Horní propust

Horní propust schéma

Horní propust je frekvenční lineární filtr, který nepropouští signál o nízkých frekvencích.

Horní propust je pasivní dvojbran. Realizuje se sériovým zapojením kondenzátoru a rezistoru. Vznikne RC článek, kde vstupní napěťový signál je připojen na celou RC větev a výstupní signál je měřen (paralelně) na rezistoru. Se zvyšující se frekvencí vstupního signálu klesá reaktance kondenzátoru, čímž se snižuje vstupní impedance, výstupní zůstává neměnná. Reaktanci kondenzátoru určíme ze vztahu: .

Pro frekvenci blížící se k nekonečnu je vstupní impedance . Nejdůležitějším parametrem je mezní frekvence, kterou určíme ze vztahu: , při které poklesne zisk obvodu o 3 dB (zhruba o 29 %). Filtr s mezní frekvencí 300 Hz můžeme sestavit pomocí rezistoru s odporem 560 Ω a kondenzátorem s kapacitou 1 uF. Od mezní frekvence je pokles zisku strmostí okolo -20 dB na dekádu. Právě strmost je dalším důležitým parametrem. Vypočte se rozdílem míst v křivce poklesu, kde je křivka protnuta mezní frekvencí a místem, kde je frekvence právě o dekádu vyšší ().

Použití

Průběh závislosti zisku na frekvenci

Filtr se využívá v audio technice jako výhybka pro vysoké frekvence (vysoké tóny), pokud používáme vícepásmové reproduktory, nebo pro odrušení nízkofrekvenčního brumu ve vysokofrekvenčních obvodech.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Horní propust schéma.png
Autor: Miloš Křivan, Licence: CC BY-SA 4.0
Horní propust schéma
Graf závislosti zisku na frekvenci.png
Autor: Kukusak, Licence: CC0
Graf závislosti zisku na frekvenci u horní propusti