Hraniční přechod Erez

přechod Erez
přechod Erez
Lokalizace hraničního přechodu Erez

Hraniční přechod Erez (hebrejsky: מעבר ארז, Ma'avar Erez) je hraniční přechod mezi Izraelem a pásmem Gazy určený pro silniční přepravu.

Nachází se na v nadmořské výšce cca 30 metrů cca 12 kilometrů jižně od Aškelonu a cca 9 kilometrů severovýchodně od města Gaza. Na dopravní síť je na izraelské straně napojen pomocí dálnice číslo 4.

Dějiny

Budova hraničního přechodu Erez

Hraniční přechod Erez slouží jako jeden z mála hraničních přechodů mezi Izraelem a pásmem Gazy. Procházet tudy smějí pouze občané palestinských území, Egypta a zahraniční občané (zejména pracovníci humanitárních organizací). Izraelcům je vstup zakázán.

Už po roce 1967, kdy Izrael obsadil pásmo Gazy, sloužila tato dopravní tepna jako jedna z hlavním linií výměny zboží a osob mezi vlastním Izraelem a Gazou. Poblíž přechodu vyrostla na gazské straně průmyslová zóna Erez.

Jako jedno z hlavních míst kontaktu mezi Izraelci a palestinskými obyvateli pásma Gazy zde opakovaně docházelo k útokům.

V lednu 1994 byl v průmyslové zóně Erez ubodán palestinským útočníkem jeden muž. K akci se přihlásilo hnutí Hamás. Totéž hnutí stálo za zastřelením dvou izraelských vojáků cca 1 kilometr jižně od hraničního přechodu v květnu 1994.

Dne 17. července 1994 vypukly u hraničního přechodu palestinské nepokoje (srážky palestinských dělníků a izraelských vojáků),[1] při kterých palestinský policista zastřelil izraelského vojáka.

Po vypuknutí druhé intifády incidentů a konfrontace přibylo. V listopadu 2000 tu byl zastřelen izraelský drúzský voják. V dubnu 2002 zaútočil na objekt hraničního přechodu palestinský střelec. Zabil jednoho izraelského hraničního policistu a dalšího Izraelce. Čtyři lidi byli zraněni. K akci se přihlásil Palestinský islámský džihád.

Téhož měsíce následovala přestřelka mezi Izraelci a palestinskými ozbrojenci. Zemřel jeden izraelský voják a palestinský útočník. Na jeho těle byl pak nalezen pás výbušnin připravený k sebevražednému útoku. K této akci se přihlásila organizace Brigády mučedníků Al-Aksá.

V červnu 2003 pronikli Palestinci přestrojení za vojáky izraelské armády k izraelské hlídce poblíž přechodu. V nastalé přestřelce byli zabiti čtyři izraelští vojáci. Akci podpořilo hnutí Hamás, Brigády mučedníků Al-Aksá i Palestinský islámský džihád. 14. ledna 2004 se přímo v prostoru přechodu odpálila sebevražedná atentátnice, která zabila čtyři a zranila deset Izraelců. Po útoku následovalo společné přihlášení se k akci od Brigád mučedníků Al-Aksá i Hamásu.[2]

Palestinské útoky i izraelské odvetné zásahy vedly k častému odstavování hraničního přechodu Erez z provozu. 20. ledna 2004 při izraelské střelbě na dav lidí čekajících na povolení k odbavení bylo zraněno 25 Palestinců.

V únoru téhož roku se tu při tlačenici v davu udusil jeden Palestinec.[3]

Dva mrtvé Izraelce si vyžádala střelba poblíž přechodu v únoru 2004, ke které se přihlásily Brigády mučedníků Al-Aksá.

V dubnu 2004 následoval další sebevražedný útok. Tentokrát zemřel jeden Izraelec. Akci opět podpořily Brigády mučedníků od Al-Aksá i Hamás.

V lednu 2005 zabil jednoho Izraelce granát odpálený Hamásem na průmyslovou zónu Erez.[2]

Situace se dále zkomplikovala po provedení jednostranného stažení Izraele z Gazy v létě roku 2005, po kterém pásmo Gazy postupně bylo ovládnuto hnutím Hamás. V červnu 2005 zde došlo k dalšímu pokusu o palestinský sebevražedný atentát, v září 2005 zde izraelští vojáci zastřelili dva Palestince. V květnu 2008 se palestinští ozbrojenci pokusili zaútočit na objekt přechodu pomocí nákladního vozu.[3]

Počátkem 21. století, zejména po stažení izraelských sil z Gazy, byl přechod postupně doplněn o četná bezpečnostní zařízení, která snižujou možné riziko násilných incidentů. Sestávají z betonových přístupových koridorů, detektorů a automatizované obsluhy, která omezuje kontakt s izraelským personálem na minimum (finální pasová kontrola). Přestavba terminálu stála víc než 35 milionů dolarů.[3]

Hraniční přechod je zároveň místem častých pokojných demonstrací a protestů, a to jak izraelského mírového tábora na izraelské straně, tak Palestinců na gazské straně přechodu. Do Gazy tudy proudí zahraniční pomoc a přechod využívají světová média.[4][5]

Odkazy

Reference

  1. ČEJKA, Marek. Dějiny moderního Izraele. Praha: Grada Publishing, 2011. 351 s. ISBN 978-80-247-2910-7. S. 236. 
  2. a b Fatal Terrorist Attacks in Israel Since the Declaration of Principles [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2010-09-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b c Erez Crossing [online]. Public Intelligence [cit. 2010-09-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Protest convoy to Erez Crossing, Nov. 11, 2006 [online]. Coalition of Women for Peace [cit. 2010-09-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-07-12. (anglicky) 
  5. Jordanian aid arrives in Gaza via Erez crossing [online]. Ma'an News Agency [cit. 2010-09-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-11-21. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Israel. De facto situation.
ErezCrossing.jpg
Erez Crossing at the northern end of the Gaza Strip. This is the main crossing point for Palestinians of the Gaza Strip wishing to enter Israel. This photo was taken by me in July 2005 and is put into the public domain. --Zero0000 14:28, 25 July 2005 (UTC)