Hrad s plášťovou zdí
Hrad s plášťovou zdí (Mantelmauerburg[1]) je hrad, který nemá žádnou velkou hlavní věž (např. bergfrit nebo donjon). Základ obrany hradu tvořila mohutná a vysoká obvodová hradba (plášťová zeď) s ochozem, který umožňoval plynulý pohyb obránců. Za touto hradbou byly všechny ostatní objekty hradu. Součástí obvodové hradby mohla být branská věž.
V Čechách se hrady tohoto typu se stavěly od druhé poloviny 13. století (Lanšperk) do 14. století (Opárno). Hrady s plášťovou zdí byly charakteristické pro Dolní Rakousy, Moravu a Slezsko, odkud se rozšířily zejména do východních Čech a na Slovensko.[2]
Příklady
Česko
- Malenovice
- Mydlovar
- Nový Hrádek u Lukova
- Košumberk
- Opárno
- Pořešín
- Roimund
- Templštejn
- Kozlov u Lomnice nad Popelkou
- Kumburk – hrad přestavěn z původní plášťové zdi na hrad s flankovací soustavou
- Strašice
Německo
- Eisenberg v Bavorsku
Slovensko
Na Slovensku se hrady s plášťovou zdí stavěly jako úsporný typ hradu od konce 13. století.[3]
Reference
- ↑ KROUPA, Petr. Hrad Nový Hrádek u Znojma. Průzkumy památek. 2004, roč. 11, čís. 2, s. 95–114. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-22.
- ↑ DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Hrad s plášťovou zdí, s. 174.
- ↑ PLAČEK, Miroslav; BÓNA, Martin. Encyklopedie slovenských hradů. Praha: Libri, 2007. 392 s. ISBN 978-80-7277-333-6. Kapitola Nástin vývoje slovenských hradů, s. 34.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu hrad s plášťovou zdí na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Ondřej Kořínek, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Autor: Hildegarda von Hildegardenburg, Licence: CC BY-SA 4.0
Původní hradní jádro Nového Hrádku u Lukova (tzv. Starší hrad) pochází z druhé poloviny čtrnáctého století a je velmi dobře zachovalou ukázkou hradu s plášťovou zdí.