Horský hotel Desítka

Horský hotel Desítka
Základní informace
Výstavba1935
Současný majitelPRAHA 10 - Rekreace, a.s.[1]
Poloha
AdresaJánské Lázně, ČeskoČesko Česko
PohoříKrkonoše
Nadmořská výška1 289 m n. m.
Souřadnice
Další informace
Webhttps://www.hhdesitka.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horský hotel Desítka (původně Horský hotel Černý a Schwarzschlag Baude) je název horské boudy, která slouží jako ubytovací zařízení a stojí na Černé hoře v Krkonoších v katastru obce Janské Lázně. Je součástí luční enklávy Volské boudy (něm. Ochsenbauden) na Volské louce v nadmořské výšce 1289 m nedaleko horní stanice lanové dráhy Černohorský expres. V sousedství hotelu se nachází ještě chata Sport a na druhém konci Volské louky Sokolská bouda.

Historie

Původní spodní volská bouda čp. 45, která stála v místech Horského hotelu, vyhořela po zásahu bleskem roku 1927 v době, kdy zde byli ubytovaní příslušníci československé armády z Pardubic, kteří stavěli pomocnou lanovku pro dopravu materiálu na stavbu visuté lanové dráhy na Černou horu.

Na místě vyhořelé spodní volské boudy postavil v letech 19341935 správce Sokolské boudy Jan Černý Horský hotel, který se stal vyhlášeným cílem výprav a kde v prezidentském apartmá přespali mj. Tomáš Garrigue Masaryk nebo Edvard Beneš.

Za druhé světové války se budova stala rekreačním střediskem říšského letectva Luftwaffe.[2]

Před Vánoci 1944 byl hotel spolu se Sokolskou boudou zabrán pro potřeby výcvikového diverzního střediska. Vybral si je SS-Hauptsturmführer Herbert Giehl (spolupracovník Otto Skorzenyho) pro potřeby teoretickou a praktickou přípravu záškodníků vůči Rudé armádě. Frekventanti se zde cvičili pro sabotážní akce. Vedle německých vojáků zde probíhal výcvik Vlasovců (skupiny Don a Ázerbájdžán) a belgické SS divize Wallonien. Mužstvo bylo ubytováno v Sokolské boudě, důstojníci v Horském hotelu Černý. V té době byla na Volské louce postavena další budova – dnešní chata Sport. Kvůli utajení byl celý vrchol Černé hory vyhlášen vojenskou zónou se zákazem vstupu civilistů.

V roce 1945 byl hotel navrácen původním majitelům (synovi původního provozovatele Jaroslavu Černému), kteří jej provozovali do roku 1948. Nastupující komunistický režim přinesl celé rodině Černých dlouhé tresty odnětí svobody, znárodněný hotel se stal součástí sítě Interhotelů a později národního podniku Krkonošské hotely.[3]

Hotel byl v roce 1982 velkoryse rekonstruován a interiér byl upraven podle architektonického návrhu Miroslava Říhy. Vnitřní výzdobu vytvořili zaměstnanci firmy Krkonošský nábytek Vrchlabí. Následně byl zařazen do II. cenové skupiny.[4]

Horský hotel byl po roce 1989 zařazen do státního podniku Krkonošské hotely, který jej v rámci likvidace předal potomkům původních majitelů.[5] Od prosince 2008 je v majetku městské části Praha 10, která zde pořádá ozdravné pobyty pro žáky ze základních škol a pro seniory.[6]

Vybavenost

Hotel má vlastní vodárnu včetně úpravny vody, kapacitní čističku odpadních vod (jejíž služby využívají všechny budovy na vrcholu Černé hory) a elektrické vytápění. Na střeše jsou umístěny antény poskytující spojové služby a šíření digitálního rozhlasu. V blízkosti hotelu jsou lyžařské vleky Sport I a Sport II[7]. Hotel je vybaven hřištěm na míčové sporty a venkovním bazénem.

