Hora křížů

Hora křížů
Vrchol105 m
Poloha
SvětadílEvropa
StátLitva
OkresŠiauliai
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hora křížů

Hora Křížů,[1] Hora křížů,[2][3][4][5] někdy také Křížový vrch, (litevsky Kryžių kalnas, nebo též Domantų piliakalnis) (105 m n. m.) je umělý pahorek, který se nachází 11 km na severoseverovýchod od centra krajského města Šiauliai (Šiauliaiský kraj) na severu Litvy, mezi vesnicemi Domantai a Jurgaičiai, mezi říčkou Kulpė a viaduktem dálnice A12 ŠiauliaiJoniškis s železniční tratí ŠiauliaiJoniškis. Jsou na něm postaveny tisíce křížů.

Hora křížů je jak křesťanským poutním místem, tak symbolem odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu.

Historie

V místě stál podle archeologických nálezů z počátku 90. let 20. století v blízkosti dnešního pahorku ve 14. století hrad livonských rytířů. První kříže byly na místě vztyčeny v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831, které tam byly pohřbeny. Jako další byly na tomto místě pohřbeny oběti dalšího polského povstání, povstání lednového z roku 1863.

Na počátku 20. století bylo na místě přibližně 100 křížů a jejich počet díky domácím i zahraničním poutníkům neustále rostl. V době, kdy byla Litva součástí Sovětského svazu, se vládnoucí režim pokusil místo jako nežádoucí náboženský a národní symbol několikrát zlikvidovat. Kříže byly několikrát zničeny buldozery, poprvé v roce 1961, ale místní obyvatelé je vždy opět vztyčili. V době uvolnění politických poměrů po roce 1985 Sovětský svaz snahu o zničení tohoto místa vzdal.

V roce 1993 navštívil Horu křížů (Kryžių kalnas) papež Jan Pavel II., který místu věnoval dřevěnou sochu Krista. Dnes je Hora křížů cílem řady turistů i poutníků z celého světa, kteří na ni přinášejí stále nové kříže. Většina z křížů je ze dřeva, některé jsou z kovu, plastu či kamene.

Klášter Řádu menších bratří u Hory křížů

Související informace naleznete také v článku Klášter Řádu menších bratří u Hory křížů.

Moderní klášter v blízkosti Hory křížů byl postaven a vysvěcen v roce 2000 v rámci italské a litevské spolupráce Františkánského řádu. Klášter má také kapli, nádvoří, reprezentační místnost. Vedle kláštera je patrový altán (vyhlídka).

Odkazy

Reference

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 36, 102. 
  2. Petr Hudec: Hora křížů (Kristus bungee jumping) - fotogalerie, Theofil.cz, 7. 11. 2007
  3. Šiauliai a Hora křížů, Světadíly.cz, jap, nedatováno
  4. Radek Kedroň: Hora křížů, cestovani.iDnes.cz, 29. 4. 2001
  5. Hora křížů v Litvě přežila několik demolic. Stále se rozrůstá, Novinky.cz, 24. 9. 2017, mšv

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Siauliai County flag.svg
Flag of Siauliai County, Lithuania
Hora Křížů.jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 2.5
Kryžių kalnas
Kryžių kalnas (Góra Krzyży).JPG
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licence: CC BY-SA 3.0
Hora křížů u litevského města Šiauliai
Berg der kreuze 01.JPG
Autor: Thomas Stegh, Licence: CC BY-SA 3.0
Berg der Kreuze in Litauen; Ansicht mit großen und kleinen Kreuzen