Hospodářská a sociální komise pro západní Asii
Hospodářská a sociální komise pro západní Asii | |
---|---|
Vznik | 1973 |
Sídlo | Bejrút, Libanon |
Souřadnice | 33°53′40,56″ s. š., 35°30′7,56″ v. d. |
Mateřská organizace | Ekonomická a sociální rada OSN |
Oficiální web | www |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Hospodářská a sociální komise pro západní Asii (anglicky United Nations Economic and Social Commission for West Asia – ESCWA; arabsky: الإسكوا) je jednou z pěti regionálních komisí pod jurisdikcí Hospodářské a sociální rady OSN. Rolí Rady je podpora hospodářského a sociálního rozvoje západní Asie prostřednictvím regionální a subregionální kooperace a integrace.
Komise pro západní Asii sdružuje 18 členských států ze severní Afriky a Středního východu.
Komise úzce spolupracuje s příslušnými útvary v ústředí v New Yorku, se specializovanými agenturami OSN a s mezinárodními i regionálními organizacemi. K regionálním partnerům mimo jiné patří: Liga arabských států (anglicky League of Arab States), Rada pro spolupráci arabských států v Zálivu (anglicky Gulf Cooperation Council) a Organizace islámské spolupráce (anglicky Organisation of Islamic Cooperation).
Historie
Komise byla založena Hospodářskou a sociální radou OSN dne 9. srpna 1973 jako „Hospodářská komise OSN pro západní Asii“ (ECWA). Komise se stala následníkem Hospodářské a sociální kanceláře v Bejrútu (anglicky United Nations Economic and Social Office in Beirut – UNESOB), která byla plně absorbována do rámce ECWA. Hlavním mandátem Komise je „iniciovat a účastnit se opatření, umožňujících koordinované úsilí pro hospodářskou rekonstrukci a rozvoj západní Asie”.
Dne 26. července 1985 byla, jako důsledek hlubšího porozumění sociálním aspektům její práce, komise přejmenována Hospodářskou a sociální radou OSN na Hospodářskou a sociální komisi OSN pro západní Asii.
Členské státy
Seznam členských států z regionu západní Asie a Středního východu:[1]
- Bahrajn
- Egypt
- Irák
- Jordánsko
- Kuvajt
- Libanon
- Libye
- Mauritánie
- Maroko
- Omán
- Palestina
- Katar
- Saúdská Arábie
- Súdán
- Sýrie
- Tunisko
- Spojené arabské emiráty
- Jemen
Sídlo
Ústředí Komise má sídlo v Bejrútu v Libanonu. Budova ústředí je v Centrálním distriktu Bejrútu od roku 1997. Dříve bylo sídlo přesouváno mezi různými městy. První sídlo komise bylo v Bejrútu mezi roky 1974 a 1982. Poté bylo přestěhováno do iráckého Bagdádu (1982–1991). Dále Komise sídlila v letech 1991–1997 v jordánském Ammánu a nakonec se vrátila zpět do Bejrútu.
Financování
Rozpočet Komise sestává hlavně z příspěvků OSN, ale také z darů vlád, regionálních fondů, soukromých nadací a mezinárodních rozvojových agentur. V roce 2017 činil rozpočet Komise 27,4 milionu USD. Navíc od roku 2014 obdržela Komise 7,1 milionu USD v dobrovolných příspěvcích na implementaci národních i regionálních aktivit.
Komise má 4 hlavní rozpočty: pravidelný rozpočet, pravidelný program technické kooperace (RPTC), rozvojový účet a účet na mimorozpočtové projekty.
Pravidelný rozpočet
Tato část rozpočtu je schvalována Valným shromážděním OSN každý druhý rok, a poskytuje Komisi zdroje, aby mohla splnit svůj mandát, tak jak je definovaný ve Strategickém rámci. V roce 2017 činil pravidelný rozpočet 19,9 milionu USD.
Pravidelný program technické kooperace (RPTC)
Pravidelný program technické kooperace zajišťuje podporu členským státům při formulaci udržitelné socioekonomické rozvojové politiky. Podporuje kooperaci, vytváří sítě sdíleného know-how a podporuje sdílení zkušeností mezi státy. V roce 2017 činila tato část rozpočtu 2,3 milionu USD.
Rozvojový účet
Rozvojový účet pomáhá financovat projekty na vytváření nových kapacit na národní, subregionální, regionální i meziregionální úrovni. V roce 2017 byla výše této položky rozpočtu 1,9 milionu USD.
Účet na mimorozpočtové projekty
Účet na mimorozpočtové projekty slouží k podpoře hospodářského a sociálního rozvoje v rámci sedmi dílčích programů Komise: Hospodářský rozvoj a integrace, Genderové a ženské otázky, Otázky mechanismu vládnutí a řešení konfliktů, Přírodní zdroje, Sociální rozvoj, Statistika a Technologie pro rozvoj. Tato část rozpočtu činila v roce 2017 3,2 milionu USD.
Související články
- Hospodářská komise pro Afriku (souběžné členství)
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku United Nations Economic and Social Commission for Western Asia na anglické Wikipedii.
- ↑ United Nations Economic and Social Commission for West Asia. ESCWA Member Countries in Alphabetical Order as Designated by the United Nations [online]. United Nations, n.d. [cit. 2018-12-23]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Autor: Původní dílo: Alinor na projektu Wikipedie v jazyce angličtina – Odvozené dílo: Rzaatari, Licence: CC BY-SA 3.0
A geographical map of Arab states members of UN-ESCWA
Autor:
- Derivative Work: Jesuiseduardo
A map showing the Member States of the United Nations Economic and Social Commission for Western Asia
UN in Beirut
Flag of Mauritania, adopted in 2017. The National Assembly added red stripes to the top and bottom edges to represent “the blood shed by the martyrs of independence”.