Hostinec U Kaštanu

Hostinec U Kaštanu
Poloha
AdresaBřevnov, ČeskoČesko Česko
UliceBělohorská
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky40419/1-1441 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hostinec U Kaštanu je barokně-klasicistní budova čp. 201 v Břevnově v Praze. Nachází se v ulici Bělohorské, u křižovatky s ulicí Patočkova. Hospoda je chráněna jako kulturní památka.[1]

Historie a založení ČSDS

Zájezdní hostinec zbudovaný při staré cestě nedaleko břevnovského kláštera a pivovaru sloužil jako výletní restaurace a místo setkání různých organizací a spolků. Nejvýznamnější byla schůze českých socialistů v čele s Josefem Boleslavem Peckou a Ladislavem Zápotockým dne 7. dubna 1878, kdy zde byla založena Českoslovanská sociálně demokratická strana.[2] K odkazu této strany se hlásila Komunistická strana Československa, za jejíž vlády hostinec prohlášen za národní kulturní památku a krátce po nastoupení Zápotockého syna Antonína do funkce prezidenta zde bylo 7. dubna 1953 k 75. výročí schůze otevřeno Muzeum počátků československého dělnického hnutí. V roce 1955 došlo k ubourání levého křídla budovy kvůli rozšíření ulice Bělohorské.

Současnost

Od devadesátých let slouží dům jako kulturní centrum Prahy 6, které od roku 2003 spravuje Unijazz, občanské sdružení hlásící se k tradici Jazzové sekce. Nachází se zde divadelní sál pro různé kulturní akce, muzeum populární hudby Popmuzeum, výtvarný výukový ateliér a kavárna. Několik sezón zde hrála šachová ligová družstva oddílu Unichess své domácí zápasy první a druhé ligy. Nedaleko domu se nachází zastávka U Kaštanu na tramvajové trati z Malostranské na Bílou horu.

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-08-06]. Identifikátor záznamu 152487 : hospoda U kaštanu. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. ZÁPOTOCKÝ, Ladislav. K srdci lidu, s. 59 [online]. Praha: Československý spisovatel, 1954 [cit. 2021-04-24]. Dostupné online. 

Literatura

  • VLČEK, Pavel, a kol. Umělecké památky Prahy. Velká Praha, A-L. Praha: Academia, 2012. 1080 s. ISBN 978-80-200-2107-6. S. 92–93. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Brevnov-Kastan1.jpg
Autor: Matěj Baťha, Licence: CC BY-SA 2.5
Kulturní dům Kaštan v Praze 6, Břevnově