Hrob

Hrob, zastarale rov, je zvláštní pietní místo, do kterého se po smrti ukládají lidská těla nebo jejich části, tj. ostatky (též relikvie světců). Od starověku je zvykem pochovávat i domácí zvířata (kočky, psy, králíky, koně, atd.).

Hrob je nejčastěji jáma velikosti lidského těla, vykopaná v zemi. Na rozdíl od hrobky se tak nejedná o zděnou stavbu a představuje pouze účelové ztvárnění terénu[1]. Hroby se dělí na dva typy[2]:

 • Kostrový hrob - je určen pro uložení rakve a jeho výměra se liší podle toho, zda jde o jednohrob (typicky 2 m2) nebo o dvojhrob (typicky 4 m2).
 • Urnový hrob - je určen pro uložení zpopelněných ostatků, díky čemuž jsou jeho rozměry menší (cca 1 m2).

Součástí hrobu je[3]:

 • Hrobové místo - místo na pohřebišti sloužící ke zřízení hrobu či hrobky. Provozovatelem je zde majitel pozemku, tedy zpravidla obec či církev. Hrobovými místy však mohou být i urnový háj, loučka rozptylu, ale také kolumbárium v kostele či jeho kryptě.
 • Hrobové zařízení - není považováno za součást hrobového místa a jeho majitelem je nájemce hrobového místa[4].

Hrobové zařízení se zpravidla skládá z kamenného rámu (případně kamenné krycí desky) a náhrobku. Náhrobek bývá často ozdoben znamením víry - u křesťanů křížem, u Židů šesticípou hvězdou.

Je zvykem hrob zdobit a jeho vzhled udržovat. Výzdobě je věnována pozornost zejména při Svátku zesnulých (lidově Dušičky). Do typické dušičkové výzdoby patří[5]: kytice květin, smuteční věnce, dušičkové košíky květin a svíčky. Součástí květin a věnců bývají také stuhy s texty od pozůstalých[6].

Umístění hrobů

Nadzemní

 • v oltářích kostelů (ostatky světců)
 • skalní: vytesané ve skalách
 • v pomnících

Podzemní

Související články

Reference

 1. Lze považovat stavbu (hrob, hrobka, kaplová hrobka) na hřbitově za věc?. obcanskyzakonik.justice.cz [online]. [cit. 2023-04-26]. Dostupné online. 
 2. S.R.O, Adalo Solutions. Jak získat hrobové místo: koupě, pronájem, odprodej - Pohř. ústav PEGAS [online]. [cit. 2023-04-26]. Dostupné online. 
 3. Hroby, hrobky a hrobová místa • Právní linka. www.pravnilinka.cz [online]. [cit. 2023-04-26]. Dostupné online. 
 4. gov.cz - Portál veřejné správy. portal.gov.cz [online]. [cit. 2023-04-26]. Dostupné online. 
 5. Inspirace na dušičkovou výzdobu na hrob. www.gddesign.cz [online]. [cit. 2023-04-26]. Dostupné online. 
 6. Jak vybrat smuteční kytici a věnec? – Smuteční kytice [online]. [cit. 2023-04-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Marx cemetery 025.jpg
Aufgenommen am 10.09.2005 von mir (Benutzer:Gnosos) am St. Marxer Friedhof