Hortonův syndrom

Hortonův syndrom
Klasifikace
MKN-10G44.0
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hortonův syndrom jsou kumulované, periodické bolesti hlavy (tzv. cluster headache), velmi náročné na snesení. Postihuje asi 0,1 % populace, zejména muže.[zdroj?] Intenzivní bolest se soustředí kolem jednoho oka. Záchvat často vzniká v noci.[1]

Lidské oko je prakticky celé cévně zásobeno z vnitřního karotického řečiště. Výjimku tvoří cévní zásobení zevního okohybného svalu, který je zásoben ze zevního karotického řečiště, přesněji ze spánkové (temporální) tepny. Pokud dojde k poruše zásobení této tepny, což se děje například v mimořádně teplých dnech, při zánětu této tepny, dojde k poruše hybnosti zevního okohybného svalu a tím k diplopii – dvojitému vidění v intenzitě odpovídající intenzitě nedokrvení výše uvedeného svalu. Při typicky rozvinutém Hortonově syndromu je navíc oblast v okolí spánkové tepny zduřelá a zarudlá.

Bolesti hlavy jako takové mohou být s tímto syndromem spojené, ale více dominuje dvojité vidění a bolest v oblasti spánku. Protože se nejedná o poškození řečiště vnitřní krkavice (karotidy), není u tohoto syndromu nebezpečí až takového rizika, protože se vlastně jedná o přechodné poškození jediného okohybného svalu (ze čtyř) a vlastní oko ohroženo není. Někdy i lékaři při léčbě zazmatkují, protože si neuvědomí anatomické poměry a začnou pacienta „intenzivně léčit“ například vysokými dávkami kortikoidů a antibiotik. Většinou ale stačí zaledování spánkové tepny, doplnění tekutin u přehřátého pacienta, při zvýšené teplotě je antibiotická léčba vhodná, ale nemusí být nezbytná. Hortonův syndrom je onemocnění spíše vzácné, ale často se mu přikládá větší význam, než si skutečně zasluhuje.

Reference

Externí odkazy

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.

Média použitá na této stránce

Star of life2.svg
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.

This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.

Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.
Emblem-question.svg
Derivative of and .
Gray778 Trigeminal.png
Autor: No machine-readable author provided. Lipothymia assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0
Identical to Wikipedia
, except that the facial nerve and the auriculotemporal nerve have been removed, in order to emphasize the trigeminal nerve.
  • Author: btarski
  • Date: 2006-22-06