Hradec Králové (hradiště)

Hradec Králové
Chybí zde svobodný obrázek
Poloha
Adresastaré město, Hradec Králové, ČeskoČesko Česko
Nadmořská výška235 m
Souřadnice
Hradec Králové
Hradec Králové
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hradec Králové je pravěké a raně středověké hradiště, které stávalo v prostoru historického jádra Hradce KrálovéKrálovéhradeckém kraji. Jeho stopy jsou známé z archeologických výzkumů v různých částech města.

Historie

Výšina nad soutokem Labe a Orlice byla poprvé opevněna v eneolitu lidem kultury s nálevkovitými poháry. V mladší době bronzové na stejném místě vzniklo rozsáhlé hradiště, které je považováno za centrum lužické kultury.[1] Opevněné osídlení zde existovalo také během doby halštatské.[2] Poslední fází hradištního osídlení se stal raný středověk, kdy zde bylo v období mezi koncem devátého a první polovinou desátého století vybudováno nové opevnění. V jedenáctém století se hradiště stalo jedním z hlavních středisek hradské soustavy a uvnitř vyrostlo samostatně opevněné sídlo knížecích úředníků. V této podobě vytrvalo až do první poloviny třináctého století, kdy staré knížecí sídlo nahradil královský hrad a ve zbývajícím prostoru hradiště vyrostlo středověké město.[1]

Stavební podoba

Návrší ve Východolabské tabuli,[3] na kterém byla hradiště postupně postavena, převyšuje okolní terén o deset až patnáct metrů. Eneolitické opevnění tvořila nejspíše prostá palisáda. Lužické hradiště měřilo asi dvanáct hektarů. Obklopoval jej příkop a hradba široká osm až deset metrů. Skládala se z dřevěné čelní stěny, na kterou navazovalo těleso dřevěné konstrukce vyplněné pískem s příměsí jílu. Na vrcholu hradby stála palisáda zesílená sešikmenými podpůrnými kůly.[1]

Raně středověké opevnění využilo pozůstatky hradby mladobronzového hradiště. Jeho základem se stala hradba s čelní opukovou zdí z nasucho kladených kamenů. Podoba hradby na vnitřní straně není známá, ale předpokládá se, že byla dřevěná. Prostor mezi čelní a vnitřní stěnou byl vyplněn pravděpodobně roštovou konstrukcí vyplněnou vrstvami jílu a písku. Celková šíře hradby dosáhla až šesti metrů a na jejím vrcholu stála nejspíše palisáda. Vstup do hradiště se nacházel na západní straně v místech pozdější středověké Pražské brány.[1]

V jedenáctém století byl na severozápadní straně areálu hradiště vymezen a samostatně opevněn okrsek se sídlem knížecích úředníků, který se stal akropolí, zatímco zbývající části hradiště sloužily jako předhradí. Akropoli s rozlohou 1,3 hektaru od hradiště odděloval příkop, za nímž stála hradba s čelní kamennou zdí a dřevohlinitým jádrem, na jejímž vrcholu se nacházela dřevěná konstrukce s ochozem na vnitřní straně.[1]

Odkazy

Reference

  1. a b c d e ČTVERÁK, Vladimír; LUTOVSKÝ, Michal; SLABINA, Miloslav; SMEJTEK, Lubor. Encyklopedie hradišť v Čechách. Praha: Libri, 2003. 432 s. ISBN 80-7277-173-6. Kapitola Hradec Králové, s. 87–88. 
  2. Atlas pravěkých a raně středověkých hradišť v Čechách. Příprava vydání Vladimír Salač. Praha: Archeologický ústav AV ČR, 2019. 136 s. ISBN 978-80-7581-022-9. S. 114–115. (česky, německy) 
  3. CENIA. Katastrální mapy a geomorfologická mapa ČR [online]. Praha: Národní geoportál INSPIRE [cit. 2020-09-19]. Dostupné online. 

Literatura

  • LUTOVSKÝ, Michal. Po stopách prvních Přemyslovců. Díl III. Správa a obrana země (1012–1055). Praha: Libri, 2008. 282 s. ISBN 978-80-7277-365-7. Kapitola Hradec Králové, s. 147–154. 

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic