a modernizací.

Postupně při nádraží Horažďovice předměstí vyrostla kolonie rodinných domů, která nese název Horažďovice-Předměstí, po ní pak dostalo nový název i nádraží.

Železniční nehoda

Dne 4. srpna 2015 během rekonstrukce stanice, kdy zabezpečovací zařízení pracovalo v provizorním režimu, zde došlo k železniční nehodě. Při kolizi dvou rychlíků bylo zraněno několik desítek cestujících.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Crystal Clear action apply.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Euro symbol.svg
Symbol der Währung Euro: auf blauem Grund ein gelbes €-Symbol.
RWB-RWBA Parkplatz.svg
RWB/RWBA symbol: car park
Horažďovice předměstí, train station (01).jpg
(c) Czeva, CC BY-SA 3.0
Vlakové nádraží Horažďovice předměstí ve městě Horažďovice v okrese Klatovy, Plzeňský kraj.
Aiga bar inv.svg
AIDA symbol for location to have a drink
Aiga waitingroom inv.svg
Autor: Poiizu, Licence: CC BY-SA 3.0
This image is from a collection commissioned by the United States Department of Transportation and designed by AIGA. It is copyright-free, and is available here