Hraničná (železniční zastávka)

Hraničná
Chybí zde svobodný obrázek
StátČeskoČesko Česko
Část městaHraničná
Souřadnice
Provozovatel dráhyViamont
TraťSokolov–Zwotental
V provozu28. října 199427. května 2000
Dopravní koleje1
Nástupiště (nástupní hrany)1 (1)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hraničná byla železniční zastávka ve stejnojmenné části města Kraslice v okrese Sokolov v Karlovarském kraji nedaleko řeky Svatavy. Ležela na neelektrizované jednokolejné trati Sokolov–Zwotental. Zastávka byla umístěna těsně u státních hranic České republiky a Německa.

Historie

Když po zahájení provozu nádraží v Sokolově začala Buštěhradská dráha v druhé polovině 19. století budovat železniční trať podél řeky Svatavy směrem na Kraslice, plánovalo se, že trať se propojí na státních hranicích s tratí Saskokamenicko-Auesko-Adorfské železniční společnosti na německé straně. V první etapě, kdy trať byla dostavěna a končila v Dolních Kraslicích k tomu nedošlo.

Provoz na společném úseku obou tratí byl zahájen 1. října 1886, přičemž společný úsek propojil Dolní Kraslice s Klingenthalem a protnul katastr tehdejší obce Markhausen.

V roce 1933 v souvislosti s reorganizací dopravy na trati jsou na úseku mezi Kraslicemi a Klingenthalem vybudovány tři železniční zastávky – Zelená Hora, Markhausen škola a Markhausen.

Když po konci druhé světové války převzaly provoz na trati Československé státní dráhy, tak nejdříve v roce 1946 ukončily provoz do Německa – vlaky končily v zastávce Hraničná (do té doby Markhausen), posléze 17. května 1952 ukončily provoz na úseku za Kraslicemi úplně. V souvislosti s vyhlášením hraničních pásem byla obec i se železničními zastávkami v roce 1955 srovnána se zemí.

28. října 1994 došlo ze spolupráce městského zastupitelstva Kraslic a železničního dobročinného spolku Klub M 131.1 Sokolov k obnovení železniční osobní dopravy z Kraslic do Hraničné. V souvislosti s tím bylo těsně před státními hranicemi postaveno provizorní primitivní nástupiště, kde byla zřízena nová zastávka Hraničná. Ta fungovala do 31. prosince 1995, kdy byl provoz do Hraničné opět přerušen.

V roce 1998 získala do držení trať Sokolov–Kraslice společnost Viamont, která opětovně obnovila provoz do Hraničné, čímž bylo užívání zastávky taktéž obnoveno (toto obnovení však bylo míněno jako dočasné, než dojde k úplnému obnovení provozu do Německa).

Když 28. května 2000 byla zahájena společností Vogtlandbahn linka ze Zwickau do Kraslic, Viamont vyhodnotil, že zastávka nalézající se jen několik desítek metrů od nádraží v Klingenthalu je nepotřebnou a zastávka byla zrušena. Od té doby neudržované nástupiště a přístupová cesta k němu zarůstá vegetací.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“