Hornoslezská operace

Mapka Slezské a Pomořanské operace Rudé armády

Hornoslezská operace (rusky: Верхне-Силезская наступательная операция) byla ofenzíva Rudé armády proti německým vojskům, která probíhala v závěrečné fázi Velké vlastenecké války od 15. do 31. března 1945.

Sovětská vojska ve Vratislavi

Po Viselsko-oderské operaci, při níž se Rudá armáda dostala počátkem února 1945 až k řece Odře, se sovětské vrchní velení rozhodovalo o dalších operacích. Stalin zastával názor, že je nutné pokračovat dále na Berlín, ovšem generálové v čele se Žukovem viděli stále nebezpečí v silných německých jednotkách, které měli na křídlech. Již od 8. února probíhala Dolnoslezská operace, která byla během 14 dnů ukončena. Na levém křídle v Horním Slezsku se však stále vyskytovaly silné německé jednotky o síle 20 divizí, na pravém křídle operovala německá vojska v Pomořansku. Žukov si byl vědom toho, že jeho vojska, která za několik dní překonala vzdálenost mezi Vislou a Odrou, nemají zásoby na rozhodující útok na Berlín a že zásobovací jednotky zůstaly daleko za frontou. Proto se rozhodl, že před útokem na hlavní město Třetí říše zlikviduje německé jednotky, operující na křídlech.

Útok byl zahájen 15. března a jednotkám 1. ukrajinského frontu pod velením maršála Koněva se podařilo postupně obklíčit a zlikvidovat německá uskupení v této oblasti. Rudá armáda obsadila Horní Slezsko a překročila předválečné československé hranice. Prvními osvobozenými obcemi se staly Matějovice a Fulštejn (od roku 1950 Bohušov)[1] 21. března a následně o den později město Osoblaha, které se stalo (za cenu zničení 90 % města) prvním osvobozeným městem na území dnešní České republiky[2].

Polemika mezi historiky o tom, zda měla Rudá armáda zaútočit v únoru 1945 přímo na Berlín, či zda udělala dobře, že likvidovala vojska protivníka na křídlech, byla a snad stále ještě je předmětem diskuze historiků.

Reference

  1. GLOBE24.CZ. Jedna z největších bitev druhé světové války v Česku? O Ostravu bojovali Čechoslováci i Sověti | Globe24.cz. globe24.cz [online]. [cit. 2020-03-07]. Dostupné online. 
  2. Začátek konce okupace Československa se psal v Osoblaze. ČT24 [online]. [cit. 2020-03-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

FestungBreslau6V1945.jpg
Delegation of German Wehrmacht officers holding surrender flags to negotiation talks towards the end of World War II in the European Theatre of War
Pomerania and Silesia.jpg
Pomořanská a Slezská operace Rudé armády