Hrnčířský kruh

Kopací kruh
Točení základního tvaru nádoby
Hrnčíř dokončuje tvar nádoby na elektrickém hrnčířském kruhu
Hrnčířská dílna

Hrnčířský kruh je stroj k tvarování keramiky. Keramická hlína se umisťuje doprostřed otáčivého podstavce (talíře) a pomocí rukou a nástrojů se tvaruje do požadovaného symetrického tvaru - amfor, mís, váz či hrnců. Funguje na podobném principu jako soustruh.

Historie

Hrnčířský kruh se objevuje již na počátku neolitu5. tisíciletí[1] a byl tak jedním z prvních využití vynálezu kola. Zhruba ve 2 tisíciletí př. n. l. se objevil v Egyptě, na Blízkém východě (Mezopotámie) a v Asii, ale kořeny nacházíme v Číně. Pomalé hrnčířské kruhy usnadňovaly tradiční výrobu nádob vrstvením tenkých válečku hlíny, které se po uhlazení spojily a tvořily stěnu nádoby, až později se prosazovaly rychlé hrnčířské kruhy, které již umožňují kus hlíny navlhčenýma rukama přímo tvarovat do požadované podoby.

Kotouče se vyráběly z kamene nebo dřeva a točilo se jimi pomocí osy zasunuté do zářezu v horní části kola. Ve Středozemí otáčeli kruhem pomocníci, kteří tahali za řemenice nebo otáčeli jím nohama. Časem se prodloužením hřídele stal pohodlnějším a jednodušším nástrojem s výš zvednutým talířem, což umožnilo při práci sedět.

Od roku 1878 se k pohonu hrnčířského kruhu používá také strojní a později elektrický pohon.

Technologie výroby

  • V současné době jde o dva souběžně se otáčející dřevěné nebo železné kotouče propojené svislou osou a poháněné elektrickým zařízením. Dnešní stroje umožňují snižovat i zvyšovat otáčky pákou či pedálem. Větší spodní disk - šajba - je určen k pohonu hrnčířského kruhu, na střed horního menšího disku se pokládá hrouda jílovité hlíny. Ta se otáčí a umožňuje tak rovnoměrně vytvářet tvar nádoby:
    • z volné ruky (tvaruje se jednou nebo oběma rukama)
    • pomocí šablony či formy
  • Někteří výrobci keramiky stále dávají přednost tzv. kopacímu (nožnímu) kruhu. Začíná vytáčet po rozkopání spodního talíře. Vytáčení se provádí při zpomalování otáčení kruhu. Keramik rukou otáčení ještě více zpomaluje.

Odkazy

Reference

  1. Světové vynálezy v datech. Mladá fronta, Praha 1977. S. 26

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Sèvres - Grand atelier - ébauchage 016.jpg
(c) Coyau / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Throwing of a litron cup at the Grand Atelier of the manufacture nationale de Sèvres.
Poterie ebauchage 487.jpg
Pottery manufacturing.
Picture scanned in : Dictionnaire de chimie industriel (Dictionary of industrial chemistry) (Barreswil, A. Girard) 1864, tome 3, page 306.
Töpferscheibe.jpg
Potter's wheel at the pottery market in Erfurt, Germany