Hradiště V Obůrkách

V Obůrkách
Poloha
AdresaPraha-Vinoř, ČeskoČesko Česko
UliceV podskalí
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky41461/1-2117 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrožna V Obůrkách na východním okraji Vinoře je z velké části zaniklá archeologická lokalita se stopami pravěkého sídliště nebo hradiště. Místo bylo osídleno v několika pravěkých obdobích a je chráněno jako kulturní památka.[1]

Historie

Ostrožna V Obůrkách byla osídlena v eneolitu, na přelomu starší a mladší doby bronzové,[2] kdy bylo sídliště opevněno, a v době halštatské.[3] Archeologický výzkum lokality prováděla v letech 1959 a 1960 Marie Zápotocká.[3] Ve výplni příkopu během výzkumu nalezla artefakty z období únětické a věteřovské kultury: mazanici, kamenné podložky, část hliněného závaží, zvířecí kosti a štípanou industrii. V mladších částech výplně se nacházely předměty datované do období mohylových kultur doby bronzové. Zlomky keramiky a množství zvířecích kostí byly také nalezeny v jiných sídlištních objektech věteřovské kultury.[4]

Stavební podoba

Pozůstatky sídliště se nachází v nadmořské výšce 255 metrů a zaujímají plochu jednoho hektaru.[2] Ze tří stran chránily sídliště či hradiště strmé svahy ostrožny. Přístupnou východní stranu přehrazoval hrotitý příkop se šikmými stěnami, jehož původní šířka byla asi 2,5 metru a hloubka dosahovala 1,5 metru.[3] Řadu kůlových jamek souběžných s příkopem vysvětlila Marie Zápotocká jako pozůstatky obytného domu, ale podle Miloše Vávry se jednalo o torzo hradby[4] nebo palisády.[3]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2023-10-04]. Identifikátor záznamu 153572 : Pravěké výšinné sídliště V Obůrkách. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b Atlas pravěkých a raně středověkých hradišť v Čechách. Příprava vydání Vladimír Salač. Praha: Archeologický ústav AV ČR, 2019. 136 s. ISBN 978-80-7581-022-9. S. 122. (česky, německy) 
  3. a b c d ČTVERÁK, Vladimír; LUTOVSKÝ, Michal; SLABINA, Miloslav; SMEJTEK, Lubor. Encyklopedie hradišť v Čechách. Praha: Libri, 2003. 432 s. ISBN 80-7277-173-6. Kapitola Praha-Vinoř 2, s. 259. 
  4. a b KLEINOVÁ, Kateřina. Osídlení doby bronzové na lokalitě Vinoř-V Žabokřiku. Praha, 2013 [cit. 2023-10-05]. Diplomová práce. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Vedoucí práce Zuzana Bláhová. s. 16. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Hradiště V obůrkách.JPG
Autor: Ondřej Kořínek, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: