Hradec u Liběšic

Hradec u Liběšic
Celkový pohled od jihovýchodu
Celkový pohled od jihovýchodu
Poloha
Adresavrch Hradec u Srdova, Liběšice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Hradec u Liběšic
Hradec
u Liběšic
Další informace
Rejstříkové číslo památky88998/5-2115 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hradec u Liběšic je hradiště na vrchu nad Hradec mezi Levínem a Srdovem asi 4,5 km severně od Liběšic v okrese Litoměřice. Jde o významné dosud neprozkoumané archeologické naleziště kategorie UAN I.[1] Hradiště je od roku 1964 chráněno jako kulturní památka.[2] Těsně pod vrcholem kopce se nachází mauzoleum rodiny Schrollů.

Přírodní podmínky

Hradec se nachází na jihu Verneřického středohoří, na severozápadním úpatí druhého nejvyššího vrcholu Českého středohoří Sedla (727 metrů) v katastru obce Srdov (část obce Liběšice). Zalesněný kuželovitý vrch Hradec (452 metrů) se tyčí v prudkém svahu nad napojením silnic II/240 a II/260, nad stejnojmennou obcí, která ale katastrálně spadá do obce Levín. Na jeho severozápadním úpatí leží obec Horní Vysoké, do jejíhož katastru patřily na přelomu 19. a 20. století populární Lázně Jeleč (německy Bad Geltschberg, Geltschbad). Vrch je tvořen vyvřelou třetihorní horninou trachybazaltem.

Historie hradiště

Pohled na val hradiště Hradec od jihozápadu
Průchod valem proražený kvůli cestě k hrobce průmyslníka Schrolla

Vrchol kopce je obepnut hlinito-kamenitými valy o celkové délce kolem 600 metrů, které místy z jižní a jihovýchodní strany dosahují výšky až tří metrů. Z jižní strany byl val probourán a vede jím cesta k mauzoleu rodiny Schrollů, které se nachází na jihovýchodní straně kopce asi patnáct metrů pod vrcholem uprostřed vykácené mýtiny s výhledem na město Úštěk. Zatím řídké archeologické nálezy z okolních obcí ukazují na osídlení pozdně neolitickými kulturami. Hradiště by potom mohlo být keltského nebo slovanského původu. Keltskému původu by napovídal čtyřúhelníkový prostor o rozměrech cca 50 × 50 metrů, jehož severní část je narušena stavbou hrobky.[3]

Turistika

Přes vrchol Hradce vede nově budovaná Liběšicko-levínská stezka Zemí hradů, která je součástí projektu Zlatá stezka Zemí hradů.

Odkazy

Reference

  1. Státní archeologický seznam ČR (SAS ČR). Poř. č. SAS 02-41-20/7. Název UAN Srdov – vrch Hradec, u Schrollova mausolea, kategorie UAN I
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-02-21]. Identifikátor záznamu 1957935193 : Hradiště Hradec. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. ŠABATA, František. Zajímavosti z dějin Liběšic a okolních obcí. [s.l.]: Vydavatelství Baron, Hostivice, 2011. 172 s. ISBN 978-80-86914-32-9. S. 9–23. 

Literatura

  • ČTVERÁK, Vladimír; LUTOVSKÝ, Michal; SLABINA, Miloslav; SMEJTEK, Lubor. Encyklopedie hradišť v Čechách. Praha: Libri, 2003. 432 s. ISBN 80-7277-173-6. Kapitola Levín, s. 159–160. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Pohled na val hradiště Hradec od jihozápadu.jpg
Autor: Kidneya, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled na val z cesty vedoucí k mauzoleu
Hradiště Hradec u Liběšic, celkový pohled od jihovýchodu.jpg
Autor: Kidneya, Licence: CC BY-SA 4.0
Hradec u Liběšic, dominantní prvek mauzoleum rodiny průmyslníka Schrolla, v pozadí městys Levín