Hradiště V Chobotech

Hradiště V Chobotech
Návrší s pozůstatky hradiště
Návrší s pozůstatky hradiště
Základní informace
Výstavbadoba bronzová
Zánikdoba bronzová
Poloha
Adresajihozápadně od Čejetiček, Mladá Boleslav, ČeskoČesko Česko
Nadmořská výška255 m
Souřadnice
V Chobotech
V Chobotech
Další informace
Rejstříkové číslo památky33896/2-1788 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hradiště V Chobotech je pravěké hradištěČejetiček na okraji Mladé Boleslavi ve Středočeském kraji. Hradiště bylo osídleno v době bronzové a jeho pozůstatky jsou chráněny jako kulturní památka.[1]

Historie

Archeologické výzkumy hradiště provedli v roce 1936 Rudolf Turek a roku 1954 Evžen Plesl. Oba výzkum byly zaměřené na opevnění, v jehož konstrukci rozpoznaly dvě stavební fáze. Poprvé byla lokalita opevněna v mladší době bronzové příslušníky lužické kultury. Opevnění bylo později upraveno v pozdní době bronzové lidem slezskoplatěnické kultury. Ojedinělé keramické střepy svědčí i o využívání místa v době halštatské.[2]

Stavební podoba

Hradiště s rozlohou čtyři hektary bylo postaveno na ostrožně,[2] která je součástí Jizerské tabule[3] a jejíž vrcholová plošina se nachází až o šedesát metrů výše nade dnem údolí. Strmé svahy poskytovaly přirozenou ochranu na severní a východní straně. Zbývající dvě strany chránilo obloukovitě vedené opevnění dlouhé 380 metrů.[2] Dochovalo se v podobě příkopu a valu,[2] který se v terénu projevuje jako nízká terénní vlna.[4] V první fázi však na místě valu stála pouze palisáda a val byl navršen až během druhé stavební fáze. Na koruně valu stála opět palisáda propletená proutím.[2]

Součástí památkově chráněného areálu jsou také dva mohylníky. Jeden se nachází v lesa východně od hradiště a obsahuje 49 nízkých mohyl s průměrem čtyři až patnáct metrů. Severně od něj je jedna větší mohyla a ještě dál na sever leží druhý mohylník se 24 mohylami. Pohřebiště pochází ze stejného období jako hradiště.[4]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2021-02-28]. Identifikátor záznamu 145569 : Hradiště V chobotech a mohylník, archeologické stopy. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b c d e ČTVERÁK, Vladimír; LUTOVSKÝ, Michal; SLABINA, Miloslav; SMEJTEK, Lubor. Encyklopedie hradišť v Čechách. Praha: Libri, 2003. 432 s. ISBN 80-7277-173-6. Kapitola Mladá Boleslav – Čejetičky, s. 206. 
  3. Přírodní poměry. Geomorfologie, klimatické oblasti [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2021-02-28]. Dostupné online. 
  4. a b Hradiště V chobotech a mohylník, archeologické stopy [online]. Národní památkový ústav [cit. 2021-02-28]. Dostupné online. 

Literatura

  • Atlas pravěkých a raně středověkých hradišť v Čechách. Příprava vydání Vladimír Salač. Praha: Archeologický ústav AV ČR, 2019. 136 s. ISBN 978-80-7581-022-9. (česky, německy) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic