Hrdina jedné noci

Hrdina jedné noci
Původní názevHrdina jedné noci
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Žánrfilmová komedie
ScénářJosef Neuberg
Saša Razov
RežieMartin Frič
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleVlasta Burian
Jaroslav Marvan
Světla Svozilová
Truda Grosslichtová
Jarmila Švabíková
… více na Wikidatech
KameraJan Stallich
Výroba a distribuce
Premiéra1935
Hrdina jedné noci na FPČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrdina jedné noci je film z roku 1935 v režii Martina Friče, v němž hlavní roli vytvořil Vlasta Burian.

Děj

Krejčí Florián Svíčička (Vlasta Burian) se zajímá víc o středověk a o rytíře než o krejčovinu, což štve paní mistrovou (Světla Svozilová). Mezitím se radní ze Zdislavic (zde žije i Florián) i se starostou (Jaroslav Marvan) domlouvají, jak oslaví 500. výročí založení města. Vrcholem oslav má být představení, jak rytíř Zdislav dobyl blízký hrad a založil město. Představení režíruje a hlavní postavu hraje pan učitel (Čeněk Šlégl) a obsadil do role poraženého rytíře pana exekutora (Eman Fiala), ten si u Svíčičky nechal ušít rytířský kostým, to je Svíčičkova specialita.

Exekutorově ženě (Helena Monczáková) se nelíbí, co hraje, a tak mu to zatrhne. A tak za něj zaskočí Florián, pan učitel mu však zlomil jeho meč a představení bylo zkažené. Vyhodili ho, ale představení zkazil ještě jednou, když si spletl v lese filmování s pravou popravou. Starosta ho urazil a vyhodil z města. A tak se Florián odstěhoval do blízkých trosek hradu, který dobyl Zdislav. Tam potkal nezaměstnaného Jardu (Václav Trégl) a spolu se v hradu utábořili. Z klidu je pouze rušilo natáčení, které tam probíhalo, oni to však nevěděli, mysleli si, že tam straší. A tak se stalo, že Florián unesl z natáčení statistku Hanu (Truda Grosslichtová), která je velmi podobná herečce Thompsonové (také Truda Grosslichtová) a za kterou dělá „nebezpečné“ scény. Při tom s ní spadl a ona si vymkla nohu.

Florián se do Heleny zamiloval, a když filmaři odjeli a zapomněli jí tam, byl moc rád, dokonce s pomocí Jardy jí uvařil lektvar lásky. Ve městě se mistrová snažila přemluvit starostu, aby se nad Floriánem smiloval, je do Floriana zamilovaná, starosta nechce a ještě dal Floriána hledat četníky. Druhý den Florián a Jarda převezli Hanu do Boučkova na nádraží. Florián byl smutný, že odjela a když zjistil, že Hana zapomněla kufřík, tak se za ní vypravil do Prahy. Nevěděl jak se jmenuje, a tak si jí spletl s rozmazlenou hvězdou Thompsonovou, zajel za ní do vily, ale ta ho vyhodila, pomohl jí i její přítel Fredy (Ladislav Hemmer) – Florián ho totiž na hradě při natáčení praštil přes hlavu. Po návratu na hrad ho začali honit četníci. Přitom objevil Zdislavův zlatý poklad i s jeho závětí – půl náleží objeviteli a půl městu. Za to je Florián jmenován čestným občanem, za své peníze opraví hrad a začne tam žít a asi se svojí mistrovou. A Jarda má práci… (Byla natočena i německá verze filmu s názvem Held einer Nacht.)

Poznámka

Dvacátý první film Vlasty Buriana. Tento film je prý třetím a předposledním z těch nepovedených.

V hlavní roli

  • Vlasta Burian – (role: krejčí a rytíř Florián Svíčička)

Dále hrají

Autorský tým

Technické údaje

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“