Na střeše Horského hotelu je vedle mnoha antén pro přenos dat umístěn i vysílač digitálního rozhlasu DAB+ (multiplex Teleko). Signál z hotelu pokrývá významnou část Královéhradeckého a Pardubického kraje, sever Středočeského kraje a východ kraje Libereckého. Dosah signálu, který je odtud šířen od září 2012, je 160 km.[8][9]

Vysílač digitálního rádia

MultiplexregionKanálKmitočetVýkon (ERP)Polarizace
DAB+Teleko DABDAB27C192,352 MHz7 kWvertikální
DAB+RTI czHK+PAR9B204,640 MHz7 kWvertikální

Prostřednictvím DAB+ multiplexu Teleko vysílá Český rozhlas Hradec Králové.[10]

Dostupnost

Motorovým vozidlem je dostupný po asfaltové silnici nazvané Zvonečková, která vychází z lokality u Hoffmanovy boudy a kromě závěrečné odbočky k hotelu slouží zároveň jako cyklotrasa K19A.

Pěší přístup je možný:

Fotogalerie

Reference

  1. Zápis v katastru nemovitostí
  2. Luftwaffe na Černé hoře. www.harrachov.cz [online]. [cit. 2011-02-21]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-08-30. 
  3. Zmínka o dějinách Horského hotelu ve 40. a 50. letech. krkonose.krnap.cz [online]. [cit. 2012-09-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-09-30. 
  4. Cenové skupiny za socialismu. www.martinkos.estranky.cz [online]. [cit. 2012-09-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-04-04. 
  5. Zlikvidovaný státní podnik Krkonošské hotely. rejstrik.penize.cz [online]. [cit. 2012-09-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-03-29. 
  6. Informace o hotelu na webu praha10.cz. www.praha10.cz [online]. [cit. 2009-08-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-11-21. 
  7. Webkamera s pohledem na sjezdovku Sport I. www.internety.cz [online]. [cit. 2013-04-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-11-22. 
  8. Tisková zpráva firmy Teleko o zprovoznění vysílače[nedostupný zdroj]
  9. DAB na Černé hoře
  10. Český rozhlas provedl 15. ledna rozsáhlé změny v programové nabídce digitálního vysílání DAB+. Digital [online]. 2020-01-15 [cit. 2020-01-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Stripe-marked trail yellow.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - žlutá.
Horský hotel Desítka Černá hora nápis.JPG
Autor: Petr Vilgus, Licence: CC BY-SA 3.0
Horský hotel na Černé hoře v Krkonoších - nápis
Horský hotel Desítka Černá hora 4.JPG
Autor: Petr Vilgus, Licence: CC BY-SA 3.0
Horský hotel na Černé hoře v Krkonoších
Horský hotel Desítka Černá hora 5.JPG
Autor: Petr Vilgus, Licence: CC BY-SA 3.0
Horský hotel na Černé hoře v Krkonoších
Horský-hotel-Černá-hora-Krkonoše2010.jpg
Autor: Ben Skála, Licence: CC BY-SA 3.0
Horský hotel na Černé hoře v Krkonoších - zima
Horsky hotel na Cerne hore 3.JPG
Autor: Petr Vilgus, Licence: CC BY-SA 3.0
Horský hotel na Černé hoře v Krkonoších
Horský hotel Desítka Černá hora Chata Sport 1.JPG
Autor: Petr Vilgus, Licence: CC BY-SA 3.0
Horský hotel na Černé hoře v Krkonoších - Chata Sport
Horský hotel Desítka Černá hora jídelna 2.JPG
Autor: Petr Vilgus, Licence: CC BY-SA 3.0
Horský hotel na Černé hoře v Krkonoších - jídelna
Horsky hotel na Cerne hore 1.JPG
Autor: Petr Vilgus, Licence: CC BY-SA 3.0
Horský hotel na Černé hoře v Krkonoších