Hradní vrch Hukvaldy

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Hradní vrch Hukvaldy
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Torzo stromu v oboře
Základní informace
Vyhlášení23. září 1999
Zrušení27. července 2013
Nadm. výška303–481 m n. m.
Rozloha77 ha[1]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresFrýdek-Místek
UmístěníHukvaldy (Sklenov)
Další informace
Kód2080
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku
Hradní vrch
Vrchol481 m n. m.
Prominence123 m ↓ sedlo s Kazničovem
Izolace0,9 km → Kazničov
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Podbeskydské pahorkatiny
Poloha
StátČesko
PohoříPodbeskydská pahorkatina
Souřadnice
Hradní vrch
Hradní vrch
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přírodní památka Hradní vrch Hukvaldy se nacházela v obci Hukvaldy. Lokalita zahrnovala středověký hrad Hukvaldy na vrcholu kopce, na jehož svazích se rozkládá historická hradní obora. Přírodní památka byla k 27. červenci zrušena a nahrazena přírodní památkou Hukvaldy.[2]

Lesní porost má charakter bučiny, staré 160–240 let. Sedm buků lesních bylo vyhlášeno za památné stromy. Staré stromy, v jejichž dutinách hnízdí holub, krutihlav, datel, strakapoud či lejsek, jsou stejně jako sušiny a torza stromů v lokalitě záměrně ponechávány. Nerozložené bukové listí brání vzniku bohatšího bylinného podrostu. Obora, která se zahrnuje krom přírodní památky Hradní vrch Hukvaldy také vrchol Kazničov (601 m), má rozlohu 457 ha a bylo v ní napočítáno cca 140 kusů daňčí a 120 kusů mufloní zvěře.

První zmínka o oborním chovu pochází z roku 1567. V tomto roce byla obora pro vysokou zvěř založena olomouckým biskupem Vilémem Prusinovským z Víckova. Zdá se, že biskupa k tomu vedly reprezentační důvody. Po celé období episkopátu biskupa Prusinovského máme doloženu snahu o získávání zvěře do obory jak z oborních chovů císařských statků ve východních Čechách, tak od aristokracie z celé Moravy. Zvěř byla odchytávána také na dalších biskupských statcích. Obora zřízená v podhradí hradu Hukvaldy zároveň poskytovala možnost pozorovat zvěř přímo ze zámku a je zde doložena i snaha ochočit si zvěř tak, aby se nebála lidí a na samotný hrad docházela.

Reference

  1. Digitální registr Ústředního seznamu ochrany přírody. Dostupné online. [cit. 2023-03-05]
  2. Hradní vrch Hukvaldy [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2023-03-05]. Dostupné online. 

Literatura

  • ŠTĚPÁN, Jan. Obora na Hukvaldech ve druhé polovině 16. století aneb oslavenec má 440 let. In: Práce a studie Muzea Beskyd. Společenské vědy. Frýdek-Místek: Muzeum Beskyd, 2007. ISBN 978-80-86166-22-3. Svazek 18. S. 24–39.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Hukv08.JPG
Hukvaldy_Castle08.JPG