Horská chata

Horská chata Samotnia v polských Krkonoších

Horská chata je stavení či budova sloužící turistům či horolezcům jako ubytovací zařízení, občerstvovací stanice, nebo jako pouze zastávka při túře po horách. Chata se skládá většinou z restaurace či jídelny, noclehárny, pokojů, toalet a různých servisních místností (kuchyně, sklad atd.). Často je součástí chaty terasa či zimní prostor sloužící v době když je chata uzavřena. Na chatě je obvykle možnost zjištění kvalitní předpovědi počasí.

Název

Horská chata je německy Hütte nebo Baude, italsky Rifugio, francouzsky Refuge či Cabane, slovinsky Koča, rétorománsky Chamanna. V Krkonoších se nazývá bouda.

Chaty v Alpách

V Alpách patří mnoho horských chat alpskému spolku Alpenverein. Řada jich je také soukromých. Většinou se spravování chat dědí po generacích, takže vlastníkem či správcem je řadu let jedna rodina. Členové spolku Alpenverein mají na takovýchto chatách obvykle 50% slevu na ubytování a mnohdy i částečnou slevu na jídlo či pití.

Chaty ve Vysokých Tatrách

Ve Vysokých Tatrách patří horské chaty z velké části spolkům Slovenský horolezecký spolok JAMES a Klub slovenských turistov. Členové těchto spolků a Českého horolezeckého svazu mají na takovýchto chatách přibližně 50% slevu na ubytování a mnohdy i částečnou slevu na jídlo a pití.

Třídy chat

Chaty bývají různých velikostí a cenových tříd. Od obrovské stavby (Chamanna Diavoleza, Švýcarsko, 234 lůžek) až po malé dřevěné původní chatky (Dom na Kofcah, Slovinsko, 16 lůžek). Některé se prezentují futuristickým vzhledem (Refuge de la Sella 2, Francie). Mnoho horských chat již používá solární kolektory jako hlavní či vedlejší zdroj elektřiny. Řada chat používá jako zdroj elektrické energie externí elektrocentrálu. K zásobování používají některá stavení nákladní lanovky a tam kde to není možné i vrtulník. V Tatrách ještě pořád slouží tzv. nosiči.

Umístění

Umístění chat je různé. Jsou v údolích, kde se jim mnohdy říká polany (alm, planina, alp), kdekoli v horách či přímo na vrcholech (Matras Haus, Rakousko, vrchol Hochkönig). Slouží tak většinou jako opěrné body při výstupech na horské vrcholy.

Na Slovensku jsou za horské chaty považovány Bilíkova chata, Chata pod Rysmi, Chata pod Soliskom, Chata pri Popradskom plese, horský hotel Sliezsky dom, Chata pri Zelenom plese, Rainerova chata, Skalnatá chata, Téryho chata, Zamkovského chata, Zbojnická chata (Vysoké Tatry), Chata Plesnivec (Belianské Tatry), Žiarska chata (Západní Tatry), Kamenná chata pod Chopkom, Chata generála Milana Rastislava Štefánika, Útulna Ďurková (Nízké Tatry), Chata pod Borišovom (Velká Fatra), Chata pod Chlebom, chata pod Kľačianskou Magurou, Chata pod Suchým, Chata na Grúni (Malá Fatra).

Galerie

Odkazy

Reference


Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Claror.jpg
Autor: Joan Simon, Licence: CC BY-SA 3.0

Refuges Andorre

Refugi de Claror
Samotnia noca 01.jpg
Autor: Joerg "Jurek" Meinert, Licence: CC BY-SA 3.0
Schronisko Samotnia, Karkonosze Mountains, Poland
Momchil-junak.jpg
Autor: Gradinka, Licence: CC BY-SA 2.5
"Momchil Younak" hut in Rhodope mountains (Bulgaria)
Jaworzec 2003-07-02.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY 2.5
Refuge de la Sella 2, Franse Alpen.jpg
(c) Tinelot Wittermans, CC BY-SA 3.0
Refuge de la Selle, French Alps; Alt: 2673 m
CH Diavolezza Hut.jpg
Autor: Daniel Schwen, Licence: CC BY-SA 2.5
Diavolezza hut and areal tram station. Start of the Diavolezza ski slope. The Bernina range with Piz Bernina is visible in the background towards the left.