Hradlový most (Modrava)

Hradlový most (rechle) u Modravy
Hradlový most z pravého břehu Vydry (2019)
Hradlový most z pravého břehu Vydry (2019)
Základní údaje
KontinentEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajPlzeňský
OkresKlatovy
MěstoModrava
Dopravapěší, cyklisté
ŘekaVydra
Projektant(stavitel) inženýr Josef Rosenauer[1]
Začátek výstavby1799
Otevřen1801, po rekonstrukci znovuotevřen v roce 2000
Uzavřen1953 (pro motorová vozidla)
Mýtone
Souřadnice
Parametry
Typunikátní hradlový dřevěný most s žulovými pilíři
Materiáldřevo + žula
Délka72 m
Šířka3,5 m
Nadmořská výška940 m n. m.
Mapa
Hradlový most (rechle) u Modravy
Hradlový most (rechle) u Modravy, Česko
Další data
Kód památky26816/4-3299 (PkMISSezObrWD) (součást památky Vchynicko-tetovský plavební kanál)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hradlový most neboli rechle[p 1] u Modravy je vodní dílo (most + jez se stavidly), zajišťující odbočení části vody (přes vtokový objekt) z řeky Vydry do Vchynicko-tetovského plavebního kanálu, který se zde nalézá na levém břehu řeky Vydry. Pokud není zvětšený průtok vody Vydrou, zůstává balvanité řečiště Vydry pod hradlovým mostem téměř prázdné. Teprve drobné přítoky a hlavně Hamerský potok zčásti naplní její koryto. Hradlový most v nadmořské výšce 940 m nad mořem se nachází zhruba na polovině cesty mezi Modravou a Antýglem a je začátkem plavebního kanálu. Projektantem a stavitelem byl inženýr Josef Rosenauer,[1] zhotovitelem repliky historického mostu po roce 2000 byly Stavby mostů Praha.

Historie

Výstavba plavebního kanálu probíhala v letech 1799 až 1801 za účelem dopravy dřeva ze Šumavy až do Prahy, protože tok řeky Vydry nebyl k tomuto účelu vhodný.[2] Plavební kanál protéká deseti kamennými klenutými mostky, má délku 14,4 km, jeho šířka kolísá od 1 do 5 metrů s průměrným spádem asi 3 promile.[2] V roce 1958 byl jak celý plavební kanál tak i most s jezem prohlášen za kulturní památku – industriální dědictví.[2] Až do roku 1959 vedla přes most silnice spojující Modravu se Srním[2](prameny [3] a [1] uvádějí, že až do roku 1953 přes hradlový most vedla silnice z Rokyty na Modravu[1][3]). Poté, co byl vystaven nový most pod Antýglem a nová silnice, začalo vodní dílo „Rechle“ chátrat[2] a nakonec byl hradlový most dokonce odstraněn.[1] Na náklady správy národního parku, chráněné krajinné oblasti Šumava a tehdejší Západočeské energetiky Plzeň, a.s. bylo v letech 1999 až 2000 toto vodní dílo obnoveno.[2] Od roku 1999 je součástí tohoto vodního díla i rybí přechod umožňující rybám překonat jez a dostat se při putování dále proti proudu řeky Vydry.[2]

Popis a funkce mostu

Most je dřevěný s žulovými pilíři a s lichoběžníkovými věšadly dvoumetrové výšky.[2] Most o délce 72 metrů a šířce 3,5 metrů stojí šikmo k toku řeky Vydry.[2] Most spolu s jezem měl zachycovat po Vydře volně plavené polenové dříví a usměrňovat jej do plavebního kanálu.[2] Do vazných trámů (umístěných mezi pilíři mostu) se osazovala dřevěná hradla (tzv. hrabla, česle, rechle) pro zachycování plaveného dřeva.[2] Po vytažení silných trámků (zasunutých kolmo k vozovce hradlového mostu), které zadržovaly plavené dřevo, došlo k náhlému uvolnění nahromaděných plavených polen a jejich další cestě plavebním kanálem.[4]

Fotogalerie

Odkazy

Poznámky

  1. Výraz rechle je převzatá německá zdrobnělina odvozená z podstatného jména der Rechen = hrábě,[1], do češtiny se Rechlebrücke překládá jako hrablový most i jako hradlový most, častěji se však používá vžitý germanismus „rechle“.

Reference

  1. a b c d e f Rechle - hradlový most u Modravy [online]. www kudy z nudy cz [cit. 2018-08-10]. Název odvozen od německého slova Rechen – hrábě. Postaven v letech 1799 – 1801 dle návrhu stavitele inženýra Josefa Rosenauera. Až do roku 1953 přes most vedla silnice z Rokyty na Modravu. Po vybudování nové cesty přes Antýgl ztratil starý most význam, začal chátrat až byl odstraněn. Teprve v roce 2000 se dočkal historicky přesné rekonstrukce.. Dostupné online. 
  2. a b c d e f g h i j k Informační tabule umístěná na parkovišti u Hradového mostu (Rechle) u řeky Vydry zhruba na poloviční cestě mezi Modravou a Antýglem na začátku Vchynicko-tetovského plavebního kanálu.
  3. a b Hradlový most - Rechle [online]. www sumavanet cz [cit. 2018-08-10]. Dostupné online. 
  4. Rechle u Modravy – unikátní dřevěný hradlový most na Šumavě [online]. itans cz [cit. 2018-08-10]. Po vytažení silných trámků zasunutých kolmo na lávku, které zadržují plavená polena, dochází k náhlému uvolnění nahromaděného dřeva a jeho další plavbě.. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Modrava, rechle (2013-08-16; 03).jpg
Autor: Harold, Licence: CC BY-SA 3.0
Rechle, Vchynice-Tetov I, Srní/Modrava, okres Klatovy
Hradlovy.Most.Rechle.Modrava.Info.Tabule.jpg
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Informační tabule umístěná na parkovišti u Hradového mostu (Rechle) u řeky Vydry zhruba na poloviční cestě mezi mezi Modravou a Antýglem na začátku Vchynicko-tetovského plavebního kanálu.
Hradlovy.Most.Rechle.Modrava.Polenove.Drevo.gif
Hradlový most „Rechle“ u Modravy. Plavení polenového dřeva po řece Vydře a jeho hromadění a zachycování u mostu. Foto neznámého autora z doby před rokem 1949.
Hradlovy.Most.Rechle.Modrava.Z.Praveho.Brehu.Vydry.jpg
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Hradlový most „Rechle“ u Modravy. Pohled z pravého břehu řeky Vydry.
Hradlový most - Max Jonák.png
Historická fotografie Hradlového mostu (Rechle u Modravy, Šumava). Autor Max Jonák zemřel v roce 1931, tudíž soubor je bez autorskoprávní ochrany od roku 2001.
Hradlový most (Šumava) 4.JPG
Autor: Qwertz0451, Licence: CC0
Hradlový most, (Rechle u Modravy).