Horninotvorný cyklus

Horninotvorný cyklus[1] je systém vzájemné přeměny jednotlivých typů horniny a geologové pro měření rychlosti přeměny používají geologický čas. Postihuje vztahy mezi vyvřelými, usazenými a přeměněnými horninami včetně způsobů jejich vzniku recyklace.

První koloběh hornin byl navržen skotským přírodovědcem Jamesem Huttonem (1726-1797).

Cyklus začíná vznikem vyvřelých hornin ochlazením a utuhnutím magmatu. Vyvřelé horniny jsou poté opotřebovány erozí a zvětráváním a odnášeny na místa, kde vytvoří ložiska sedimentů. Dolní vrstvy sedimentů jsou pod tíhou přibývajících vrstev stlačovány a v některých případech dochází i k jejich stmelení (cementaci) a vytváření sedimentárních hornin.

Vrása

Horniny a nerosty

Horniny se neustále přeměňují, nerosty v nich obsažené se stále pohybují a mění pod vlivem okolního prostředí. Horní část Země (zemský plášť, zemská kůra a zemský povrch) funguje jako recyklační systém.

Černá žula

Vyvřelé horniny

Podrobnější informace naleznete v článku Magmatická hornina.

Vyvřelé horniny se vytváří ochlazováním a následným utuhnutím magmatu, např. žula.

Usazené horniny

Podrobnější informace naleznete v článku Sedimentární hornina.

Usazené horniny vznikají působením relativně nízkých teplot a tlaků, proto jsou náchylnější k další přeměně, pokud se teplota a tlak zvýší.

Přeměněné horniny

Podrobnější informace naleznete v článku Metamorfovaná hornina.

Přeměněné horniny jsou hluboko pod zemských povrchem a většinou se podílely na vzniku pohoří, ty se nazývají metamorfované.

Zkameněliny

Podrobnější informace naleznete v článku Fosilie.

Zkameněliny (fosilie)[2] jsou zbytky těl rostlin a živočichů, které vytvořily jemný sediment, z něhož za miliony let vznikla usazená hornina. Z těl organismů většinou zkamení jen pevné části jako jsou kosti, zuby a skořápky a jen výjimečně jsou nalezeny fosilie živočichů, které tyto struktury nemají. Zkameněliny přinášejí cenné informace o životě na Zemi před miliony let.

Reference

  1. Velká obrazová encyklopedie zeměpisu. Dotisk 1. českého vyd. [i.e. 2. vyd.]. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN 978-80-256-0510-3.
  2. BEAZLEY, Mitchell. Anatomie Země. Překlad Jaroslav Sládek. 1. vyd. Praha : Albatros, 1981. Orig. Ljubljana: Mladinska knjiga.

Související články

Média použitá na této stránce

PP Vrása - detail.jpg
Autor: Petr Kinšt, Licence: CC BY-SA 3.0
Přírodní památka Vrása - detail horniny
Granite azul noce.jpg
Autor: Dake~commonswiki, Licence: CC BY-SA 3.0
View of polished granite (melagranite) from Spain. Trade name: Azul Noce