Horní Mokropsy

Horní Mokropsy
Horní Mokropsy, pohled z vrcholu nad Hladkou skálou
Horní Mokropsy, pohled z vrcholu nad Hladkou skálou
Lokalita
Charaktervesnice
ObecVšenory
OkresPraha-západ
KrajStředočeský kraj
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel676 (2021)[1]
Katastrální územíVšenory
Horní Mokropsy
Další údaje
Kód ZSJ187267
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horní Mokropsy jsou východní částí obce Všenory v okrese Praha-západ. Leží v terasovitých nivách na pravém břehu Berounky v okrese Praha-západ. Nemají samostatné katastrální území; hranici se Všenorami historicky vyznačoval dosud stojící Všenorský dub u jižního konce ulice U Dubu. Na východě k Horním Mokropsům přiléhá chatová osada Montana, patřící rovněž ke Všenorům. Horní Mokropsy jsou statisticky vymezeny jako jedna ze dvou základních sídelních jednotek obce Všenory, hranice ZSJ však vede o více než 100 metrů východněji, než stojí Všenorský dub.

Historie

První písemná zmínka o vsi Mokropsy je z roku 1088. Horní Mokropsy jsou nyní součástí obce Všenory, Dolní Mokropsy se nacházejí na opačném (levém) břehu Berounky a jsou součástí města Černošice.

Známí rodáci a obyvatelé

V Horních Mokropsích se narodila Blanka Vikusová, česká herečka, jedna ze zakládajících členů Divadla S.K. Neumanna, dnes Divadla pod Palmovkou.

Květoslav Mašita, motocyklový závodník.

Ve třicátých letech dvacátého století v Horních Mokropsích pobývala Marina Cvetajevová, jedna z největších a nejoriginálnějších ruskych básnířek 20. století, autorka filozofických a literárněhistorických studií, přítelkyně R. M. Rilka, Majakovského a Pasternaka.

Doprava

Všenorami i Dolními Mokropsy prochází železniční trať 171, která na severovýchod od Horních Mokropes překračuje řeku Berounku po mokropeském železničním mostě do Dolních Mokropes. Pod mostem se nachází mokropeský jez. Přes část V Chaloupkách a přes náves protéká bezejmenný potok, který se u železniční trati ztrácí v kanalizaci. Podél železniční trati vede ulice U Silnice (silnice III/11511, která v Horních Mokropsích končí). Přes Všenory a Mokropsy prochází souběžně s železniční tratí celostátní cyklistická trasa č. 3 a žlutě značená pěší turistická trasa. Přes centrum Horních Mokropes je zeleně vyznačena pěší turistická trasa spojující Všenory a Jíloviště.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-11-01]

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Horní Mokropsy, z Hladké skály.jpg
Autor: ŠJů (cs:ŠJů), Licence: CC BY-SA 3.0
Výhled z Hladké skály, Jíloviště, okres Praha-západ. Pohled na Všenory-Horní Mokropsy, okres Praha-západ.
Horní Mokropsy, Všenory a Dobřichovice, z Hladké skály.jpg
Autor: ŠJů (cs:ŠJů), Licence: CC BY-SA 3.0
Výhled z Hladké skály, Jíloviště, okres Praha-západ. Pohled na Horní Mokropsy, Všenory a Dobřichovice, okres Praha-západ.
Kostel sv. Václava v Horních Mokropsech.jpg
Autor: Petr Snajdr, Licence: CC BY-SA 3.0
Pohled na kostel sv. Václava v Horních Mokropsech a hradlo Horní Mokropsy, které právě minul spoj SC 511 Pendolino.