Hornické muzeum Rudolfov

Hornické muzeum Rudolfov
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hornické muzeum v Rudolfově je muzeum zaměřené na bývalé dolování stříbra v Rudolfovském rudním revíru. Zřizovatelem muzea je město Rudolfov v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji.[1] Stálá expozice kromě historie dolování stříbra dokumentuje i dějiny hornického městečka Rudolfova a jeho novodobou historii. K exponátům muzea patří např. faksimilie důlních a revírních map, listiny, geologické vzorky, modely důlních strojů, kolekce báňských svítidel, replika štoly s pracujícím středověkým havířem a další.[2]

Historie muzea

Hornické muzeum v Rudolfově bylo otevřeno v létě roku 1996 v objektu bývalé mateřské školy, využívaném jako víceúčelové zařízení (kromě muzea byla v objektu také městská knihovna).[3] Zakladatelem muzea byl místní kronikář Vratislav Klabouch, autor publikace "Rudolfovsko", popisující historii těžby stříbra v Rudolfovském rudním revíru.[4][5] Expozice byla průběžně rozšiřována a doplňována o nové exponáty a financována z prostředků města.

V roce 2014 byla expozice muzea přestěhována do nově zrekonstruovaného Perkmistrovského domu, který byl slavnostně otevřen 13. září 2014 a nachází se v něm pět výstavních sálů nového Hornického muzea, multifunkční sál, muzejní knihovna, studovna, badatelna a další zázemí. Prostředky na rekonstrukci domu byly přiděleny z Regionálního operačního programu Jihozápad, autorem projektu byl českobudějovický architekt Jaromír Kročák.

Expozice

Expozice v 1. poschodí Perkmistrovského domu

Muzeum je rozděleno do tří částí. První část je zaměřena na hornictví a těžbu stříbra v Rudolfovské oblasti včetně historie dolování na území jižních Čech, druhá se týká doby Rudolfa II. a jejího obrazu ve městě Rudolfově včetně náhledu do historie alchymie, prubířství a mincovnictví. Třetí část expozice představuje stručné dějiny a život města od napoleonských válek po současnost. V prostorách muzea je vystavena řada dobových vyobrazení a báňských map, replik středověkých hornických nástrojů a svítidel, modely důlních strojů a zařízení, vzorky nerostů, ryzího stříbra a zlata i modely renesanční architektury. Součástí expozice jsou informace o geologii jižních Čech a ložiscích surovin v uvedeném regionu, stejně jako informace o méně známých báňských podnicích na území kraje, o vrcholném období těžby stříbra v Rudolfově i o posledních pokusech dolování na přelomu 19. a 20. století. Jednotlivé části muzejní expozice, týkající se hornictví, jsou nazvány Počátky hornictví na jihu Čech, Kolonizace Rudolfovska, Vrcholné období těžby stříbra, Báňská správa, Pokusy o obnovu těžby a Státní dolování.[2] Mezi zajímavé exponáty patří alchymistický kruh z roku 1589 od jáchymovského zeměměřiče Hanse Dietricha. Kruh obepíná zázračný had, jenž svým tělem vymezuje směr nejbohatších rudních žil.[6] Součástí muzea je muzejní knihovna a také badatelna s možností prezenčního studia odborné literatury a víceúčelový sál, určený pro krátkodobé výstavy, přednášky a kulturní akce.[4] 

Odkazy

Reference

  1. Hornické muzeum Rudolfov [online]. [cit. 2019-05-04]. Dostupné online. 
  2. a b Ukázky expozice [online]. Hornické muzeum Rudolfov [cit. 2019-05-04]. Dostupné online. 
  3. Muzeum [online]. Městská knihovna Rudolfov [cit. 2019-05-04]. Dostupné online. 
  4. a b Hornické muzeum Rudolfov [online]. [cit. 2019-05-04]. Dostupné online. 
  5. Vratislav Klabouch: Rudolfovsko [online]. [cit. 2019-05-04]. Dostupné online. 
  6. ZELENKA, Jaromír; ŽIVOR, Roman. Hornické památky České republiky. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Academia, 2019. 659 s. ISBN 978-80-200-2858-7. Kapitola Rudolfov, s. 258. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Hornické muzeum Rudolfov - expozice 2022 (07).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Expozice v prostorách Hornického muzea Rudolfov, otevřeného v tzv. Perkmistrovském domě v roce 2014.