Hradecký hřeben

Hradecký hřeben
Hradecký (Hraniční) hřeben - pohled od severovýchodu
Hradecký (Hraniční) hřeben - pohled od severovýchodu

Nejvyšší bod722[1] m n. m. (Štěrbina)

Nadřazená jednotkaTřemšínská vrchovina

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PovodíVltava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hradecký hřeben (dříve Hraniční hřeben[2]), je mírný kopcovitý hřbet, ležící jihozápadně od Rožmitálu pod Třemšínem v okrese Příbram ve Středočeskám kraji.

Popis

Jedná se o necelých 6 km dlouhý lesnatý hřbet táhnoucí se ve směru severozápad-jihovýchod. Nachází se na samém okraji jižních Brd v Přírodním parku Třemšín a je ohraničen vrchy Štěrbina (754) a Altán (669). V jeho vrcholových partiích a převážně jižních výrazných svazích se nalézá jak větší množství slepencových skalních výchozů, tak i malá kamenná moře. Izolovanost a členitost zdejšího terénu je ideálním prostředím pro mnoho druhů rostlin a živočichů.

Historie

Dřívější a místními stále užívaný název dostal podle své polohy, jenž, nejen opticky, tvoří přírodní hranici mezi Rožmitálskem a Hvožďanskem. Vždy byl označován jako Hraniční hřeben až kartografická chyba, na počátku třicátých let dvacátého století, jej zcela bezdůvodně přejmenovala na hřeben Hradecký. Paradoxem počátku jednadvacátého století je skutečnost, že v některých vydávaných turistických mapách je Hradeckým hřebenem označována již jen do té doby bezejmenná kóta 721.

Turistika

Přes hřeben přímo přechází dvě turistické stezky. Modrá z Březnice přes Bezděkov p. Tř. na Třemšín a žlutá z Rožmitálu p. Tř. přes Voltuš do Vacíkova. Na jeho jižním úbočí se pak nachází také dvě stezky naučné (Bezděkov a Drtič-Bílá skála). Ty však seznamují návštěvníky jen s obecnou funkcí lesa bez bližšího zdůraznění na zdejší přírodně historické zajímavosti.

Zajímavosti

  • Mohyla Jakuba Jana Ryby – nad obcí Voltuš se nachází kamenná mohyla v místě, kde 8. dubna 1815 spáchal sebevraždu Jakub Jan Ryba, rožmitálský učitel a hudební skladatel, který je autorem České mše vánoční.
  • Lom Černá skála - zde byl v roce 1925 pracujícími dělníky nalezen sklípek zakrytý plochým kamenem a v něm osm zbytků nádob datovaných do let 1500 – 700 př. n. l.). Nález byl odevzdán Národnímu muzeu.

Odkazy

Reference

  1. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 25 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-10-08]. Dostupné online. 
  2. II. vojenské mapování

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Hraniční hřeben - pohled od severovýchodu.jpg
Autor: Bronislav Kormunda, Licence: CC BY-SA 4.0
Hraniční hřeben - pohled od severovýchodu