Horymír (vladyka)
Horymír | |
---|---|
![]() Horymír na Šemíkovi ve znaku obce Horoměřice, okres Praha-západ | |
Funkce | vladyka (Neumětely) |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Horymír je postava ze starých českých pověstí. Horymír byl podle nich neumětelský vladyka, který byl knížetem Křesomyslem odsouzen k smrti za ničení dolů a dalšího zařízení kovkopů dolujících zlato a stříbro v tehdejších Čechách. Před smrtí ho zachránil jeho věrný kůň Šemík hrdinským skokem ze skály na Vyšehradě, kde bylo knížecí sídlo. Udivený kníže udělil Horymírovi milost. Kůň Šemík však skok nepřežil a je pochován v Neumětelích, sídle vladyky Horymíra, kde stojí dodnes jeho hrobka.
Pověst se objevuje poprvé v Hájkově Kronice české (a události jsou tam řazeny do let 846 a 847). Literárně ji zpracoval především Alois Jirásek v knize Staré pověsti české.
Teorie
Podobný je reálný příběh zaznamenaný ve smolných knihách, v němž vystupuje ve 14. století reálný Eppelein von Gailingen.[1] Většina historiků považovala pověst o Horymírovi a Šemíkovi za vymyšlenou Hájkem z Libočan. To by ji vyřazovalo z okruhu starých pověstí, poprvé zaznamenaných už u Kosmy, a kladlo její vznik až do 16. století. Proti tomu vystoupil Vladimír Karbusický (známý kontroverzním pokusem o čtení jmen mytických pohanských knížat). Analyzoval ji, a připomněl řadu paralel a shodných motivů se západoevropskými rytířskými legendami, především s Tristanovým skokem z legendy o Tristanovi a Izoldě. Pak by šlo o počeštěnou variantu této pověsti, kterou lidové podání vztáhlo k Neumětelům a Vyšehradu, Hájek z Libočan by ji jen zaznamenal a pravděpodobně upravil.
Jméno Horymír se v kalendáři vyskytuje 29. února.
Galerie
- Litografie od Antonína Machka, okolo roku 1820.
- Knižní ilustrace ke Starým pověstem českým od Věnceslava Černého.
- (c) Oldřich Cihelka, CC BY-SA 4.0
Odkazy
Reference
- ↑ https://www.ceskatelevize.cz/porady/10116288835-z-metropole/221411058230026/video/849212 - Z metropole, Vyšehradské pověsti
Literatura
- HÁJEK Z LIBOČAN, Václav. Kronyka Czeská. Digitalizovaný exemplář (vydání 1819) – Kramerius, digitální knihovna Národní knihovny ČR , XLVa–XLVIa
- JIRÁSEK, Alois. Staré pověsti české. Ilustrace Věnceslav Černý. 7. vyd. Praha: Jos. R. Vilímek, 1921. 375 s. Dostupné online. – kapitola O Křesomyslu a Horymírovi, s. 83–91.
Externí odkazy
Dílo Staré pověsti české/O Křesomyslu a Horymírovi ve Wikizdrojích
- Neumětely: Horymír a Šemík sem utekli před Křesomyslem – současná terénní situace u Neumětel
- Horymír versus Březové Hory – historie těžby v Březových Horách
Média použitá na této stránce
Horymírův skok. Ilustrace ke Starým pověstem českým od Věnceslava Černého.
Horymír Neumětelský. Litografie od Antonína Machka, okolo roku 1820.
Znak obce Horoměřice, okres Praha-západ. V modrém štítě na stříbrném koni ve skoku, se zlatými kopyty, uzdou a sedláním, jezdec ve stříbrné košili a červených kalhotách.
(c) Oldřich Cihelka, CC BY-SA 4.0
Oldřich Cihelka: Horymír. Tempera 100 × 80 cm.